Jak zacząć malować obrazy - poradnik dla początkujących

blog.strefakursow.pl 1 rok temu

Malowanie obrazów może być fascynującą przygodą, świetną pasją, a choćby dochodowym zajęciem, jednak wymaga czasu i dużych pokładów cierpliwości. Niektórzy uważają malarstwo za hobby dla wybrańców obdarzonych wyjątkowym talentem. Pogląd ten mija się jednak z prawdą. Jak wielu innych rzeczy, malowania również można się nauczyć. Nikt nie urodził się z doskonałym warsztatem, a każde arcydzieło poprzedzone jest setkami godzin nauki i treningu. Chociaż początki bywają trudne, istnieją zasady, które ułatwiają ten proces. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych:


Kurs Malowanie akwarelami dla początkujących
5.0
(2 opinii)

Naucz się malować akwarelami i uwolnij swoją kreatywność. Opanuj najważniejsze techniki malarskie, rozwiń swoją pasję i zacznij tworzyć pierwsze obrazy akwarelowe. Dowiedz się więcej


1. Zdobądź podstawową wiedzę

Jak w każdym temacie, tak również w malarstwie istnieje szereg informacji, pojęć, zasad i wskazówek, które warto poznać na samym początku, zanim zacznie się działać. Wydawać by się mogło, iż wystarczy wziąć pędzel do ręki i puścić wodze fantazji. jeżeli jednak myślisz o temacie poważnie, oszczędź sobie niepotrzebnych błędów i rozczarowań wynikających z podstawowej niewiedzy.

Na rynku dostępnych jest wiele wartościowych poradników na temat technik malowania. Dowiesz się z nich jak adekwatnie trzymać pędzel, jaką sztalugę wybrać, gdzie kupić najlepsze materiały i na które się zdecydować. Zapoznasz się także z podstawowymi pojęciami, jak chociażby horyzont i perspektywa. Możesz także skorzystać z kursu malarstwa, który rozszerzy tą wiedzę oraz nauczy Cię krok po kroku jak realizować wybrane techniki w praktyce.


2. Zacznij od nauki rysunku

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze sztuką i wcześniej nie miałeś do czynienia ani z rysowaniem, ani z malowaniem, najprościej będzie na początek sięgnąć po kartkę i ołówek. Opanowanie podstaw takich jak światłocień, adekwatne proporcje czy ludzka anatomia będą trudniejsze, gdy zdecydujesz się od razu pracować z wykorzystaniem farb.


Kurs Rysunek dla początkujących
5.0
(212 opinii)

Opanuj od podstaw fundamentalne techniki rysunku tradycyjnego. Dowiedz się jak szkicować zgodnie z proporcjami, odwzorowywać tekstury, cieniować i ćwiczyć swoje umiejętności w sposób praktyczny. Dowiedz się więcej


3. Zbierz inspiracje

Pytanie, które zadaje sobie każdy początkujący brzmi „Od czego mam zacząć?” Podpowiadamy – od tego co proste i co Cię interesuje. W początkowym etapie nie podejmuj się obrazów o dużej dynamice ruchu, charakteryzujących się ogromem barw. Zacznij od prostych form. Może to być abstrakcja, martwa natura, portret albo pejzaż. Przeglądaj zdjęcia oraz dzieła ulubionych artystów. Znajdziesz w ten sposób wiele inspiracji i podpowiedzi, co będzie idealne właśnie dla Ciebie.


4. Skorzystaj z tutorialu

Zanim zabierzesz się za pierwszy samodzielny obraz spróbuj wykonać trening przy pomocy dostępnych w sieci kursów lub tutoriali. Takie instruktaże pokazujące krok po kroku jak wykonać daną pracę i na jakie techniczne niuanse zwracać uwagę rozwieją wątpliwości i pomogą Ci poczuć się pewniej.

5. Rozpocznij malowanie

Powyższe kroki dają dobrą bazę i rozeznanie, czas więc zacząć działać. Przygotuj odpowiednie stanowisko, zadbaj o adekwatne oświetlenie, spokój i wygodę. Samo malowanie warto rozpocząć od szkicu ołówkiem (łatwiej wtedy skorygować ewentualne błędy), dopiero później przystąpić do pracy z pędzlem i farbami. I najważniejsze – nie zniechęcaj się. Mimo zaangażowania i dobrej jakości materiałów, prawdopodobieństwo, iż Twoje pierwsze prace będą działami sztuki, są niewielkie.


Kurs Malarstwo olejne od podstaw

Nie bój się podążać za swoją pasją! Rozpocznij przygodę z malarstwem olejnym dzięki temu szkoleniu i zacznij tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Poznaj najważniejsze techniki malarskie. Dowiedz się więcej



Rodzaje farb

Podstawowe pytanie, które nasuwa się każdemu, kto rozpoczyna przygodę z malowaniem dotyczy rodzajów farb. Dzielimy je na kilka kategorii:

  • farby artystyczne – służą do malowania szkła, ceramiki, tkanin, skóry czy płótna. Dają szerokie możliwości twórcze;

  • farby olejne – jedne z bardziej specjalistycznych farb, cechuje je bardzo wysoka trwałość;

  • farby akwarelowe – wymagają precyzji i doświadczenia, maluje się nimi szybkim i zdecydowanym ruchem. Najlepiej sprawdzają się w malarstwie pejzażowym i portretowym;

  • farby akrylowe – polecane dla początkujących, idealne do rozpoczęcia przygody z malarstwem. Są proste w użyciu, łatwo się rozprowadzają, można je rozcieńczać wodą. Ponadto cechuje je trwałość oraz intensywny pigment;

  • farby plakatowe – popularne farby, idealne do zabaw z dziećmi oraz dla początkujących. Są nietoksyczne, mają rzadką konsystencję i niską pigmentację.

  • tempery – farby emulsyjne do malowania warstwowego. Sprawdzą się w zaawansowanych technikach do malowania na papierze, tkaninach czy drewnie;

  • gwasze – farby wodne pozwalające na tworzenie bardzo szczegółowych obrazów, często wykorzystywane do tworzenia ilustracji i rysunków. Świetnie sprawdzają się w technikach łączonych wraz z farbami olejnymi, akwarelowymi i akrylowymi.


Podsumowanie

Proces malowania obrazu bez wątpienia pochłania dużo czasu, ale daje przy tym ogrom satysfakcji i radości. Kto z nas nie byłby dumny mogąc ozdobić swoje wnętrza dziełem własnego autorstwa? Co więcej, malarstwo rozwija kreatywność i wyobraźnię, jest także doskonałą formą relaksu, wyciszenia i odskoczni od codziennego pędu.

Bez względu na to jaka forma ekspresji artystycznej jest Ci najbliższa, rynek oferuje ogrom możliwości. Jesteś w stanie zrealizować dowolną wizję sięgając po odpowiednie farby i akcesoria. Poza klasycznym malowaniem na płótnie, możesz ozdabiać naczynia ceramiczne, malować na szkle, tworzyć niepowtarzalne wzory na meblach, a choćby ubraniach.

Idź do oryginalnego materiału