Autorskie prawa majątkowe, autorskie prawa osobiste, licencja… trzy pojęcia, a ile możliwości zepsucia czegoś! Tworzysz aplikacje, grafiki, bazy danych lub inne autorskie rozwiązania? Sprawdź, czy Twoje prawa są odpowiednio zabezpieczone.
Prawa autorskie – co musisz wiedzieć na start
Zasadą jest, iż twórcy każdego utworu (twórczego, indywidualnie wyrażonego dzieła) przysługują dwa rodzaje praw autorskich. Przy okazji warto wspomnieć, iż programy komputerowe w świetle polskiego prawa są (z pewnymi odrębnościami, o których dowiecie się z artykułu) chronione jak utwory literackie.
Ale od początku.
Każdemu twórcy przysługują autorskie prawa osobiste – niezbywalne i nieograniczone w czasie, nakierowane na ochronę osobistej więzi autora z jego twórczością. Należą do nich m.in.: prawo do oznaczania utworu swoim nazwiskiem, pseudonimem lub udostępniania anonimowo, nienaruszalność treści i formy utworu, decydowanie o pierwszym udostępnieniu i nadzór nad sposobem korzystania z utworu przez innych.
Po drugie, autorskie prawa majątkowe – zbywalne i ograniczone czasowo. Istotą autorskich praw majątkowych jest wyłączne prawo twórcy do korzystania z utworu, rozporządzania nim oraz do wynagrodzenia z tego tytułu. To autorskie prawa majątkowe będą zatem kluczowym elementem każdej umowy o przeniesienie praw do utworu. I to ich zwykle dotyczą głośne spory sądowe czy medialne.
Autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego obejmują prawo do:
- trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie;
- tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;
- rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.
Prawa autorskie tylko na piśmie
Na wstępie musimy jeszcze zaznaczyć, iż umowa o przeniesienie praw autorskich musi być zawarta w formie pisemnej. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych postanowienia dotyczące przeniesienia autorskich praw majątkowych muszą zostać zawarte w formie pisemnej – w przeciwnym wypadku takie umowy są nieważne. Krótko mówiąc: maile nie wystarczą!
Przeniesienie praw autorskich w umowach B2B
Jesteś freelancerem, masz własną jednoosobową działalność gospodarczą i chcesz przenieść prawa autorskie do stworzonego przez Ciebie systemu na klienta? W tej części artykułu dowiesz się jak zrobić to bezpiecznie.
Przeniesienie autorskich praw majątkowych oznacza, iż wszystkie prawa do stworzonego przez Ciebie utworu, na polach eksploatacji wymienionych w umowie, należeć będą do Twojego kontrahenta. Co szczególnie istotne, będzie on miał możliwość rozporządzania nimi na rzecz swoich obecnych i przyszłych klientów.
Czym są pola eksploatacji? Są to po prostu sposoby wykorzystania utworu. Przykładowy katalog pól eksploatacji znajdziemy w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dlaczego są takie ważne?
Przeniesienie praw majątkowych do utworu następuje tylko na polach eksploatacji wprost wymienionych w umowie, dlatego zalecam opisywanie ich bardzo szczegółowo. Im bardziej konkretnie, tym korzystniej dla Ciebie, ponieważ prawa na polach, które nie zostaną wymienione w umowie będą dalej należeć do Ciebie.