Jak zacząć pracę jako Junior Angular Developer? Czy to dobry sposób na wejście do branży IT? Co trzeba wiedzieć o pracy na tym stanowisku? Na jakie zarobki może liczyć Junior Angular Developer? jeżeli dopiero szukasz pracy w branży IT, ale nieco orientujesz się już w tym środowisku, wiesz, iż nauka jednego z języków programowania to dopiero początek drogi każdego Developera. w tej chwili ważna jest również wiedza o frameworkach i innych technologiach, które pozwolą używać danego języka bardziej efektywnie. Wielu początkujących programistów decyduje się na ich poznanie na jak najwcześniejszym etapie swojej przygody z kodowaniem, co umożliwia im budowanie kompetencji w określonym kierunku. Jednym z nich jest Angular i w tym artykule postaram się nieco Ci go przybliżyć.
Spis treści:
Zalety Angulara dla początkujących w webdevie
Co powinien wiedzieć Junior Angular Developer?
Skąd czerpać wartościową wiedzę o Angularze?
Aplikacje do portfolio: jak zacząć?
Junior Angular Developer – oferty pracy
Zarobki Junior Angular Developerów
Czy Angular to dobry wybór na kariery w IT?
Zalety Angulara dla początkujących w webdevie
Podstawową funkcją Angulara jest ułatwianie użytkownikowi tworzenia aplikacji SPA czyli Single Page Applications, jednak na tym absolutnie nie kończy się możliwość jego zastosowania – będzie mógł pomóc Ci także w projektowaniu większych aplikacji webowych czy choćby aplikacji mobilnych. Angular to technologia pozwalająca programiście tworzyć kod szybciej oraz bardziej efektywnie, dzięki zbiorowi różnych gotowych, ale jednocześnie modyfikowalnych rozwiązań. Takie oprogramowanie nazywa się framework i dzieło marki Google (to właśnie przez nich w 2016 roku został wydany Angular) jest jednym z nich. Znajomość Angulara jest polecana głównie specjalistom z zakresu frontendu.
Angular to polecana technologia dla wielu początkujących programistów. Dlaczego? Przede wszystkim nie będzie od Ciebie wymagała znajomości bardziej skomplikowanych języków – do programowania w Angularze korzysta się z CSS, HTML czy JavaScript, które często są wymieniane jako najlepszy wybór dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoje pierwsze kroki w kodowaniu. To jedna z wielu zalet tego frameworku – pozostałe możesz sprawdzić poniżej.
Co powinien wiedzieć Junior Angular Developer?
Jeśli masz ochotę przetestować oprogramowanie Angular, z pewnością zastanawiasz się, od czego zacząć. Zupełną podstawą do pracy z tym frameworkiem będzie poznanie jednego z dedykowanych do niego języków kodowania, czyli wspomnianych wcześniej JS, HTML lub CSS. Co oprócz tego przyda Ci się do pisania pierwszych aplikacji jako Junior Angular Developer?
TypeScript – must have
Jedną z ogromnych zalet Angulara jest TypeScript. To język programowania, w którym powstał cały framework Angular, natomiast z punktu widzenia użytkownika tej technologii, jego zadaniem jest zwiększanie czytelności kodu i umożliwienie programiście wyłapania błędów już na etapie jego konstruowania. Dzięki niemu praca jako Angular Developer może być znacznie prostsza, jednak musisz pamiętać, iż zanim tak się stanie, będziesz musiał dobrze poznać wszystkie funkcjonalności, jakie oferuje TypeScript i nauczyć się je dobrze obsługiwać.
Brzmi dobrze? Dowiedz się: Czym jest TypeScript?
Architektura i podstawowe komponenty Angulara
Architektura Angulara jest całkiem prosta do opanowania i wdzięczna dla programistów, którzy dobrze ją rozumieją. Pozwala na tworzenie kodu w sposób modułowy i wykorzystywanie przy tym wielu gotowych rozwiązań. Istnieje również możliwość skorzystania ze specjalnych znaczników Angular, które sprawią, iż napisany przez Ciebie kod HTML lub inny zostanie zmodyfikowany tuż przed jego wyświetleniem. Wraz z czytelnością gwarantowaną przez TypeScript sprawia to, iż tworzenie kodu w Angularze może być bardzo szybkie i wygodne, co już od wielu lat zdają się doceniać większe firmy, korzystające z niego przy dużych projektach.
Narzędzia Angular: testowanie i debugowanie
Angular pozwala również na wygodne testowanie i debugowanie stworzonego kodu. Zawdzięcza to między innymi dobrej konfiguracji wstępnej – już po włączeniu systemu Angular Twój kod zostanie dopasowany do wszystkich aktualnych technologii. Znacznie ułatwi Ci to znajdowanie w nim błędów – będziesz mógł eliminować je na wstępnym etapie testowania aplikacji. Po raz kolejny pomoże w tym również TypeScript, który pozwoli łatwiej znaleźć Ci wszystkie niedoskonałości w Twoim kodzie.
Skąd czerpać wartościową wiedzę o Angularze?
Angular jest stosunkowo świeżym wynalazkiem na rynku IT, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, iż trudno będzie Ci znaleźć na jego temat konkretną wiedzę. Wręcz przeciwnie – wzrost popularności tego frameworku i jego szerokie zastosowanie sprawiło, iż na rynku istnieje wiele kursów i szkoleń, które mogą pomóc Ci poznać wszystkie tajniki tej technologii.
Twoim pierwszym źródłem wiedzy mogą być książki – ich przeczytanie nie zajmie Ci zbyt dużo czasu, dzięki czemu gwałtownie będziesz mógł sprawdzić, czy Angular to opcja dla Ciebie. Dodatkowo nie wymagają one dużej inwestycji finansowej, czego niestety często nie można powiedzieć o specjalistycznych kursach. Lektura obowiązkowa dla wszystkich Angular Developera to:
- Angular Projects – Second Edition: Build modern web apps by exploring Angular 12 with 10 different projects and cutting-edge technologies, Aristeidisa Bampakosa. To wszystkie podstawowe informacje na temat Angulara zebrane w jednym miejscu, dodatkowo zilustrowane przy pomocy praktycznych przykładów.
- Bardziej zaawansowanym można polecić Angular Cookbook: Over 80 actionable recipes every Angular developer should know, Muhammada Ahsana Ayaza, zawierającą znacznie więcej praktycznego ujęcia w programowaniu przy pomocy Angular.
Aplikacje do portfolio: jak zacząć?
Dobrym pomysłem na wyróżnienie swojej kandydatury na tle innych początkujących programistów Angular może być stworzenie swojego portfolio. Jak to zrobić? tym celu warto sprawdzić, jak wygląda portfolio Twojej konkurencji i jakie projekty najczęściej są w nim zawarte.
Możesz postawić na aplikacje, do których projektowania najczęściej wykorzystywany jest Angular, czyli na proste aplikacje webowe. W ten sposób pokażesz swoim potencjalnym pracodawcom, iż umiesz zastosować swoje umiejętności w praktyce.
Pomysły na własne PWA
Twoim pierwszym PWA (czyli Webową Aplikacją Progresywną) może być adekwatnie cokolwiek, co pokaże na rynku pracy, iż potrafisz korzystać z systemu Angular. Może to być prosty licznik, wyszukiwarka lub choćby internetowy odtwarzacz muzyki – jeżeli będziesz w stanie stworzyć jedną z tych rzeczy, z całą pewnością Twoje szanse na znalezienie pierwszej pracy znacznie wzrosną.
Gdzie szukać odpowiedzi na swoje pytania w trakcie rozwoju?
Kolejną zaletą Angulara dla początkujących programistów jest fakt, iż bez większych problemów będziesz mógł znaleźć odpowiedzi na pytania i wątpliwości związane z Twoimi pierwszymi projektami. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż Angular dysponuje bardzo rozbudowaną oraz wspierającą społecznością, która będzie mogła udzielić Ci porady na każdym etapie Twojej ścieżki zawodowej. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu jednym z języków wykorzystywanych w Angularze jest JavaScript, który od wielu lat może się pochwalić największym community w branży IT.
Junior Angular Developer – oferty pracy
Raczej nie musisz obawiać się o swoje zatrudnienie, jeżeli dobrze opanujesz technologię Angular. choćby Junior Developerzy tego frameworku są bardzo cenieni na rynku IT, gdyż coraz więcej projektów w nim realizowanych to aplikacje webowe, do których Angular jest szczególnie polecany. Kiedy już zdobędziesz doświadczenie i doszlifujesz swoje umiejętności, możesz spróbować również nauki innych technologii i rozwoju jako Frontend Developer.
Sprawdź aktualne oferty pracy dla Junior Angular Developerów na No Fluff Jobs!
Zarobki Junior Angular Developerów
Mediana zarobków Junior Angular Developerów wynosi 7 900 zł w przypadku zatrudnionych na podstawie UoP. Dla zatrudnionych w oparciu o kontrakt B2B mediana kształtuje się na poziomie 9 380 zł.
Chociaż zarobki Angular Developerów są zwykle bardzo wysokie, nie możesz się ich spodziewać na początku swojej drogi w tej profesji. W Twojej pierwszej pracy raczej nie będziesz zarabiał ogromnych sum, jednak gwałtownie może się to zmienić, jeżeli przyłożysz się do rozwijania swoich kompetencji.
Jeśli chcesz poznać dokładne kwoty, które będziesz mógł zarobić jako Angular Developer, zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora wynagrodzeń IT.
Czy Angular to dobry wybór na kariery w IT?
Programowanie w Angularze może stać się świetnym wyjściem dla wszystkich początkującego programisty. Za jego pomocą będziesz mógł podszkolić swoją znajomość składni podstawowych języków programowania oraz stworzyć pełnoprawne aplikacje w relatywnie prosty sposób. jeżeli więc myślisz o podjęciu zatrudnienia w branży IT, spokojnie możesz rozważyć Angular jako jedną z opcji.