Kim jest i jak zostać .NET Developerem?

nofluffjobs.com 2 lat temu

Szukasz odpowiedzi na pytanie kim jest .NET developer? Czym się zajmuje? Jakie technologie musi znać, zanim zacznie szukać pracy? I co najważniejsze z punktu widzenia wchodzącego na rynek – ile zarabia? jeżeli na co najmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś/aś “tak”, gratuluję, jesteś w dobrym miejscu.

Spis treści:
Czym jest framework .NET?
Co musi wiedzieć programista przed nauką albo już w pracy z .NET?
Oferty pracy dla .NET Developera
Ile zarabia .NET Developer?
Gdzie poszukiwany jest specjalista frameworku .NET?
Skąd czerpać wiedzę o frameworku .NET?
Czy warto zostać .NET Developerem?

Czym jest framework .NET?

Nie będę opowiadać tej historii od stworzenia świata. W dużym uproszczeniu .NET to framework stworzony przez Microsoft. Znajduje zastosowanie w tworzeniu m.in. różnego rodzaju aplikacji (webowych, desktopowych, mobilnych), czy gier. dzięki .NETu można także prowadzić zasobożerne projekty związane z uczeniem maszynowym (ang. machine learning) oraz internetem rzeczy (ang. Internet of things, IoT). To, co wyróżnia go na tle innych technologii, to jego uniwersalność. Umożliwia pisanie kodu w różnych językach: C#, F#, czy Visual Basic (choć najchętniej używanym jest tu język C#). Dzięki ujednoliconemu API najnowsze wersje .NET działają na wszystkich popularnych systemach operacyjnych: Windows, MacOS, Linux oraz na urządzeniach mobilnych wspieranych przez Android czy iOS.

Co musi wiedzieć programista przed nauką albo już w pracy z .NET?

By zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, wchodzący na rynek .NET, developer powinien znać podstawy:

  • języka C#;
  • obsługi baz danych MsSQL;
  • obsługi zyskujących na popularności serwisów chmurowych: Azure, AWS.

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia warto zadbać o znajomość dobrych praktyk programowania oraz wzorców projektowych. Swoją uwagę należy przekierować także na rozwój umiejętności miękkich takich jak: organizacja pracy własnej, ale też praca w zespole czy efektywne działanie pod presją czasu. Niezbędna jest gotowość i chęć systematycznego uzupełniania wiedzy. Praca w świecie IT to w zasadzie nieustanna nauka.

Swoją przewagę konkurencyjną można budować także poprzez rozwijanie znajomości CI/CD (ang. continous integration/continous delivery), TDD (ang. test driven development), czy Dockera (narzędzia do wirtualizacji serwisów).

Z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy im lepiej rozwinięte i udokumentowane umiejętności tym lepiej. Dlatego oprócz zadań realizowanych w ramach obowiązków zawodowych, warto pomyśleć nad budowaniem swojego portfolio z projektów realizowanych w czasie prywatnym. Dzięki temu podczas rozmowy rekrutacyjnej będziesz mógł zaprezentować swoje umiejętności nie tylko w czasie wykonywania zadań rekrutacyjnych.

Oferty pracy dla .NET Developera

Wszechstronne możliwości, jaką oferuje platforma .NET sprawia, iż w codziennej pracy korzystają z niej pracodawcy z wielu sektorów gospodarki. Dzięki temu będziesz nie tylko nieustannie rozwijać swoje umiejętności programistyczne, ale także będziesz miał okazję zmierzyć się z problemami adekwatnymi dla konkretnych rynków. Choć możesz odnieść wrażenie, iż technologia ta jest mniej popularna od choćby Javy, na rynku regularnie zgłaszane jest zapotrzebowanie na specjalistów .NET.

Ile zarabia .NET Developer?

W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie zarobków .NET developerów z uwzględnieniem stanowiska oraz rodzaju umowy, na podstawie której podjęto zatrudnienie. Te informacje mają charakter poglądowy i pochodzą z naszego kalkulatora wynagrodzeń IT. Narzędzie to agreguje informacje o widełkach płacowych aktualnie dostępnych ofert, więc z nami tylko najświeższe dane

Powyższe informacje brzmią dobrze? jeżeli tak, zachęcam Cię do sprawdzenia ofert pracy dla .NET developera na interesującym Cię poziomie seniority.

Gdzie poszukiwany jest specjalista frameworku .NET?

Z uwagi na charakterystykę frameworku .NET jest on skierowany do programistów/ek dobrze czujących się na stanowisku backend developera lub rozwijających się w kierunku fullstack. .NET dobrze sprawdza się w pisaniu m. in. logik biznesowych czy aplikacji webowych. Proponowane funkcjonalności i optymalizacje sprawiają, iż pisanie kodu jest efektywne i nie powinno przysparzać trudności choćby początkującym programistom/kom. Co istotne z punktu widzenia wchodzących do branży to to, iż praca w .NET, dzięki zastosowanym usprawnieniom (np. LINQ), znacznie ułatwia pracę nad poszczególnymi częściami kodu.

Skąd czerpać wiedzę o frameworku .NET?

Wszyscy ci, którzy decydują się na karierę .NET developera lub chcą poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, powinni zainteresować się odwiedzeniem tych miejsc w internecie:

  • oficjalna dokumentacja Microsoft, w której znajdują się najaktualniejsze informacje dotyczące frameworku;
  • Microsoft Virtual Academy zawierająca darmowe kursy online;
    repozytorium .NET w serwisie GitHub: .NET rozwijany jest w formule open source, co w praktyce oznacza, iż każdy zainteresowany/a może przyczynić się do jego rozwoju;
  • subreddit poświęcony tematyce .NET – skupiona tam społeczność chętnie dzieli się wiedzą i służy radą;
  • blogi tematyczne oraz fora internetowe.

Jeśli jednak preferujesz naukę z poziomu wygodnego fotela i kontaktu z literaturą, polecam Ci na początek Head First C# Andrew Stellmana, który w przystępny sposób wprowadza w świat .NET. Nie sposób nie wspomnieć tu także o Czystym kodzie. Podręczniku dobrego programisty. Roberta C. Martina. Tych bardziej zaznajomionych z technologią zachęcam do zapoznania się z Gang of four. Design Patterns, napisaną przez Ericha Gamma, Johna Vlissidesa, Ralpha Johnsona i Richarda Helma. To kompendium wiedzy na temat najpopularniejszych wzorców projektowych wraz z przykładami.

Czy warto zostać .NET Developerem?

.NET to przyjazny w obsłudze framework, który zdejmuje z barków początkujących większość dylematów technicznych. Znajomość języka C#, na którym w głównej mierze opiera się praca w .NET, można posiąść samodzielnie, bazując na dostępnych w internecie materiałach. To dobry sposób na wejście do świata IT dla osób, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Rozbudowana społeczność i mnogość gotowych rozwiązań dostępna na platformach ją zrzeszających sprawia, iż technologia ta jest stale rozwijana i dopasowywana do dynamicznych zmian, które charakteryzują rynek IT.

Jeśli przekonałam Cię, iż droga .NETowca to Twoja droga – trzymam kciuki i życzę powodzenia!

Idź do oryginalnego materiału