Elektronika otacza nas na każdym kroku. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi współczesnej techniki, na której bazuje większość otaczającego nas świata. Nie wyobrażamy sobie już przecież życia bez telefonów, komputerów i całej masy innych urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Rozmaite technologie są nam w tej chwili niezbędne w pracy, w życiu prywatnym, w kwestii zdrowia, transportu i nauki. Aby w pełni docenić i umieć się cieszyć z możliwości elektroniki, dobrze jest znać chociażby jej podstawy.
Kurs Podstawy elektroniki dla wszystkich
Wejdź do świata elektroniki, układów, schematów i podzespołów elektronicznych. Dowiedz się jak to wszystko działa. Wykorzystaj zdobytą wiedzę do rozwoju pasji lub jako fundament kariery zawodowej. Dowiedz się więcej
Dlaczego warto uczyć się elektroniki
Powodów, dla których warto zgłębić temat jest naprawdę sporo. Oto kilka przykładowych:
- Dysponując odpowiednią wiedzą będziesz w stanie wykonać wiele prostych napraw. w tej chwili sprzęty wymieniamy znacznie częściej niż kiedyś. Szybciej się psują, a proces ich naprawy bywa żmudny i nieopłacalny. zwykle stwierdzamy więc, iż najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego urządzenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy problem potrafisz rozwiązać sam. Z pewnością będzie to źródłem ogromnej satysfakcji oraz dodatkowych oszczędności.
- Nauka elektroniki to świetna zabawa. Początki bywają trudne, ale po solidnym zapoznaniu się z podstawami jest już tylko lepiej. Elektronika to dziedzina, która skrywa mnóstwo fascynujących ciekawostek, a poznawanie jednych napędza do odkrywania kolejnych.
- Mnóstwo nowych możliwości. Podstawy elektroniki są niezmienne, jednak ciągle pojawiają się nowe rozwiązania, technologie i narzędzia, które pozwalają na realizowanie coraz ciekawszych i bardziej zaawansowanych projektów. Przygoda z elektroniką nie ma końca, jest to pasja na lata, w której z całą pewnością nie powieje nudą.
- Rozwój na wielu płaszczyznach. Elektronika rozwija przede wszystkim kompetencje techniczne oraz umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Dziedzina ta jest bowiem w największym stopniu oparta na prawach fizyki i matematyki, z kolei ich zastosowanie w praktyce rozwija kreatywność. W wielu sytuacjach trzeba też będzie wykazać się cierpliwością i konsekwentnym dążeniem do celu. Realizowanie własnych projektów, to z kolei doskonały trening rozwiązywania problemów.
- Ciekawa społeczność. Elektronika to hobby coraz większej ilości osób. Masz więc możliwość stać się członkiem rozwojowej społeczności, która zrzesza hobbystów oraz zawodowców. Zarówno online, jak i stacjonarnie realizowane są spotkania, na których będziesz mógł czerpać wiedzę od innych, dzielić się swoimi pomysłami i wspólnie analizować interesujące projekty.
Z jakich źródeł czerpać wiedzę?
Żeby przyswoić sporą dawkę wiedzy z zakresu elektroniki wcale nie trzeba kończyć szkół kierunkowych albo studiów w tym temacie. Istnieją różne źródła wiedzy, z których można korzystać równolegle. Najpopularniejsze to oczywiście te dostępne w internecie. Na brak wyboru nie można tutaj narzekać – kursy online, blogi, poradniki, fora elektroniczne, czy grupy na Facebooku.
Jak w każdej dziedzinie, tak i tutaj warto sięgnąć także po książki. Ważne jednak, aby były napisane w sposób lekki, przystępny i zachęcający. Podręczniki akademickie, opracowane bardziej formalnie mogą okazać się ciężko przyswajalne i finalnie zniechęcą początkujących. o ile po wstępnym rozeznaniu elektronika okaże się dla Ciebie interesującą dziedziną, gwałtownie przekonasz się, iż apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Niebawem pojawią się tematy, które trudno zrozumieć w oparciu o opisy dostępne w internecie lub w książkach. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas kurs elektroniki, na którym uporządkujesz zdobytą wiedzę, przyswoisz nową i zrozumiesz wiele mechanizmów. Zanim jednak jakiś wybierzesz, dokładnie zweryfikuj jego jakość. jeżeli nie chcesz się rozczarować postaw na materiał przygotowany przez doświadczonych praktyków i znawców elektroniki. Ważne jest też tutaj zdobycie umiejętności technicznych i zgłębienie bardziej zaawansowanych tajników branży.
Żeby rozpocząć przygodę z elektroniką wcale nie musisz wydawać dużych kwot na podzespoły i elementy elektroniczne. Na start wystarczy Ci tak naprawdę trochę rezystorów, kilka diod LED i jakieś źródło zasilania (bateria 9V będzie wystarczająca). Zamiast lutownicy będziesz mógł wykorzystać płytkę stykową wraz z przewodami, które możesz choćby wykonać samodzielnie.
Warto zaopatrzyć się również w multimetr, który jest podstawowym narzędziem każdego pasjonata elektroniki. Dzięki niemu łatwo zmierzysz wartości napięcia, natężenia i rezystencji. Możliwość pomiaru tych 3 parametrów elektronicznych będzie dla Ciebie wystarczająca na początku Twojej przygody z elektroniką.
Kurs Podstawy elektroniki dla wszystkich
Zobacz kursKurs Arduino dla początkujących
Zobacz kursKurs Raspberry Pi dla początkujących
Zobacz kursW sieci znajdziesz również wiele gotowych zestawów do nauki elektroniki na różnych poziomach zaawansowania. Po opanowaniu fundamentów, być może będziesz chciał spróbować swoich sił w budowaniu własnych projektów elektronicznych w oparciu o różne platformy np. Arduino, czy RaspberryPi. Na rynku znajdziesz również pakiety, które zawierają podzespoły niezbędne do budowy konkretnych urządzeń elektronicznych, robotów, czy innych projektów.
Jest też inny sposób na rozpoczęcie przygody z elektroniką. Możesz rozpocząć naukę nie inwestując choćby złotówki w podzespoły i elementy elektroniczne. Wystarczy, iż wykorzystasz platformę fritizing.org, która umożliwia tworzenie symulacji i wirtualnych projektów elektronicznych. W ten sposób będziesz mógł sprawdzić, czy elektronika jest dla Ciebie, oszczędzić pieniądze, a przede wszystkim uniknąć ryzyka niebezpiecznych wypadków z prądem, których ryzyko w przypadku osób początkujących może być nieco większe.
Podsumowanie
Elektronika to wyjątkowo ciekawa, obszerna i przyszłościowa dziedzina nauki. Sama w sobie przynosi wiele profitów, rozwija cenne umiejętności, a owoce swojej pasji można z powodzeniem wykorzystywać w codziennym życiu. Aby osiągnąć ten poziom trzeba przyswoić podstawową wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, informatyki oraz programowania. Kluczem jest tutaj konsekwencja i nauka z odpowiednich materiałów. adekwatny wybór sprawi, iż mimo początkowych trudności nie będzie ona męcząca i żmudna, a stanie się prawdziwą przyjemnością, która zaprocentuje w przyszłości.