Ilość pakietów dla Pythona jest naprawdę duża. Widzę u siebie, iż raz dodany zbiór modułów, pozostaje u mnie przez długi czas, tym samym ich liczba potrafi oscylować na poziomie kilkuset. Większość z nich oczywiście jest używana i dobrze, aby były to ich najnowsze wersje.
Jak można się domyśleć aktualizacja poszczególnych pakietów (pojedynczo) w zdecydowanej większości przypadków nie ma najmniejszego sensu. Update najlepiej przeprowadzić hurtowo, uruchamiając raz na jakiś czas wcześniej stworzony skrypt lub po prostu wpisując w terminalu odpowiednią komendę.
Ograniczę aktualizację wszystkich modułów via terminal Visual Studio Code dla systemu Windows 10 oraz Windows 11. Aby zbytnio nie komplikować tematu, nie będę korzystał ze skryptu w Pythonie, natomiast przedstawię sposób na update, korzystając z interpretera poleceń, tutaj: PowerShell. Bez problemu tę samą procedurę można również przeprowadzić w klasycznym Wierszu poleceń (CMD), pamiętając o prawidłowej ścieżce np. do \Lib\site-packages.
Przydatne komendy pip (m.in. aktualizacja i instalacja)
Aktualizacja wszystkich zainstalowanych pakietów:
pip list --outdated | % {$_.Split(' ')[0]} | % {py -m pip install --upgrade $_}Alternatywnie powinno również zadziałać:
pip list --outdated | ForEach-Object {py -m pip install --upgrade $_.Split(' ')[0]}Żeby tekst nie świecił pustkami, to poniżej zamieszczam kilka przydatnych poleceń (w uproszczeniu, bez dodatkowych opcji).
Lista nieaktualnych pakietów:
pip list --outdatedjak wyżej (alternatywnie)
pip list -oInstalacja poszczególnego pakietu:
pip install nazwa_pakietu_1Deinstalacja poszczególnego pakietu:
pip uninstall nazwa_pakietu_1Aktualizacja pojedynczego pakietu:
pip install --upgrade nazwa_pakietu_1Aktualizacja kilku pakietów jeden po drugim:
pip install --upgrade nazwa_pakietu_1 nazwa_pakietu_2 nazwa_pakietu_3 itd.Aktualizacja menedżera pakietów pip:
py -m pip install --upgrade pipLista wszystkich zainstalowanych pakietów:
pip listPełna lista komend dla najnowszego stabilnego wydania znajduje się w dokumentacji menedżera pip.
Oczywiście warto mieć na uwadze to, iż po takiej procedurze nie wszystko zostanie zaktualizowane do najnowszych wydań. Wiele pakietów jest ze sobą „powiązanych” i wymaga odpowiednich wersji, tym samym mogą pojawić się konflikty i błędy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tej sytuacji przejrzeć log z instalacji i ewentualnie skorzystać z aktualizacji wybranych „bibliotek” pojedynczo (jedna po drugiej).
Mała uwaga. jeżeli jakiekolwiek środowisko wirtualne zostało wcześniej utworzone i jest w tej chwili aktywne, to aktualizacja pakietów będzie przeprowadzona właśnie w tym aktywnym środowisku wirtualnym.