Przebranżowienie do IT jest aktualnie bardzo popularną praktyką, którą wiele osób próbuje wykorzystać jako szansę na odmienienie swojego życia zawodowego. Nie dzieje się to bez powodu – IT przyciąga pracowników z całego świata, którzy skuszeni wizją wysokich zarobków i możliwości rozwoju masowo szukają sposobów na przedostanie się do branży. Aby zdobyć pracę w IT trzeba jednak posiadać pewne umiejętności oraz nierzadko dysponować już jakimś doświadczeniem. Co należy więc zrobić, aby móc rozpocząć karierę w branży IT, bez posiadania wypełnionego po brzegi CV?
Czy warto szukać pracy w IT bez doświadczenia?
Popularność praktyki przebranżowienia do IT pokazuje, iż taka decyzja potrafi być opłacalna. Warto również pamiętać, iż nie każde stanowisko w branży IT musi opierać się na kodowaniu i zostaniu programistą. Świat technologii potrzebuje również osób o innych umiejętnościach. Aktualnie na rynku poszukuje się wielu analityków, scrum masterów czy też specjalistów od zarządzania pracą zdalną. Dynamiczny rozwój, jakim charakteryzuje się branża IT, niejako wymusza tworzenie nowych stanowisk, wymagających posiadania wąskich specjalizacji.
W dobie internetu niezwykle łatwo jest nauczyć się nowych umiejętności, które wcześniej można było zdobyć jedynie poprzez wieloletnią praktykę. Podobnie jest z branżą IT – ogromna ilość kursów, bootcampów, a choćby filmów instruktażowych pokazuje, iż chętnych do nauki od zera nie brakuje. Choć nie każdy musi nadawać się do pracy w IT, to jednak istnieje sporo możliwości sprawdzenia się i zdobycia wielu potrzebnych informacji. Specyfiką tej branży jest duża zmienność – niszowy zawód może w ciągu kilku lat stać się najbardziej rozchwytywanym stanowiskiem.
Jak zacząć karierę w IT od zera?
Ambicja i motywacja towarzyszące chęci odmienienia swojej kariery o 180 stopni mogą stanowić doskonały silnik do działania. Niestety gwałtownie może on zmniejszyć swoje obroty, zwłaszcza, jeżeli brakuje nam konkretnego planu i wizji. Warto więc zastanowić się, co tak naprawdę chcemy uzyskać i w czym jesteśmy dobrzy. Cytując klasyka, musimy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: co chcemy w życiu robić? A potem zacząć to robić. Aby jednak faktycznie móc robić to, co chcemy, powinniśmy wcześniej podjąć kilka wyjątkowo istotnych kroków.