Rząd Stanów Zjednoczonych od dnia 20 lipca 2024 r. zakazuje na dobre sprzedaży produktów antywirusowych Kaspersky nowym klientom. Firma Kaspersky broni się od lat przed zarzutami bycia tylną furtką dla Kremla i dla rosyjskich agencji wywiadowczych. USA, aby pozbyć się na stałe z rynku produktów Kaspersky, zabrania dostarczania użytkownikom aktualizacji systemu po 29 września 2024 roku. Pytanie w jaki sposób rząd USA chce zakazać dostarczania aktualizacji?
Gina Raimondo, sekretarz Departamentu Handlu USA, wydała oświadczenie dla klientów Kaspersky w USA:
„Nie robisz nic złego i nie podlegasz żadnym sankcjom. Zachęcam jednak do natychmiastowego zaprzestania korzystania z systemu i przejścia na alternatywne oprogramowanie, aby chronić siebie, swoje dane i rodzinę.”
Firma Kaspersky wydała oświadczenie, w którym jest napisane, (skracamy) iż chociaż zakaz dotyczy sprzedaży produktów, to nie dotyczy usług szkoleń cyberbezpieczeństwa oraz usług Threat Intelligence (informacji o zagrożeniach, które zewnętrzne firmy mogą wykorzystać do udoskonalenia własnych rozwiązań ochronnych). Decyzja o zakazie podyktowana jest politycznymi przesłankami. Odcinając klientów od topowego rozwiązania anty-malware rząd USA naraża obywateli na zwiększone ryzyko ataku ze strony złośliwego oprogramowania. Firma Kaspersky dysponuje najlepszymi technologiami wykrywającymi zagrożenia i atakami, a mimo to przez cały czas musi walczyć z niesprawiedliwym i negatywnym oddziaływaniem na wizerunek firmy oraz na jej komercyjne interesy.
Pełne oświadczenie na X: