Już za tydzień największa konferencja dla kobiet IT&TECH – Women in Tech Summit!

geek.justjoin.it 6 miesięcy temu

Największa konferencja dla kobiet IT&TECH w Polsce zbliża się wielkimi krokami. 12 czerwca blisko 8 tys. uczestniczek i uczestników spotka się w jednym miejscu, by poznać perspektywę ekspertów światowych firm technologicznych. Misją Women in Tech Summit jest wzmocnienie kobiet w obszarze technologii i nauki oraz wykreowanie Polski na główny europejski hub tematyki kobiet w technologiach.

W dniach 12 i 13 czerwca odbędzie się wyjątkowa konferencja na polskim rynku. W tej edycji będziemy mogli posłuchać znakomitych ekspertów, którzy wystąpią zarówno w formie prelekcji, ale i debat eksperckich. Co więcej, podczas Women in Tech Summit będziemy mieć okazję zobaczyć komputer kwantowy i zrozumieć sposób jego działania.

Programowanie kwantowe to jeden z wielu tematów konferencji, ale nie zabraknie także wiedzy dotyczącej sztucznej inteligencji, interakcji human-machine, przyszłości data science. Eksperci poruszą także bieżące tematy społeczne (neurodiversity, przywództwo kobiet, tech-life balance).

Organizatorzy przygotowali także serię warsztatów, dzięki którym uczestniczki i uczestnicy będą mogli podnieść kompetencje. W specjalnej Strefie Mentoringu będą mogli w formule 1:1 konsultować się ze znakomitymi Mentorkami i Mentorami!

Mieliśmy okazję krótko porozmawiać z Aldoną Studzińską, jedną z keynote speakerek. Zapytaliśmy ją m.in. o to, jak kilkanaście lat temu wyglądał polski rynek IT pod względem zachęcania kobiet do wejścia do branży. Aldona Studzińska jest Senior Software Engineering Managerką w Paramount, dlatego też poruszyliśmy wątek wspierania kobiet w tak dużej firmie jaką jest Paramount.

O czym Twoim zdaniem za mało mówi się w kontekście wspierania kobiet w IT?

Jednym z najważniejszych aspektów, który jest często pomijany w dyskusjach na temat wsparcia dla kobiet w IT, jest rola edukacji na wczesnym etapie życia, zwłaszcza w szkołach podstawowych. choćby dla przedszkolaków istnieją programy edukacyjne, które wprowadzają podstawy kodowania poprzez zabawę, co może zaszczepić wczesne zainteresowanie technologią. To właśnie w tym okresie dzieci rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Brak zajęć z kodowania i technologii w programie nauczania oznacza, iż wiele dziewczynek może nie odkryć swojego potencjalnego zainteresowania tymi dziedzinami.

Kluczowe jest również szkolenie nauczycieli i edukowanie rodziców, by promowali technologię jako atrakcyjną ścieżkę kariery. Przykłady sukcesów kobiet w IT mogą działać motywująco i inspirować młode dziewczyny do podążania tą drogą. Holistyczne podejście od najmłodszych lat może zwiększyć udział kobiet w branży IT, co jest niezbędne dla zrównoważonego rozwoju sektora technologicznego.

Jak pod względem tego wsparcia wyglądał polski rynek w 2007 roku, kiedy zaczynałaś pracę w IT?

W 2007 roku, kiedy zaczynałam pracę w IT, polski rynek wyglądał zupełnie inaczej pod względem wsparcia dla kobiet. Wciąż dominował stereotyp inżyniera IT jako osoby we flanelowej koszuli w kratę, niezbyt zadbanej, siedzącej dnie i noce w piwnicy pełnej komputerów. To z pewnością nie zachęcało wielu kobiet do wyboru tej ścieżki kariery. Ten obraz często budził wątpliwości, czy praca w IT może być interesująca i jak można ją pogodzić z życiem rodzinnym. Pamiętam, iż na studiach krążyły żarty, iż dziewczyny wybierają kierunki techniczne, żeby znaleźć męża w dobrej branży, co było nie tylko krzywdzące, ale również podkreślało, jak mało poważnie traktowano kobiety w tej dziedzinie.

Kobiety na uczelniach technicznych musiały nieustannie udowadniać, iż są tam z powodu swoich umiejętności i zainteresowań, a nie przypadkiem. Nie było wtedy wielu inicjatyw promujących kobiety w technologii ani programów wspierających ich rozwój zawodowy w IT. Brakowało mentorów, sieci wsparcia oraz wydarzeń skierowanych specjalnie do kobiet, które mogłyby pomóc im poczuć się bardziej pewnie i zmotywować do rozwoju w tej branży.

Dopiero z czasem zaczęły pojawiać się pierwsze programy i organizacje, które miały na celu promowanie różnorodności w technologii oraz wspieranie kobiet w rozwijaniu kariery w IT. Były to jednak inicjatywy raczkujące, które dopiero nabierały rozmachu. Przełamanie stereotypów i stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla kobiet w IT wymagało dużego zaangażowania zarówno ze strony kobiet, jak i ich kolegów oraz pracodawców.

Od lat pracujesz w Paramount. Jak ta organizacja wspiera kobiety? Czym inne firmy powinny zainspirować się?

Inkluzywność i różnorodność są jednymi z kluczowych wartości firmy Paramount, które kierują jej codzienną pracą oraz zaangażowaniem w organizacje i inicjatywy wspierające kobiety. W lokalnych oddziałach Paramount prężnie działają grupy Women+ ERG, skupiające się na wspieraniu kobiet w różnych aspektach życia, od kariery po wyzwania życia codziennego. Organizowane są warsztaty z udziałem zewnętrznych ekspertów z różnych dziedzin, jak również wewnętrzne inicjatywy inicjowane przez pracowników.

Podczas intensywnego rozwoju działu technicznego w Polsce, priorytetem Paramount było zapewnienie równych szans rozwoju i awansu dla wszystkich pracowników, bez względu na płeć czy inne różnice. Firma wierzy, iż kluczowym elementem jest zapewnienie każdemu pracownikowi równego dostępu do zasobów i możliwości rozwoju zawodowego. Podejście Paramount do budowania inkluzywnej kultury pracy, oparte na promowaniu różnorodności, równości, integracji i przynależności, może być inspiracją dla innych firm.

Ważne jest również angażowanie się w różnorodne inicjatywy wspierające wszystkich pracowników oraz tworzenie przestrzeni, w której każda osoba może czuć się doceniona i wspierana w swoim rozwoju zawodowym. Dzięki temu czuję się tutaj dobrze i wiem, iż mam przestrzeń do dalszego rozwoju.

Women in Tech Summit 2024 – bilety na wydarzenie

Studentki i studenci kierunków technicznych i ścisłych mogą ubiegać się o bezpłatne wejściówki, podobnie jak kobiety pochodzące z Ukrainy i studiujące/pracujące w STEM: STEM WOMEN FREE TICKETS.

Organizatorem Summitu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Idź do oryginalnego materiału