Jak samodzielnie nauczyć się języka japońskiego

blog.strefakursow.pl 1 rok temu

Japoński – język wielu perspektyw

Język japoński, choć nie należy do łatwych, ma licznych zwolenników, którzy z entuzjazmem podejmują się jego nauki. Wpływa na to przede wszystkim fascynująca kultura Kraju Kwitnącej Wiśni, ale także fakt, iż znajomość tego egzotycznego języka otwiera nowe perspektywy zawodowe i bezpośrednio przekłada się na wysokość zarobków.

Japonia jest trzecią gospodarczą potęgą świata i jednocześnie jednym z najbardziej innowacyjnych miejsc na naszej planecie. Przyswojenie języka używanego w tym kraju z pewnością nie tylko poszerzy horyzonty, ale może się realnie bardzo przydać.


Kurs Japoński dla początkujących - gramatyka i słownictwo (N5)
5.0
(4 opinii)

Opanuj podstawy japońskiego w kilka godzin. Poznaj systemy pisma, gramatykę i słownictwo na poziomie N5. Naucz się swobodnie mówić, czytać i pisać w języku japońskim. Dowiedz się więcej



Od czego więc zacząć przygodę z japońskim? Jak zaplanować samodzielną naukę?

Na początek alfabet. Niestety próżno szukać tutaj prostoty, Japończycy rozróżniają bowiem aż cztery alfabety i wszystkie są potrzebne do opanowania ich mowy. Dobra wiadomość jest taka, iż jeden z nich już znamy. Zastosowanie poszczególnych alfabetów przedstawia się następująco:

  • Hiragana – alfabet sylabiczny, obejmujący 46 znaków. Używany do zapisu japońskich słów. Każdy symbol zwiera samogłoskę i spółgłoskę.

  • Katakana – to w rzeczywistości te same 46 sylab, co w hiraganie, różniące się jedynie zapisem. Wiele symboli wygląda bardzo podobnie lub wręcz identycznie, co bardzo ułatwia naukę. Alfabet ten używany jest do zapisu słów obcych lub dźwiękonaśladowczych.

  • Kanji – trzeci i zarazem najtrudniejszy rodzaj alfabetu japońskiego. Oparty jest na symbolach chińskich, z których każdy ma swoje znaczenie. Wszystkich znaków jest około 60 tysięcy, na szczęście do swobodnego posługiwania się językiem wystarczy znać ich mniej więcej 2 tysiące.

  • Romaji – to po prostu alfabet łaciński, czyli litery, które doskonale znasz. Używany jest do zapisu nazw firm, akronimów i słów, które tego wymagają.


Samodzielna nauka japońskiego - czy ma w ogóle sens?

Lekcje japońskiego mogą się początkowo wydawać dość przytaczające z uwagi na nowy alfabet, zupełnie inny szyk zdań oraz wiele aspektów nauki, z którymi nie mieliśmy do czynienia ucząc się któregokolwiek z języków europejskich.

Warto jednak spróbować samodzielnej nauki, jest to bowiem świetny sposób, by przekonać się czy język japoński, to faktycznie ten, którego chcesz się uczyć, czy kontakt z nim sprawia Ci przyjemność i czy będziesz w stanie wytrwać w dalszym procesie przyswajania wiedzy.

Musisz mieć jednak świadomość, iż choćby jeżeli połknąłeś bakcyla i po wstępnej weryfikacji chcesz kontynuować naukę, samodzielne działania pochłoną znacznie więcej czasu.

Będziesz musiał szukać materiałów i sprawdzać ich poprawność, czasochłonne będzie także interpretowanie definicji lub zastosowania form gramatycznych w podręcznikach, czy wszelkich źródłach, z których będziesz czerpać wiedzę.


Japoński uważany jest za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Jest to oczywiście pojęcie względne, bardziej miarodajne będą z pewnością liczby, a mówią one, iż należy opanować minimum 2000 znaków kanji, hiraganę i katakanę, aby płynnie komunikować się w tym języku.

Jeśli zatem poważnie podchodzisz do nauki i przede wszystkim chcesz przyswoić niezbędną wiedzę szybciej i skuteczniej postaw na profesjonalny kurs językowy. Znajdziesz taki na platformie strefakursów.pl. W bardzo atrakcyjnej cenie (bez konieczności zakupu dodatkowych materiałów, książek itp.) uzyskasz dostęp do kursu, który odbywa się w pełni zdalnie, nie musisz więc w swoim grafiku uwzględniać udziału w lekcjach w konkretnych miejscach i godzinach.

Kurs Japoński dla początkujących - zapamiętywanie, wymowa i zapis kanji (N5)

Zobacz kurs

Kurs Japoński dla początkujących - gramatyka i słownictwo (N5)

Zobacz kurs

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Zobacz kurs

Metoda nauki zastosowana w kursie stawia przede wszystkim na praktycznie podejście, a więc szybkie wykorzystania języka w codziennych sytuacjach. Nauka słówek i gramatyki? Owszem, ale podana w łatwo przyswajalny sposób, bez żmudnego „zakuwania”. Decydując się na język japoński, będziesz miał pewność, iż zaczynasz od tego co najistotniejsze i przechodzisz przez proces nauki we adekwatnej kolejności.

Opanujesz skuteczne metody zapamiętywania kanji, jej poprawny zapis i wymowę, dwa rodzaje czytań, korzystanie z furigany ułatwiającej odczytywanie znaków oraz wiele innych, praktycznych umiejętności, które pomogą Ci dobrze zacząć przygodę z japońskim i utrzymać motywację do dalszej nauki.


Podsumowanie

Każda inwestycja w naukę języków obcych jest dobrą inwestycją. Środki do celu mogą być rozmaite, ważne, żeby osiągnąć najważniejsze założenie, czyli zdolność komunikacji w danym języku. jeżeli fascynuje Cię Kraj Kwitnącej Wiśni, chciałbyś oglądać i czytać japońskie dzieła w oryginale lub móc swobodnie porozmawiać z Japończykiem – przed Tobą sporo nauki i obcowania z nowymi, ale przy tym ciekawymi zagadnieniami.

Bez względu na to, czy postanowisz podjąć się nauki samodzielnie, skorzystasz z kursu, czy wybierzesz zajęcia lektorem, zadbaj o systematyczność i regularne mierzenie podstępów. Nic nie motywuje bardziej niż osiąganie postawionych sobie celów.

Idź do oryginalnego materiału