Kim jest Big Data Engineer? Co należy do jego zakresu obowiązków? Jakie umiejętności i doświadczenie trzeba posiadać, aby ubiegać się o posadę inżyniera Big Data? Czym w zasadzie jest Big Data i skąd tak duża popularność? Czy ten zawód jest opłacalny pod względem finansowym? Skąd czerpać wiedzę na temat Big Data? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tym popularnym ostatnio pojęciem znajdziesz poniżej.
Czym jest Big Data?
Gdzie aktualnie wykorzystuje się Big Data?
Kim jest Big Data Engineer?
Co powinien wiedzieć Big Data Engineer?
Ile zarabia inżynier Big Data?
Kto może zostać inżynierem Big Data?
Jak zostać Big Data Engineerem?
Big Data to przyszłość?
Czym jest Big Data?
Zanim przejdziemy do omówienia zagadnień związanych ze stanowiskiem Big Data Engineer, warto poświęcić chwilę samej technologii Big Data, która w ostatnich latach zyskała popularność nie tylko w kręgu analityków i programistów, ale także wśród zwykłych użytkowników. Dlaczego tak się dzieje i skąd tak spore zainteresowanie?
Obecnie praktycznie każdy z nas posiada dostęp do urządzeń elektronicznych – komputerów, tabletów czy telefonów. To sprawia, iż każdego dnia na całym świecie generowane są ogromne ilości cyfrowych danych, zarówno na nasz prywatny użytek, jak i odnoszący się np. do wielu sektorów gospodarki. Jak się okazuje, pozyskiwanie, przetwarzanie i magazynowanie tych danych mają istotne znaczenie dla komfortu, bezpieczeństwa naszego życia i przyszłości.
O Big Data mówimy więc w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością danych (generowaną przez użytkowników lub urządzenia), ich gromadzeniem i analizą, czego efektem jest legalne uzyskanie informacji mających na celu poprawę wielu aspektów naszego życia. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, iż przetwarzanie Big Data nie jest możliwe dzięki łatwo i ogólnie dostępnych sposobów przetwarzania danych. Wielkości, o których tutaj mowa, są liczone w terabajtach lub petabajtach, oczywiście w zależności od branży wykorzystującej Big Data. Stąd, jak można się domyślić, praca jako Big Data Engineer może okazać się dość wymagająca.
Gdzie aktualnie wykorzystuje się Big Data?
Obecność Big Data w naszym życiu prywatnym, jak i społecznym nie pozostaje bez znaczenia. W takim razie w jakich sektorach oraz do jakich celów można wykorzystać tę technologię? Mówiąc o Big Data, cały czas warto mieć na uwadze, iż temat dotyczy przetwarzania danych występujących w niewyobrażalnych ilościach, szczególnie jeżeli mówimy tu o skali światowej. Gromadzenie i analiza owych danych mają najważniejsze znaczenie dla wielu biznesów, jak i są istotne dla praktycznie każdego sektora gospodarki. Poniżej przedstawiamy sektory, w których wykorzystuje się właśnie tę technologię:
- MedTech;
- FinTech;
- sektory zaufania publicznego;
- uczenie maszynowe (ang. machine learning, ML);
- sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI).
Obecność Big Data okazuje się istotna także przypadku branży medycznej. Umożliwia analizę dokumentacji danych, które udostępniamy jako pacjenci. Dzięki temu możliwe jest ulepszenie diagnostyki, leczenie pacjentów, jak i rozwijanie medycyny jako nauki. Co więcej, Big Data wykorzystuje dane do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Przykładem mogą być wszelakie urządzenia typu wearable, które monitorują naszą aktywność fizyczną, nawyki lub sen.
Big Data nie pozostaje również bez znaczenia dla szeroko pojętego przemysłu i sektorów publicznych. Poprzez analizę potrzeb odbiorców pomaga oferować produkty i rozwiązania lepiej dopasowane do ich potrzeb. Również świadczenie usług publicznych jest w stanie stać się bardziej przystępne właśnie dzięki Big Data.
Big Data wykorzystuje się także w celu ulepszenia funkcjonowania miast. Zamiast stać w korkach w godzinach szczytu, możesz sprawdzić najlepszą i najmniej zakorkowaną trasę z pracy do domu. Jest to możliwe, ponieważ Big Data gromadzi dane z GPS, jak i social mediów i na podstawie tego pozwala zmniejszyć uciążliwe korki.
Kim jest Big Data Engineer?
Big Data to technologia, która obrazuje istotę danych w obecnym świecie. Dlatego też, aby wszystkie wymienione wyżej zalety można było przełożyć na nasze codzienne życie, niezbędne są do tego adekwatne osoby. Kim tak adekwatnie jest Big Data Engineer, czyli innymi słowy, inżynier danych?
Stanowisko Big Data Engineer to jedno z najbardziej pożądanych stanowisk w przypadku sektora IT. Osoba pracująca jako inżynier danych zajmuje się przede wszystkim gromadzeniem, przetwarzaniem, a następnie przechowywaniem owych danych. To jednak nie wszystko. Big Data Engineer przygotowuje dane do dalszego przetwarzania, a także zajmuje się ich wstępną analizą. Jak można zauważyć, jest to cały data pipe line i wymaga od osoby kandydującej na to stanowisko bardzo dużej wiedzy. Wszystko to sprawia, iż osoby specjalizujące się w tym zakresie są pożądane przez firmy na całym świecie. W No Fluff Jobs przygotowaliśmy zestawienie ofert pracy dla Big Data Engineer. Jak z pewnością zauważysz, są one dość liczne.
Jeżeli chodzi o rodzaje firm poszukujących inżynierów danych, nie ma tutaj w rzeczywistości ograniczenia. Każda rozwijająca się firma, która chce jak najlepiej zarządzać danymi i odpowiadać na potrzeby klientów powinna skorzystać z pomocy specjalisty Big Data.
Co powinien wiedzieć Big Data Engineer?
Choć perspektywy dla inżynierów Big Data są bardzo obiecujące, nie zapominajmy o tym, iż osoba na takim stanowisku musi wykazywać się bardzo rozległą wiedzą. Podstawą jest oczywiście znajomość co najmniej jednego języka programowania, najlepiej Javy albo Scali. Bez nich ciężko będzie analizować większość serwisów, gdyż najczęściej są one napisane dzięki tych języków. Oprócz tego przydatne okażą się między innymi:
- Python;
- język baz danych SQL;
- NoSQL;
- doświadczenie z dostawcami chmury (AWS, Azure);
- doświadczenie w ML;
- znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym tworzenie treści, np. dokumentację techniczną.
Dodatkowo od Big Data Engineer wymaga się logicznego, ale jednocześnie nieszablonowego myślenia, kreatywności, chęci rozwijania się, podnoszenia swoich kwalifikacji oraz komunikatywności i umiejętności pracy w zespole.
Ile zarabia inżynier Big Data?
Zarobki Big Data Engineer to podpunkt, który bez wątpienia interesuje kandydatów ubiegających się o to stanowisko. Na jakie wynagrodzenie może więc liczyć Big Data Engineer? W Polsce zarobki inżyniera Big Data mogą różnić się między innymi od jego stopnia zaawansowania. Według danych, jakie zgromadziliśmy w No Fluff Jobs, potencjalne zarobki prezentują się w ten sposób:
Powyższa tabela została przygotowana w oparciu o nasz kalkulator wynagrodzeń IT. Dowiedz się, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć na stanowisku Big Data Engineer!
Kto może zostać inżynierem Big Data?
Jakie osoby mogą ubiegać się o stanowisko Big Data Engineer? W zależności od potrzeb każda z firm może posiadać inne wymagania odnośnie swojego kandydata. Oczywiście podstawą jest świetna znajomość wymienionych wyżej narzędzi, jak i posiadanie wspomnianych umiejętności miękkich. Idealnymi kandydatami okażą się absolwenci Data Science, analitycy danych czy znawcy w dziedzinie zarządzania danych.
Jak zostać Big Data Engineerem?
Co jest niezbędne do tego, aby zostać specjalistą Big Data? Aktualnie osoby, które w przyszłości rozważają podjęcie takiego zawodu są w korzystnej sytuacji. Na polskich uczelniach pojawia się coraz więcej specjalizacji, które umożliwiają kształcenie studentów na specjalistów od Big Data. Oczywiście by zacząć pracę jako Big Data Engineer oprócz ukończonych studiów, bardzo ważna jest znajomość wspomnianych już narzędzi programowania w praktyce.
Najczęstsze pytania rekrutacyjne na stanowisko Junior Big Data Engineer
W jaki sposób przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko Big Data Engineer? Podstawą jest oczywiście świadomość pytań, na jakie odpowiedzi mogą oczekiwać Twoi rekruterzy. Przykładowe pytania rekrutacyjne to np.:
- Jakie posiadasz doświadczenie w Pythonie i Javie?
- Jakie są cztery V w Big Data?
- Jaka według Ciebie jest największa trudność w pracy inżyniera danych?
- Czy istnieją różnice pomiędzy stanowiskiem inżyniera danych a architekta danych?
- Czy istnieje różnica pomiędzy operacyjną bazą danych a hurtownią danych?
Materiały do nauki Big Data
W jaki sposób czerpać wiedzę do nauki Big data? Oprócz studiów w tym kierunku, przydatnym źródłem okażą się kursy oraz szkolenia online. Optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci dowiedzieć się jak najwięcej na temat Big Data są kilkutygodniowe bootcampy, szczególnie o ile jesteś osobą początkującą. Kursy weekendowe to lepszy wybór dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w tej dziedzinie, ale zależy im na pogłębieniu wiedzy.
Big Data to przyszłość?
Nie zanosi się na spadek zainteresowania Big Data, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na specjalistów w tej konkretnej dziedzinie będzie tylko rosnąć. Big Data to przede wszystkim potężny potencjał do przewidywania zachowań konsumentów, który jednocześnie może mieć pozytywny wpływ na nasz komfort i życie codzienne. To sprawia, iż ścieżka kariery dla przyszłych inżynierów Big Data prezentuje się bardzo obiecująco.