Cześć, z tej strony Majka, majka.testera – może kojarzysz mnie z Internetów? Jeśli nie, to mam nadzieję, iż się polubimy, bo planuję zostać tu na dłużej. Przychodzę dziś do Ciebie z tekstem o tym, jak dostać pierwszą pracę jako tester(ka). Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom jest łatwa. Jednak od początku.
Dlaczego w ogóle warto mi zaufać albo chociaż przeczytać ten tekst z nadzieją, iż moje wskazówki mogą okazać się przydatne? W styczniu 2021 roku postanowiłam wejść do IT i zostać testerką oprogramowania, 6 kwietnia 2021 dostałam pracę jako juniorka – testerka systemu w dziale projektów w Żabce Polska. Dziś jestem testerką i konsultantką w dziale SAP w Żabce Future, więc coś tam wiem! Zresztą całej historii mojego przebranżowienia możesz posłuchać w 2. odcinku serii Go4IT.
Co zrobiłam, aby to osiągnąć? Zapisałam się na Bootcamp do Future Collars, a następnie ciężko pracowałam, czyli uczyłam się, uczyłam, a potem aktywnie szukałam pracy i udało się.
Co znajdziesz w tej publikacji?
- Listę umiejętności i pożądanych cech u testera/testerki.
- Dane z fenomenalnych graficznie raportów NFJ (nie prosili mnie o to, to moje słowa i moja opinia :D).
- Od czego zacząć, by dostać pierwszą pracę jako junior(ka) QA?
- Porady dotyczące rozmowy o pracę i trudnej sprawy – CV.
Jak dostać pierwszą pracę jako tester – przydatne umiejętności
Zdarza się, iż niektórzy mają trochę inne wyobrażenie o pracy testera(-ki), dlatego uważam, iż na początek dobrze jest zapoznać się z cechami charakteru, umiejętnościami miękkimi, które sprawią, iż będziemy mieli łatwiej na tym stanowisku. jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy Twój charakter będzie współgrał z tym zawodem, to ten akapit jest dobrym początkiem.
Strzelam, iż wiele z tych wymienionych cech Cię nie dziwi, ale przy trzech się zatrzymałeś(-aś) – cierpliwość, komunikatywność i kreatywność, zgadza się?
Praca w testingu – cierpliwość
Niestety testy trzeba często powtarzać. Sytuacje, w których jedna funkcjonalność po naprawieniu skutkuje „zepsuciem się” drugiej, należy do częstych, dlatego najpierw testujemy tę poprawioną, a następnie cały proces. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż również środowiska testowe lubią płatać figle i gdy zaplanujemy sobie testy na wtorek, tak naprawdę potestujemy np. w piątek.
Dlaczego komunikatywność jest potrzebna na stanowisku QA?
Komunikatywność i doza dyplomacji przydadzą się, gdy musimy porozmawiać z programist(k)ą o liczbie znalezionych błędów. Jak by nie patrzeć, zwracamy mu/jej uwagę, więc warto ubrać nasz feedback w odpowiednie słowa na poczet miłej współpracy w przyszłości. Dodatkowo tester(ka) często rozmawia z Project Ownerem, Project Managerem, klientami, analitykami itd. – sprawna komunikacja jest tu kluczem do wymiany informacji.
Kreatywność w IT? Oczywiście!
Zadaniem testera(-ki) jest wymyślenie takich scenariuszy, jakich nie wymyśli przeciętny użytkownik. Dobrze gdy osoba sprawdzająca aplikację będzie dążyła do tego, by ją „popsuć” i wymyśli jak najwięcej ciekawych przypadków testowych.
Co o sytuacji juniorów i juniorek w IT mówi rynek? Garść danych
Najważniejsze info dla Ciebie – statystyka Ci sprzyja.
25% juniorów znajduje pracę w ciągu 1–3 miesięcy
Ja zaliczam się do tego grona i Ty też możesz, bo czym się różnimy?
Coraz więcej firm chce zatrudniać juniorów(-ki), bo w perspektywie czasu zostają wyczekiwanymi senior(k)ami – a przecież każdy kiedyś zaczyna i się uczy.
Technologia tak się rozwija i otacza nas na każdym kroku, iż co rusz powstają nowe aplikacje, które trzeba testować. Dzisiaj coraz więcej firm rozumie, iż bardziej opłaca się testowanie niż oddawanie produktu, który zawiera błędy i trafia z powrotem do klienta w celu poprawy.
Na jakie zarobki może liczyć tester oprogramowania?
Według danych No Fluff Jobs mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń dla specjalizacji Testing w I połowie 2022 roku wyglądała następująco:
Tutaj znajdziesz świetny raport wzbogacony o dane i wskazówki dotyczące juniorów(-ek).
Pora na konkrety – jak dostać pierwszą pracę jako tester oprogramowania?
Nie będę ukrywała, trochę doświadczenia z odpowiedzią na te pytania już zebrałam, więc chętnie się nią podzielę. Wyda się banalne, ale taka prawda.
Ważne jest, by zacząć od początku i małymi krokami. Co to dokładnie oznacza? Nie zaczynajmy od sprawdzania ogłoszeń o pracę, od kupowania drogich kursów na programy, których nazwy wydają nam się ciekawe, i nie myślmy o tym, co zrobimy, jak w naszym nowym dziale nie będziemy rozumieli, co mówi do nas programista.
Jeżeli chcesz zostać testerem lub testerką, ważne jest, aby mieć wiedzę teoretyczną z zakresu sylabusa ISTQB. Nie chodzi o pójście na egzamin, tylko o wiedzę i umiejętność zastosowania jej w praktyce. Poziom podstawowy – na początek. Zadbaj też o zadania i ćwiczenia, dzięki którym sprawdzisz poziom swojej wiedzy. jeżeli wybierzesz jednak samodzielną naukę, poczytaj oferty dla juniorów(-ek), zrób rozeznanie w terenie i sprawdź, czego oczekuje się od początkujących.
[Sprawdź też: PORADNIK – Jak dostać pierwszą pracę jako junior(ka)]
Rozmowa kwalifikacyjna – tester(ka) oprogramowania. Tips & tricks
Ten etap zdecydowanie najbardziej przeraża i stresuje juniorów(-ki). Mnie też stresował, chociaż jestem wygadana i rozmowa zawsze przychodzi mi łatwo. Mam jednak nadzieję, iż garść moich porad pozwoli Ci podejść do sprawy z odrobinę większym luzem.
- Nie ma uniwersalnego momentu na rozpoczęcie szukania pracy, ale nie czekaj zbyt długo (ja wyruszyłam w tę drogę pod koniec kursu).
- Przygotuj portfolio swoich osiągnięć juniorskich – nieważne, czy uczyłeś(-aś) się sam(a) z YT, czy na bootcampie. Pokaż, ile już umiesz i ile zrobiłeś(-aś), by osiągnąć cel.
- Połącz dotychczasowe doświadczenie zawodowe z IT, niech to będzie Twoja przewaga i tajna broń – potwierdzone z autopsji.
- Zacznij od szukania pracy w korporacjach, tu próg wejścia może być niższy niż w start-upach.
- Uwypuklij w CV umiejętności, które możesz wykorzystać w testingu. Pochwal się osiągnięciami z poprzednich miejsc pracy.
- Dodaj krótką informację o powodach zmiany branży i planach na przyszłość.
- Nawet jeżeli nie jest to wymagane, napisz list motywacyjny i zadbaj o swój profil na LinkedInie.
- Na rozmowie staraj się być kreatywny(-a) – tester(ka) musi odznaczać się sprytem (niżej podałam dwa przykłady).
- Pójdź o krok dalej – przetestuj produkt firmy, do której wysyłasz CV!
Polecam też dwa webinary, które prowadziłam. Sprawdź, o co pytali mnie początkujący w branży – sporo moich obserwujących dostało pracę dzięki moimi niewinnym radom!
- Rekruter vs. tester
- Oswajamy rekrutację, czyli jak dostać pierwszą pracę w IT jako QA i nie tylko!
Przykładowe pytania rekrutacyjne na QA Testera
- Jak przetestuje Pan/i to pole tekstowe (miejsce do wpisania email, by zapisać się do newslettera w sklepie internetowym z odzieżą, a na kartce dostajesz wytyczne dotyczące tego pola)?
Twoja odpowiedź: Stwórz kilka przypadków testowych, które odnoszą się kolejno do wymagań biznesowych i dorzuć coś kreatywnego np. wklejam zdjęcie pobrane z Google grafika, wklejam ciąg znaków przeklejony z Worda w kolorze białym.
- Czym są testy jednostkowe?
Twoja odpowiedź: Niestety jeszcze nie miałem/miałam tego na kursie, ale jest to w programie, więc na kolejnym etapie rekrutacyjnym będę znał odpowiedź na to pytanie.
- Czym różni się retest od regresji?
Odpowiedź sobie sam(a) i daj znać w komentarzu, czy znałeś(-aś) odpowiedź. jeżeli nie, to chętnie odpowiem.
Po więcej takich przykładów zapraszam do kolejnego artykułu, który ukaże się już niebawem!
Jak dostać pierwszą pracę jako tester? Pamiętaj o ciężkiej pracy!
Mam nadzieję, iż moje wskazówki sprawią, iż uda Ci się zdobyć wymarzoną pracę. Śledź uważnie kanały moje i No Fluff Jobs, by nie przegapić kolejnych porad i gorących pytań rekrutacyjnych!
Pamiętaj też, iż meta zawsze wygląda świetnie, gdy już świętujemy zwycięstwo. Często zapominamy, iż za wszystkim stoi ciężka praca. Zostanie testerem(-ką) jest dzisiaj jak najbardziej możliwe. Żywym przykładem są moi obserwujący, którzy cały czas wysyłają mi wiadomości „mam pracę!”. Trochę samodyscypliny, nauki, ćwiczeń, a gwarantuję, iż niedługo otworzysz szampana, świętując swoją pierwszą juniorską pracę!