Gorączka złota GPU: topowe projekty DePin zmieniające infrastrukturę Ai

pl.beincrypto.com 1 miesiąc temu

W sektorze sztucznej inteligencji (AI) zapotrzebowanie na zasoby obliczeniowe o szczytowej wydajności, w szczególności na procesory graficzne (GPU), gwałtownie rośnie. Zapotrzebowanie to kształtuje nową granicę dla projektów zdecentralizowanej infrastruktury fizycznej (DePin), które koncentrują się na decentralizacji dostępu do procesorów graficznych.

Platformy DePin ułatwiają szerszą adopcję Web 3 i oferują opłacalną alternatywę dla tradycyjnych usług w chmurze.

Jakie są najlepsze projekty DePin wykorzystujące GPU?

Działając na kilku kluczowych etapach – gromadzenia i przetwarzania danych, szkolenia modeli, dostrajania i wnioskowania o modelach – platformy te obsługują szeroki zakres zastosowań sztucznej inteligencji. Zastosowania te obejmują głębokie uczenie się, autonomiczną jazdę, robotykę i inne przypadki użycia.

Badacz kryptowalut Layergg zauważa, iż projekty DePin mogą zapewnić zasoby GPU “ponad 4 razy taniej” niż giganci tacy jak Google Cloud i Amazon Web Services (AWS).

Layergg zwraca uwagę na sześć wiodących projektów w tej przestrzeni.

  • Render (RNDR) może pochwalić się w pełni rozwodnioną wyceną (FDV) na poziomie 4,8 mld USD i ponad 1000 procesorów graficznych.
  • Io.net (IO) ma ponad 22 000 procesorów graficznych i FDV w wysokości 4,5 mld USD.
  • Aethir (ATH) ma ponad 40 000 procesorów graficznych i FDV w wysokości 3,3 mld USD.
  • Akash (AKT) ma FDV w wysokości 1,4 mld USD i 400 procesorów graficznych.
  • Netmind (NMT) posiada 1 956 procesorów graficznych i FDV w wysokości 1 mld USD.
  • Nosana (NOS) ma FDV w wysokości 360 mln USD i 500 procesorów graficznych.
Porównanie projektów DePin GPU. Źródło: Layergg

Zdecentralizowany model obliczeniowy zapewnia znaczną przewagę kosztową, co czyni go atrakcyjną opcją dla przedsiębiorstw zajmujących się sztuczną inteligencją / uczeniem maszynowym, które zmagają się ze szczytem kosztów zasobów GPU. W związku z tym wzrósł nacisk na moc obliczeniową jako główną przeszkodę w rozwoju sztucznej inteligencji.

Wyzwania, tak jak przejrzystość twierdzeń dotyczących mocy GPU, budzą jednak obawy. Wskazuje to na szerszą kwestię wiarygodności i odpowiedzialności w zdecentralizowanej przestrzeni obliczeniowej. Analityk on-chain Hitesh Malviya skrytykował:

“To CePIN… a nie DePIN, jeżeli naprawdę nie możesz udowodnić swojej liczby GPU w łańcuchu”.

Pomimo tych wyzwań, potencjał zdecentralizowanych platform do zdominowania rynku pozostaje na wysokim szczycie. Co więcej, inny analityk, Prithvir, uważa, iż wśród projektów Aethir, Akash i io.net mają najlepszą pozycję. Zauważa on jednak, iż Akash, pomimo bycia niezłomnym w tej przestrzeni, stoi przed wyzwaniami związanymi z rozszerzeniem pojemności GPU w porównaniu do swoich odpowiedników.

Jeśli chodzi o dynamikę rynku, IO i ATH są postrzegane jako potencjalnie osiągające szczyty. Prithvir powiedział:

“Uważam, iż zarówno IO, jak i ATH mogą odnotować ogromne wzrosty. Myślę, iż mogą to być transakcje podobne do Celestii (TIA). 10 mld USD FDV może być rozsądnym pułapem dla IO i ATH. Górną granicą byłoby 20 mld USD”.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Gorączka złota GPU: topowe projekty DePin zmieniające infrastrukturę Ai

Idź do oryginalnego materiału