Wejście do branży IT jest celem, który stawia sobie w tej chwili wiele osób. Niektórzy mogą już dysponować zdobytym wcześniej doświadczeniem zawodowym, ale jednak myślą o jakiejś zmianie. Inni pragną, aby branża IT stała się dla nich pierwszym miejscem pracy zaraz po studiach lub już w trakcie studiów.
Samo postawienie sobie tego celu jednak nie wystarczy. O tym, jak wybrać specjalność i nie popełnić błędu oraz o tym, dlaczego focus na naukę jest istotny opowiedział nam zespół Mate Academy, edtech-startup, który uczy programowania za darmo i pomaga znaleźć swoim podopiecznym pierwszą pracę w IT.
Najpopularniejsze błędy przy wyborze specjalności IT:
Nie wiesz, który kierunek w IT jest dla Ciebie interesujący
Jak nie popełnić tego błędu?
Aby opanować zawód, musisz wypróbować go “własnymi rękami”. Poszukać w Google, obejrzeć branżowe filmiki i poczytać o różnych specjalnościach, które istnieją w branży IT. Bez próby napisania kodu w takim czy innym języku programowania człowiek nigdy nie będzie wiedział, jaki kierunek w IT powinien obrać. Niezbędna jest wyraźna motywacja do wykonywania zawodu oraz do rozpoczęcia ukierunkowanej nauki. A także – chęć poświęcenia na to dużej ilości czasu.
Platforma akademii Mate oferuje bezpłatne kursy podstawowe w różnych specjalnościach. Aby skorzystać z kursu wystarczy zarejestrować się jako użytkownik. Na platformie znajdują się szkolenia z różnych języków programowania, obejmujące zarówno teorię, jak i praktykę, w formie autotestów do każdego zadania.
Brak researchu o podstawowych statystykach rynku pracy
Jak nie popełnić tego błędu?
Kandydat musi przeanalizować, gdzie konkurencja jest mniejsza i skupić się na liczbach, danych i globalnych trendach na rynku pracy. Warto ocenić sytuację z wolnymi miejscami pracy: statystyki według miasta, specjalności na różnych portalach pracy, statystyki wynagrodzeń, liczbę wakatów oraz jaka jest średnia ilość kandydatów na jedno miejsce w tej czy innej technologii.
Przykładowo wewnętrzne statystyki dotyczące zatrudnionych absolwentów akademii Mate za ostatni rok pokazują, iż liderami pod względem szybkości zatrudnienia na pierwszą pracę w IT są programiści Javy. Nieco niżej znajduje się Frontend i Fullstack.
Według danych Just Join IT najpopularniejszymi technologiami na polskim rynku IT są JavaScript (13,77%) oraz Java (13,40%). Dalej jest Testowanie (9,04%) i PHP (9,03%). Pierwszą piątkę zamyka technologia NET (8,16%).
Focus tylko na wynagrodzenie
Gdzieś usłyszałeś, iż programista Fullstack zarabia więcej niż frontendowiec i kierujesz się tym przy podejmowaniu decyzji, w jakiej technologii pracować. Niestety to tak nie działa. Przede wszystkim powinieneś najpierw przetestować i co najważniejsze polubić wybrany kierunek w IT. Tylko w ten sposób będziesz w stanie osiągnąć w przyszłości efekty, również finansowe.