Jak znaleźć trendujące tematy? Narzędzia dla redaktorów i dziennikarzy

websensa.com 11 miesięcy temu

W branży wydawniczej nadchodzi era bardziej radykalnego myślenia o tym, jak tworzyć trafiające do użytkowników treści. Według badania Reuters Institute, od dzisiejszego dziennikarstwa oczekuje się zmiany oblicza na takie, które wskazuje rozwiązania, a nie tylko identyfikuje problemy. Wybór odpowiednich tematów jest najważniejszy w tym procesie. Zaś postępy w dziedzinie AI odsłoniły przed wydawcami i redaktorami nowe wyzwania i możliwości.

Natłok informacji a dziennikarstwo

Jeszcze pokolenie temu bycie na bieżąco z najnowszymi tematami i trendami było dość proste. Obecna eksplozja kanałów informacyjnych i komunikacyjnych sprawia, iż ​​przestało to być możliwe. Relacje live, błyskawiczne tweety, tysiące źródeł informacji o zróżnicowanej jakości i wiarygodności, to strumień niedający się przeanalizować w sensownym czasie.

Tym bardziej więc, aby utrzymać przewagę konkurencyjną, wydawcy muszą dostarczać sprawdzonych i rzetelnie opisanych informacji jak najszybciej. Na szczęście istnieją metody identyfikowania najnowszych trendów, które pomagają tworzyć angażujące i aktualne treści.

Dziennikarstwo – obecne trendy i prognozy

W podsumowaniu trendów i prognoz w dziennikarstwie Journalism, media, and technology trends and predictions 2023 Reuter Institute zapowiada, iż rok 2023 będzie czasem obaw o stabilność niektórych mediów informacyjnych. Wydawcy ponownie muszą przemyśleć swoją ofertę, aby sprostać dwóm wyzwaniom:

 • trendowi unikania przez czytelników trudnych wiadomości,
 • zaoferowanie w zamian więcej inspiracji i użyteczności.

Pisząca dla Washington Post dziennikarka Amanda Ripley apeluje o podejście, które w większym stopniu uwzględnia sposób, w jaki ludzie odbierają wiadomości. Wzywa do dziennikarstwa, które lepiej wyjaśnia wiadomości, daje ludziom nadzieję – i wskazuje rozwiązania, a nie tylko identyfikuje problemy.

Nowe konstruktywne trendy w dziennikarstwie

Trend 1: Zmiana sposobu przekazywania negatywnych informacji

The Solutions Journalism Network zebrał z całego świata ponad 14 000 przykładów raportów dotyczących nowych rozwiązań. Wynika z nich, iż ważne staną się wiadomości, które stawiają ludzkie historie w centrum uwagi. Następuje zmiana w sposobie relacjonowania trudnych tematów. Podejmowane są kroki, aby wzmocnić dziennikarstwo zespołami specjalistów oraz nowymi strategiami tzw. zrównoważonego dziennikarstwa.

Przykładowe inicjatywy:

 • Instytut Dziennikarstwa i Konstruktywnego Dialogu – założony w Bonn przez 3 firmy medialne (Deutsche Welle, RTL News i Rheinische Post). Ich misją jest promowanie bardziej pozytywnych debat i zwracanie większej uwagi na społeczną odpowiedzialność dziennikarstwa.
 • Human Journalism Network – ogólnoświatowa platforma udostępniania inspirujących i wywierających wrażenie historii. Ruszyła w 2021 roku w 8 krajach Ameryki Łacińskiej, a w 2023 roku ma rozszerzyć się na cały świat, przy wsparciu ICFJ, z treściami w językach angielskim i hiszpańskim.
 • Uplifting Stories prowadzone przez BBC w UK – portal z historiami o inspirującej narracji.
 • Inne przykłady niezależnych stron internetowych podających więcej wiadomości podnoszących na duchu: Optimist Daily, The Good News Network i Positive News, good Climate czy Pink.

Trend 2: Zmiana sposobu raportowania o kryzysie klimatycznym

Ostatni rok przyniósł kolejną falę ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie. Media są krytykowane za relacjonowanie tych historii bez szerszego kontekstu. Twierdzi się, że zbyt często traktują klimat jako odrębny temat, a nie jako część procesu podejmowania decyzji politycznych i gospodarczych. W odpowiedzi na te zarzuty, wydawcy zaczęli wprowadzać zmiany w relacjach o kryzysie klimatycznym. Tworzą również specjalne zespoły ds. klimatu.

Przykładowe inicjatywy:

 • Climate Lab od Washington Post – sekcja wykorzystująca dane i grafiki, by pokazać wpływ globalnego ocieplenia. Oferuje felietony z poradami klimatycznymi oraz przewodniki, które pomagają konsumentom dokonywać wyborów dotyczących zrównoważonego życia.
 • NRK (Norsk Rikskringkasting) – ten norweski wydawca planuje zapewnić rzeczywistą odpowiedzialność za zobowiązania złożone przez polityków, biznes i organizacje ekologiczne.
 • The News Movement (TNM) – start-up, którego celem jest tworzenie tekstów dla młodych odbiorców, dostarczających treści wokół idei „Lepszej planety”. Idea ta łączy klimat, różnorodność biologiczną, innowacje oraz kwestie żywności i diety.
 • Oxford Climate Journalism Network (OCJN) – przykład międzynarodowej społeczności, założonej w celu dzielenia się najlepszymi praktykami dziennikarstwa w kontekście klimatu.

Dziennikarstwo a Twitter i inne media społecznościowe

Wielu wydawcom i dziennikarzom trudno byłoby wyobrazić sobie pracę bez Twittera. Platforma ta pozostaje przez cały czas kluczowym narzędziem dla dziennikarzy – źródłem popularnych tematów i kompleksowej wymiany informacji w czasie rzeczywistym. Jest sposobem na utrzymywanie kontaktu z aktualnymi źródłami czy promowanie marek osobistych.

Trendy na Twitterze opierają się na:

 • hashtagach – słowach lub wyrażeniach z symbolem #;
 • frazach kluczowych używanych w tweetach i komentarzach – wyznaczających tematy zyskujące na popularności.

Jednak korzystanie z Twittera w dziennikarstwie wymaga również ostrożności, z uwagi na trudność weryfikacji treści użytkowników i potencjalne rozpowszechnianie dezinformacji. Coraz częściej słyszy się też głosy, iż media społecznościowe przestają być wiarygodne, ze względu na kontrolowanie ich przez małe grupy społeczne o dużych wpływach.

Wśród odbiorców widać tendencję przemieszczania się czytelników do półprywatnych społeczności, gdzie dyskusje są mniej toksyczne i bardziej wartościowe. Natomiast dziennikarze szukają alternatywnych form przekazywania informacji, jak podcasty, kanały wideo, czy newslettery. Rola Twittera w poszukiwaniu trendów dla dziennikarstwa będzie więc interesującą kwestią do obserwowania w najbliższej przyszłości.

Technologia cyfrowa w newsroomie

Tymczasem nadeszła kolejna fala innowacji technologicznych. Niezwykły postęp w dziedzinie AI w 2022 roku odsłonił przed wydawcami szansę na dostarczania bardziej jakościowych treści dopasowanych do użytkowników. Instytucje medialne integrują AI ze swoimi produktami, aby zapewnić bardziej spersonalizowane doświadczenia.

Dziennikarstwo najbliższych lat nie będzie zależeć od tego, CZY wydawcy wdrożą technologię cyfrową, ale JAK gwałtownie to zrobią, wychodząc na przeciw oczekiwaniom czytelników.

Wykorzystanie narzędzi AI w dziennikarstwie umożliwia:

 • szybkie wykrywanie rozwijających się trendów;
 • znajdowanie wiarygodnych źródeł i faktów;
 • szybki dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych informacji;
 • przyspieszenie procesu pisania;
 • automatyzację powtarzalnych zadań.

Niektóre z narzędzi pozwalają na współpracę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu twórcy treści osiągają większą produktywność i wydajność. Większość z nich jest stosunkowo łatwa w użyciu. Co jest jednak ważne: choć niektóre z narzędzi AI są w stanie automatycznie generować treści, nadal muszą być manualnie sprawdzane i weryfikowane przez wydawców.

Jak znaleźć trendujące tematy – pomocne narzędzia

Oto lista przykładowych narzędzi, które pomagają dowiedzieć się, co jest w trendach i usprawnić sposób pisania. Firmy medialne i informacyjne mają różne potrzeby, dlatego ważne jest ustalenie, czy dane narzędzie spełni ich wymagania.

1. Google Trends

Google łączy wszystkie wyszukiwania użytkowników w funkcję Google Trends. Śledzi on globalne trendy wyszukiwania i zapewnia bogactwo danych w podziale wg zakresu dat, lokalizacji geograficznej, kategorii, typu wyszukiwania. Śledzenie popularnych tematów odbywa się według regionu lub przeglądania tych, które zyskują popularność na całym świecie. Odzwierciedla ostatnie odsłony, dając wyobrażenie trendów w czasie rzeczywistym.

2. Frontpagemetrics

Praktycznie dla wszystkich obszaru zainteresowania. Jest przydatne do określenia, które tematy odnotowują największy dzienny, tygodniowy i miesięczny wzrost. Przy ponad 3 milionach śledzonych użytkowników istnieje mnóstwo zakamarków, które pomogą zainspirować dziennikarski plan treści.

3. Feedly

To jedno z najpotężniejszych narzędzi do identyfikowania popularnych tematów i bycia na bieżąco w każdej branży, pokazując najnowsze opublikowane artykuły z wyselekcjonowanej listy. Ma kilka cennych płatnych funkcji opartych na AI, jak możliwość śledzenia biuletynów, Twittera lub kanałów Google News lub „nasłuchiwania” w Internecie określonych tematów.

4. Buzzsumo

Jedno z najlepszych w swojej klasie narzędzi pomagających identyfikować wirusowe treści w kanałach społecznościowych. Obejmuje też obszary odkrywania treści obejmujące witryny z filmami i pytaniami i odpowiedziami. Może pokazać, jakie treści cieszą się największą popularnością w YouTube.

5. Trendy.co

Oferuje dokładny, łatwy do przyswojenia format umożliwiający zrozumienie nowych tematów w różnych branżach. Biuletyn Trendy dzieli tematy m.in. na: Dlaczego jest to ważne, Jaki jest problem, który stworzył trend czy Główni gracze w kosmosie. To narzędzie najlepiej sprawdza się w dostarczaniu kontekstu, zasobów i odpowiedniego tła, aby zrozumieć bardziej złożone tematy.

6. Trendwatchers

Umożliwia śledzenie trendów na podstawie kategorii lub słowa kluczowego. Jedną z unikalnych jego cech jest to, iż łączy dane trendów z funkcjami typu „generator tematów blogów”. Dzięki temu można zarówno określić, które tematy zyskują na popularności, jak i zastosować ten trend do szablonu znanego jako „przynęta na kliknięcia”.

7. Trendhunter

To marka medialna, która oferuje bezpłatne dane o trendach (w formie artykułów), a także kilka innych, w tym niestandardowe badania, książki, usługi wystąpień publicznych, wydarzenia i wiele innych.

8. Trend Driven Journalism

Trend Driven Journalism to system opracowany przez firmę WEBSENSA. Podsuwa on pomysły na popularne tematy, słowa kluczowe, rozwijające się trendy i inne wskaźniki przydatne w codziennej pracy dziennikarzy i redaktorów. Rozwiązanie to opiera się na innowacyjnym połączeniu sztucznej inteligencji, grafowych baz danych i śledzeniu trendów w internecie.

Zalety systemu Trend-Driven Journalism:

 • wspomaga redagowanie treści w trakcie ich powstawania – dziennikarz już w chwili pisania widzi podpowiedzi powiązanych treści z baz swojej redakcji, powiązanych portali, a także innych (konkurencyjnych) portali informacyjnych;
 • doskonale dobrane słowa kluczowe w publikowanych treściach – dzięki selekcjonowaniu rekomendowanych treści pod względem popularności w Internecie;
 • treści obfitują w linki zwrotne (ang. backlinks), które wspomagają szanse na wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych, a także wysokie CTR;
 • wzmacnianie własnych treści poprzez adekwatne ich cytowanie i budowanie wartościowej sieci semantycznej pomiędzy publikowanymi treściami.

TDJ to jedyne rozwiązanie z powyższej listy, które w pełni może spełnić potrzeby danej redakcji czy newsroomu. Jest to oprogramowanie szyte na miarę, zawierające określony zestaw funkcji, jednak w każdym aspekcie może być dopasowane do konkretnych wymagań. Skontaktuj się z twórcami narzędzia, aby porozmawiać o unikalnych potrzebach Twojej redakcji: WEBSENSA – kontakt.

Podsumowanie

Pandemia przyspieszyła cyfryzację dziennikarstwa – proces, który od lat jest uznawany za główne źródło dochodów w branży mediowej. Wydawcy, którzy już zastosowali technologię AI, są teraz w stanie lepiej personalizować informacje, polecać treści i automatyzować pracę w redakcjach. jeżeli chcesz, aby Twoja firma przystosowała się i odniosła sukces w tej nowej erze, kluczowe znaczenie ma zbadanie możliwości, jakie oferują narzędzia oparte na AI, takie jak TDJ. Otwórz się na przyszłość dziennikarstwa razem z nami.

Idź do oryginalnego materiału