Żeby zostać Project Managerem, trzeba dysponować odpowiednimi zdolnościami, cechami i doświadczeniem. Zostały one opisane w tym artykule.
Istnieje wiele dziedzin, w których poszukiwani są Project Managerowie i w każdej dziedzinie praca ta wygląda podobnie. Tutaj skupimy się szczegółowo na pracy Project Managera w branży IT.
Kurs Scrum od podstaw - efektywne zarządzanie projektami
Opanuj najpopularniejszą zwinną metodykę tworzenia oraz rozwijania oprogramowania. Zdobądź wiedzę niezbędną do pracy w zespole scrumowym, jako Project Manager czy Scrum Master. Dowiedz się więcej
Kim jest Project Manager?
Project Manager nazywany jest po polsku kierownikiem projektu. To człowiek, który przyjmuje na siebie odpowiedzialność za ukończenie przez zespół projektu zgodnie z oczekiwaniami zarządu. Wie wszystko o realizowanym projekcie i powinien też znać oczekiwania klientów. Pozostaje cały czas w komunikacji z zespołem, zarządem i klientami. Zasięga od nich oraz udziela im informacji. Project Manager zarządza zespołem developerów, rozdziela między nich zadania, dysponuje budżetem i przygotowuje dokumentację projektową. Pilnuje też, żeby prace nad projektem zmieściły się we wyznaczonych terminach.
Project Manager reprezentuje zespół przed zarządem. Raportuje postępy prac i stara się pozyskać dodatkowe środki dla projektu. Dla członków zespołu musi być przywódcą, który ich motywuje i rozwiązuje konflikty między nimi.
Umiejętności i cechy Project Managera
Kierownik mający pod sobą zespół programistów nie musi sam dobrze znać się na programowaniu. Mimo wszystko powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat rynku, na który kierowany jest tworzony produkt oraz na temat technologii, które ten produkt wykorzystuje. zwykle można obejść się bez wyższego wykształcenia informatycznego , ale jest ono plusem w ubieganiu się o stanowisko kierownika projektu w branży IT.
Technologie, którymi powinien umieć posługiwać się Project Manager są stosunkowo łatwe. Przede wszystkim jest to Jira, ale także Excel i inne programy pakietu Office. Bardziej niż na ukończoną szkołę wyższą, pracodawcy zwracają uwagę na posiadane certyfikaty potwierdzające ukończone szkolenia w zarządzaniu projektami.
Najważniejsze jednak jest to, żeby Project Manager posiadał umiejętności pracowania z ludźmi i organizowania pracy zespołu. Trzeba tu zwrócić szczególną uwagę na praktyki Agile. Pod tą nazwą kryje się filozofia zarządzania projektami, która przyjmuje, iż koncepcja projektu może ewoluować w trakcie prac nad nim i w związku z tym zespół powinien tworzyć projekt w małych i częstych krokach. Samo w sobie Agile nie jest żadną konkretną praktyką, tylko w ramach Agile funkcjonuje wiele praktyk mających własne nazwy, takie jak Scrum i Kanban.
Project Manager powinien dobrze umieć komunikować się z innymi, negocjować i motywować. Musi też organizować komunikację między członkami zespołu. Kolejną istotną umiejętnością jest zdolność wymyślania planów. Na stanowisku Project Managera często wymagana jest również dobra znajomość języka angielskiego.
Poza tymi wszystkimi umiejętnościami powinieneś posiadać pewien zestaw cech, żeby nadawać się na stanowisko. Dobry Project Manager jest asertywny i potrafi wyrazić swoją opinię choćby wtedy, gdy spotyka się ona z negatywnym przyjęciem. Na tym stanowisku trzeba być też przygotowanym na wzięcie na siebie odpowiedzialności za nieudany projekt. Ważna jest także zdolność do pracy w stresie i pod presją czasu. Kolejne cechy, jakimi powinien charakteryzować się Project Manager, to przywódcza charyzma, kreatywność, inicjatywa, wytrwałość i analityczny umysł.
Kurs Agile - metodyki zwinne od podstaw
Zobacz kursKurs Jira od podstaw - zarządzanie projektami
Zobacz kursKurs Excel w zarządzaniu projektami
Zobacz kursJak zostać Project Managerem
Żeby dostać się na to stanowisko, powinieneś pochwalić się jakiegoś rodzaju doświadczeniem. Może to być doświadczenie zdobyte jako członek zespołu developerów w branży IT. Pracując przez jakiś czas pod cudzym kierownictwem możesz pewnego dnia sam zostać Project Managerem w tego rodzaju zespole.
Alternatywnie, można zdobyć doświadczenie niezwiązane z tworzeniem oprogramowania, ale za to związane ze zarządzaniem. jeżeli chcesz w przyszłości pełnić funkcję kierowniczą w komercyjnych projektach, szukaj dla siebie wszelkiego rodzaju okazji do zarządzania niekomercyjnymi projektami. To może być cokolwiek. Na przykład gazetka szkolna. To zawsze coś, co można wpisać sobie do CV. Najlepiej jest posiadać oba rodzaje doświadczenia. Zarówno jako pracownik IT i jako kierownik w jakimś projekcie.
Podsumowanie
Project Manager to odpowiedzialna rola w zespole. Wymaga więcej umiejętności miękkich niż twardych i może być Ci trudno stwierdzić, czy nadajesz się do tej roli. Powinieneś dobrze się zastanowić nad tym, czy odpowiada Ci ta ścieżka kariery. Praca na stanowisku Project Managera może przynieść wiele pieniędzy, satysfakcji i interesujących wyzwań. Może być też czymś, co nie przypadnie Ci do gustu. Jest to przede wszystkim rola odpowiednia dla osób ambitnych, analitycznie myślących chcących przejmować inicjatywę w swoje ręce.