Jak opanować stres? Polacy mają z tym problem

enterthecode.pl 1 rok temu

Już co czwarty Polak odczuwa stres związany z używaniem komunikatorów, e-maili i telefonów. To najwyższy wynik na kontynencie. Polacy zmagają się także z zatarciem granic między życiem prywatnym a zawodowym, czy brakiem kontaktów towarzyskich. Rozwiązaniem może być ograniczenie liczby bodźców, z którymi stykamy się w pracy. Wyjaśniamy jak opanować stres.

Stres w Polsce jest rekordowo wysoki

Wyniki badań są przykre dla Polaków – u nas odnotowano największy odsetek zestresowanych pracowników w Europie. jeżeli pracodawcy nie zadbają o swoich pracowników, grozi im fala odejść.

Już jeden na pięciu pracowników (19,2%) złożył wypowiedzenie z powodu wymagania dyspozycyjności przez cały czas – to drugi wynik w Europie po Niemczech, gdzie odsetek rezygnacji z pracy z tego powodu wynosi 22,4%.

Średnia europejska jest dużo niższa niż w Polsce i wynosi zaledwie 16,6%. Nieco więcej, bo 21,9% Polaków, zrezygnowało z powodu przeciążenia oprogramowaniem i aplikacjami (średnia europejska – 15,8%), a jeden na dziesięciu (11%) zerwało umowę z powodu problemów technicznych ze sprzętem. Robimy to jednak rzadziej niż inni Europejczycy (14,4%), wykazując się chyba większą wyrozumiałością wobec pracodawcy czy działów IT.

Jak opanować stres

Jak zauważa Gernot Hofstetter, dyrektor zarządzający NFON GmbH w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej, kluczem do zminimalizowania stresu jest integracja komunikacji w jednym miejscu dzięki odpowiednim narzędziom, tak, aby maksymalnie ograniczyć liczbę bodźców w pracy. Zamiast wielu różnych aplikacji, korzystajmy z jednej, która ma odpowiednie funkcje już zintegrowane.

O potrzebie takiego rozwiązania mówią sami pracownicy. Już 15,9% Polaków chciałoby częściej korzystać z aplikacji pomocniczych, m.in. usprawniających komunikację, obieg dokumentów czy tłumaczenia, ale również związanych ze zdrowiem psychicznym czy fizycznym.
Rodacy są zdecydowanie bardziej otwarci na tego typu technologie niż badani z innych krajów.

– Jedni wolą zmienić stanowisko pracy, inni stawiają na zmianę swojego podejścia do pracy – podkreśla Gernot Hofstetter. – W zwalczaniu “technostresu” (stresu wywołanego niejako przez korzystanie z narzędzi technologicznych – red.) paradoksalnie ogromną rolę odgrywają przede wszystkim technologie, które mogą znacząco ułatwić pracę i poprawić jakość życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Umiejętne wykorzystywanie technologii do organizacji pracy, komunikacji w zespole przyspiesza wiele procesów i poprawia efektywność.

Ekspert dodaje, iż odpowiedzialność za wdrażanie nowinek technologicznych leży po obu stronach: zarówno pracodawcy, jak i pracownika. – To pracodawca musi znaleźć budżet na nowe rozwiązania. Ale te nie przyjmą się, jeżeli pracownicy nie będą otwarci na nowe narzędzia i nie zaczną ich używać. Tylko łącząc te dwa podejścia firmy będą w stanie poradzić sobie z gwałtownymi zmianami, które nie oszczędzają dziś nikogo.

Dodatkowe porady na radzenie sobie ze stresem

Rozwijaj zdrowe reakcje

Zamiast próbować walczyć ze stresem dzięki fast foodów lub alkoholu, staraj się dokonywać zdrowych wyborów, gdy czujesz, iż napięcie rośnie. Ćwiczenia to świetny sposób na pozbycie się stresu. Joga też może być doskonałym wyborem, ale tak naprawdę każda forma aktywności fizycznej jest korzystna. Poświęć też czas na hobby i ulubione zajęcia. Niezależnie od tego, czy czytasz powieść, idziesz na koncert, czy grasz w gry z rodziną, znajdź czas na rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Wystarczająca ilość dobrej jakości snu jest również ważna dla skutecznego radzenia sobie ze stresem. Zbuduj zdrowe nawyki związane ze snem, ograniczając spożycie kofeiny późnym wieczorem i minimalizując stymulujące czynności, takie jak korzystanie z komputera i telewizji w nocy.

Ustal granice

W dzisiejszym cyfrowym świecie łatwo jest odczuwać presję bycia dostępnym 24 godziny na dobę. Ustal sobie pewne granice między życiem zawodowym a prywatnym. Może to oznaczać ustanowienie reguły, aby nie sprawdzać poczty wieczorem w domu lub nie odbierać telefonu podczas kolacji. Choć ludzie mają różne preferencje, jeżeli chodzi o to, jak bardzo łączą pracę z życiem prywatnym, stworzenie wyraźnych granic między tymi sferami może zmniejszyć potencjał konfliktu między życiem zawodowym a prywatnym i związany z tym stres.

Poświęć czas na doładowanie

Aby uniknąć negatywnych skutków chronicznego stresu i wypalenia, potrzebujemy czasu w regenerację i powrót do poziomu funkcjonowania sprzed stresu. Ten proces zdrowienia wymaga “wyłączenia się” z pracy poprzez okresy, w których nie angażujesz się w czynności związane z pracą ani nie myślisz o niej. Dlatego tak ważne jest, aby od czasu do czasu odłączać się w sposób odpowiadający twoim potrzebom i preferencjom. Nie pozwól, aby dni urlopu poszły na marne. jeżeli to możliwe, znajdź czas na relaks i odprężenie, dzięki czemu wrócisz do pracy pełen energii i gotowy, by dać z siebie wszystko. Kiedy nie możesz wziąć wolnego, gwałtownie się doładuj, wyłączając telefon i skupiając się na chwilę na czynnościach niezwiązanych z pracą.

Dowiedz się, jak się zrelaksować

Techniki takie jak medytacja, ćwiczenia głębokiego oddychania i uważność (stan, w którym aktywnie obserwujesz obecne doświadczenia i myśli bez ich oceniania) mogą pomóc w pozbyciu się stresu. Zacznij od poświęcenia kilku minut każdego dnia na proste czynności, takie jak oddychanie, chodzenie lub delektowanie się posiłkiem. Umiejętność celowego skupienia się na jednej czynności bez rozpraszania uwagi stanie się silniejsza wraz z praktyką. Przekonasz się wtedy, iż możesz zastosować ją w wielu różnych aspektach swojego życia.

Porozmawiaj ze swoim przełożonym

Zdrowie pracowników zostało powiązane z produktywnością w pracy, więc twój szef ma motywację do stworzenia środowiska pracy, które promuje dobre samopoczucie pracowników. Zacznij od otwartej rozmowy z przełożonym. Celem tego nie jest sporządzenie listy skarg, ale raczej opracowanie skutecznego planu radzenia sobie ze zidentyfikowanymi stresorami, abyś mógł jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Podczas gdy niektóre części planu mogą pomóc ci poprawić twoje umiejętności w obszarach takich jak zarządzanie czasem, inne elementy mogą obejmować identyfikację sponsorowanych przez pracodawcę zasobów zdrowotnych, z których możesz skorzystać, wyjaśnienie, czego się od ciebie oczekuje, uzyskanie niezbędnych zasobów lub wsparcia ze strony współpracowników, wzbogacając swoją pracę o bardziej wymagające lub znaczące zadania lub wprowadzając zmiany w fizycznym miejscu pracy, aby było wygodniejsze i zmniejszało obciążenie.

O badaniu

Badanie zostało przeprowadzone w Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce i Portugalii we współpracy z firmą Statista Q, na reprezentatywnej próbie ponad 1000 uczestników w każdym kraju.

Idź do oryginalnego materiału