Ostatnia aktualizacja 24 lutego, 2023
Choć branża IT skupia wielu specjalistów z różnorodnych kategorii, to programiści są przez cały czas najbardziej poszukiwanymi z nich. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (listopad 2022) luka dotyczy aż 147 tys. specjalistów IT w Polsce, aby móc porównać ich udział do liczby pracujących w całej Unii Europejskiej. Wiele osób na początku swojej ścieżki w branży zastanawia się, jak zostać programistą od zera i jak najszybciej znaleźć pracę. Jak wygląda aktualna sytuacja?
Jak zostać programistą od zera? Zrobisz to w kilku krokach
Research typów programowania
Jeśli jesteś w miejscu, w którym dopiero zastanawiasz się nad tym, jak zostać programistą od zera, ale adekwatnie choćby nie wiesz, od czego zacząć, dowiedz się najpierw jakie masz możliwości kariery.
Programowanie to szerokie pojęcie, które mieści w sobie specjalistów zajmujących się m.in. frontendem, backendem, devopsem, czy też tematami cybersecurity. Można również zająć się zagadnieniami związanymi z programowaniem niskopoziomowym, wykorzystywanym w projektowaniu systemów embedded.
Sprawdź zapotrzebowanie na specjalistów IT z różnych kategorii
Kiedy już wybierzesz specjalizację, która interesuje Cię najbardziej, sprawdź aktualne zapotrzebowanie na programistów w tej kategorii. Weź pod uwagę dostępność ogłoszeń dla początkujących, a także konieczność dostosowania swoich planów oraz oczekiwań do bieżących możliwości. Bardzo możliwe, iż będziesz musiał(-a) niektóre plany odłożyć w czasie i zainteresować się specjalizacjami łatwiejszymi na start (testing lub frontend).
Tutoriale i darmowe materiały dostępne w sieci
W internecie można znaleźć mnóstwo darmowych materiałów do nauki. Warto stworzyć sobie bazę stron z kursami i wybrać najbardziej odpowiednie oraz oczywiście zacząć je przerabiać. Tylko w praktyce można się przekonać, czy kursy spełniają oczekiwania i czy wybrany język programowania odpowiada nam na start. jeżeli zaczniesz np. od JavaScriptu, możesz skorzystać ze strony podstawyjs.pl.
Przygotuj pierwsze projekty
Warto w oparciu o kursy przygotować kilka projektów, które opublikujesz na GitHubie lub GitLabie. Link do swojego profilu zamieść w CV w ramach zaprezentowania portfolio dotychczasowych umiejętności. Zwiększysz dzięki temu szansę na zatrudnienie.
Nawiąż kontakty z rekruterami i zadbaj o networking
Myśląc o pracy w IT, zadbaj o zdobycie znajomości z branży, które pomogą Ci się rozwinąć. Uczestnicząc w hackathonach, targach pracy, a także innych eventach branżowych zwiększasz swoje szanse na zostanie zauważonym(-ną). Jednocześnie to również okazja do pogłębiania swoich kompetencji, nie tylko tych ściśle technicznych. Nawiązywanie relacji to mimowolny trening kompetencji miękkich, a te są coraz bardziej cenione w branży IT.
Czy warto wziąć udział w bootcampie lub opłacić inne kursy?
W tym przypadku nie ma jedynej słusznej drogi. Możesz od razu zacząć od płatnych opcji nauki i możliwe, iż od razu uznasz, iż była to doskonała decyzja. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, iż będąc początkującym kandydatem(-tką), będziesz mieć trudność z wyborem najlepszej dla siebie ścieżki rozwoju. Dlatego bezpieczniej jest sprawdzić na darmowych materiałach, czy dana specjalizacja w ogóle Ci odpowiada. My polecamy, aby najpierw wykorzystać dobrodziejstwo darmowo dostępnej wiedzy i dopiero po ukierunkowaniu się sięgnąć po płatne kursy lub bootcamp. Dając sobie ten czas, zwiększasz również swoje możliwości późniejszej oceny merytoryki kursów i będziesz umieć trafniej dobierać je do swoich potrzeb.