Jak zostać testerem oprogramowania?

enterthecode.pl 1 rok temu

Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia, 2023

W dobie cyfryzacji i rosnącego zapotrzebowania na specjalistów IT, zawód testera systemu staje się coraz bardziej popularny i poszukiwany. Jak wynika z badania No Fluff Jobs o rynku pracy IT w 2022 roku, kategoria Testing zdobyła 4. miejsce wśród najpopularniejszych kategorii ogłoszeń o pracy. Ponadto to również testowanie systemu bywa jednym z popularniejszych wyborów dla osób, które chcą się przebranżowić do IT. jeżeli zastanawiasz się, jak zostać testerem oprogramowania, ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy krok po kroku, jak rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie.

Co robi tester oprogramowania?

Tester systemu to osoba odpowiedzialna za sprawdzenie jakości kodu przed jego wdrożeniem. Głównym zadaniem specjalisty zatrudnionego jako tester jest wykrywanie błędów i niedoskonałości w działaniu aplikacji. Pozwala to na ich sprawne usunięcie i zapewnienie klientom wydajnego oraz niezawodnego oprogramowania.

Jak zostać testerem oprogramowania? Ta wiedza Ci się przyda

Aby rozpocząć pracę w Testingu, musisz spełnić kilka warunków. Nie zawsze konieczna jest znajomość języków programowania. Możesz zacząć od testów manualnych, które jej nie wymagają, natomiast choćby podstawowa wiedza może być pomocna w usprawnianiu pracy.

Języki programowania

W przypadku testów automatyzujących umiejętność kodowania jest już niezbędna. Które języki mogą się przydać? Będą to przede wszystkim:

  • Java
  • Python
  • JavaScript
  • C#

Oprócz tego istotna jest również znajomość SQL-a, który jest językiem stosowanym do tworzenia i obsługi baz danych.

Narzędzia do testowania

Istnieje wiele narzędzi do automatyzacji testów, które ułatwiają pracę testera. Przykłady takich narzędzi to: Selenium, JUnit, TestNG czy Cucumber. Warto się z nimi zapoznać i nauczyć obsługi, gdyż znajomość tych narzędzi jest często wymagana przez pracodawców. Ze wspomnianego wcześniej raportu NFJ wynika, iż Selenium od lat znajduje się na pierwszym miejscu wśród wymagań na stanowisko testera oprogramowania. W 2022 roku znajomość tego narzędzia pojawiła się w blisko 30% ogłoszeń o pracy.

Stwórz dobre CV i portfolio

Zawsze przygotowuj CV dopasowane do konkretnej oferty pracy. Ta informacja jest istotna szczególnie dla osób o bardzo bogatym doświadczeniu zawodowym. W takiej sytuacji pojawia się problem z selekcją istotnych informacji, dlatego skup się na aspektach poruszanych w ogłoszeniu i dostosuj do nich swój dokument.

Zadbaj również o portfolio, które jest istotne także dla testerów. Stwórz przykładowe projekty, które dołączysz do swojej aplikacji, a dzięki temu zwiększysz swoje szanse na dostanie się do kolejnego etapu rekrutacji.

Rodzaje testów oprogramowania

Decydując się na karierę w Testingu, musisz dowiedzieć się, jakie rodzaje testów wykonuje się w trakcie bieżącej pracy. W zależności od typu projektu, ale też wielkości zespołu, możesz mieć do czynienia z różnymi procesami. Weryfikację jakości systemu obejmują następujące testy:

  • Manualne, czyli manualne sprawdzanie aplikacji przez testera, który symuluje działanie użytkownika, identyfikując błędy i problemy.
  • Automatyczne, w których tester wykorzystuje narzędzia i skrypty do automatyzacji wykonywania testów. Pozwala to na szybsze i bardziej efektywne sprawdzanie oprogramowania.
  • Funkcjonalne, w których tester sprawdza, czy aplikacja działa zgodnie z wymaganiami funkcjonalnymi, czyli czy spełnia oczekiwania użytkowników i realizuje zamierzone cele.
  • Niefunkcjonalne, które obejmują testy wydajności, bezpieczeństwa, użyteczności, kompatybilności oraz innych aspektów systemu niezwiązanych bezpośrednio z jego funkcjonalnością.
  • Jednostkowe, w których tester skupia się na pojedynczych modułach lub komponentach oprogramowania, sprawdzając ich poprawność i niezawodność.
  • Integracyjne, które polegają na łączeniu poszczególnych jednostek systemu i sprawdzaniu ich współpracy, aby upewnić się, iż cały system działa harmonijnie.
  • Systemowe, w których tester ocenia kompletny, zintegrowany system pod kątem spełnienia wszystkich wymagań i standardów.
  • Akceptacyjne, czyli przeprowadzane przez użytkowników końcowych lub klientów, mające na celu sprawdzenie, czy aplikacja spełnia ich oczekiwania oraz czy jest gotowa do wdrożenia.
  • Regresji, w których tester sprawdza, czy wprowadzone zmiany nie wpłynęły negatywnie na istniejące funkcje oprogramowania.
  • Eksploracyjne, czyli swobodne, nieformalne testowanie, oparte na doświadczeniu i intuicji testera, który bada różne aspekty aplikacji, szukając potencjalnych problemów.
Idź do oryginalnego materiału