Jak pracują SAPerzy i jak zostać jednym z nich?

geek.justjoin.it 1 rok temu

Praca w IT jest wciąż na topie niezależnie od tego, czy ktoś dopiero kończy szkołę średnią, studia lub planuje przebranżowienie. Nie wszyscy jednak widzą siebie w roli programisty, testera czy project managera. Dla tych, którzy chcą pozostać na skraju biznesu i technologii istnieje idealnie dopasowana droga — konsultant/tka SAP. Co jednak robią SAPerzy i od czego zacząć przygotowanie do zawodu?

Kim jest konsultant/ka?

Konsultant/ka to przede wszystkim osoba znająca system SAP na wylot. Rozumie jego funkcjonalności i potrafi zaproponować rozwiązania najlepiej dopasowane do potrzeb klienta. Przemodelowuje, a czasem tworzy na nowo ścieżki biznesowe w danym obszarze.

Do skutecznej pracy nie musi znać specyficznego dla SAP języka programowania ABAP, ponieważ najczęściej ma do dyspozycji zespół developerów. Umiejętność samodzielnego znajdowania błędów ułatwia jednak sprawdzenie zaprojektowanych elementów.

SAP jest na tyle uniwersalnym językiem, iż konsultant/ka odnajdzie się w każdym obszarze. Niezależnie od tego, czy będzie to produkcja, logistyka czy księgowość, większość działań jest podobna, a do wprowadzenia specyficznych funkcjonalności można się przygotować.

Jak zostać SAPerem?

Żeby pracować w środowisku SAP, studia kierunkowe nie są konieczne.

– W zespole, który w tej chwili reprezentuję mamy ponad czterdzieści osób, które ukończyły rozmaite kierunki studiów. Mamy absolwentów ekonomii, finansów, zarządzania lub logistyki oraz AWF-u czy germanistyki. Ja sam skończyłem Technikę Rolniczą i Leśną na Uniwersytecie Przyrodniczym – mówi Piotr Til, Senior Konsultant w Hicron.

Chociaż wykształcenie kierunkowe nie jest niezbędne, to może oszczędzić wiele trudu. Specyficzne zagadnienia dla danego obszaru np. księgowości łatwiej będzie zrozumieć komuś, kto tę księgowość skończył.

Nieocenione są również osoby, które wcześniej pracowały w SAPie lub dokonały przebranżowienia.

– Poza aspektami technicznymi, osoby, które zdecydowały się na przebranżowienie, bardzo często wnoszą też wachlarz doświadczeń z poprzednich stanowisk, co pozwala im na szybszą adaptację w środowisku biznesowym. Są dla nas równie interesujące, co absolwenci kierunków technicznych – wskazuje Weronika Lichnowska, Talent Acquisition Team Lead w Hicron.

Aby zostać SAPerem, należy przede wszystkim posiadać zdolność analitycznego myślenia i chęć stałego uczenia się. Warto w tym wszystkim pamiętać, iż praca to też częsty kontakt z klientem, dlatego cechą pożądaną jest otwartość.

Idź do oryginalnego materiału