Kim jest Software Architect? Obowiązki, specjalizacje, kariera

geek.justjoin.it 1 rok temu

Software Architect to specjalista, który projektuje design systemu IT. Bez niego nie poradzi sobie żadna duża firma tworząca kompleksowe rozwiązania technologiczne. Im bardziej skomplikowane są te rozwiązania, tym bardziej potrzebny jest taki ,,architekt”, który pomoże zbudować je w efektywny sposób. Ale oto paradoks: wychodzi na to, iż specjalizacja Software Architect jest potrzebna, a na uczelniach niemal nic się o niej nie mówi. W tę lukę postanowił zagłębić się Pavel Berkovich, Ruby on Rails Developer w SOFTWSWISS.

Kim jest Software Architect?

Ten zawód narodził się jednocześnie z branżą IT. Na początku Software Architect zajmował się zarówno projektowaniem systemów, jak i pisaniem kodu, wykonywaniem testów oraz analiz biznesowych.

Z czasem jednak procesy stawały się coraz bardziej skomplikowane i łączenie w sobie tylu funkcji stało się niewykonalne dla jednego człowieka. Specjalność architekta IT skupiła się na designie budowy wewnętrznej oraz zewnętrznych interfejsów systemu — twierdzi Pavel Berkovich.

Obowiązki Software Architecta wyglądają w następujący sposób:

  • Opracowanie architektury systemu;
  • Określenie komponentów i interfejsów systemu;
  • Uszczegółowienie wymagań biznesowych;
  • Współpraca z innymi zespołami, aby system odpowiadał potrzebom użytkowników i biznesu;
  • Kontrola wdrożenia kompleksu.

Jeszcze jednym ważnym zadaniem architekta IT jest udzielanie wsparcia technicznego dla projektu od momentu powstania idei aż do jej realizacji. Zaliczyć do tego należy również wdrożenie dodatkowych funkcji. Do Software Architecta zwracamy się o pomoc, kiedy pojawiają się realizację kolejnych wersji projektu.

W ten sposób Software Architect jest unikalną osobą, przechowującą całościową wizję krajobrazu systemu — dodaje Berkovich.

Jacy bywają Software Architekci?

Istnieje kilka typów. Różnią się specyfiką ich zadań:

  • Enterprise Architects. Skupiają się na rozwijaniu korporacyjnych systemów informatycznych. Odpowiadają za ich długowieczność oraz udoskonalanie w perspektywie długofalowej.
  • Solution Architects. Zarządzają oprogramowaniem i je obsługują, koordynują testy, tworzą plany rozwiązywania problemów z ,,softem”.
  • Data Architects pracują z danymi. Odpowiadają za zbieranie, przechowywanie i rozpowszechnianie danych, a także za zabezpieczenie odpowiedniej kopii zapasowej tych danych.
  • Cloud Architects. Odpowiadają za zadania, związane z ,,chmurą”. Kontrolują proces opracowywania aplikacji chmurowych, zarządzają ,,chmurą”, a także udzielają wsparcia chmurowej architekturze.

Jak zostać Software Architectem?

Aby zacząć pracę w zawodzie, potrzebne są solidne podstawy w postaci wiedzy. Z reguły punktem wyjścia jest specjalność z branży informatycznej lub tworzenia oprogramowania.

Oprócz tego warto rozwijać umiejętności twarde i miękkie:

  • Umieć pisać kod;
  • Potrafić tworzyć architekturę systemową;
  • Rozumieć budowę baz danych;
  • Znać języki programowania i ich cechy szczególne;
  • Potrafić pracować z oprogramowaniem chmurowym;
  • Ćwiczyć umiejętności komunikacyjne;
  • Doskonalić zdolności przywódcze;
  • Rozwijać twórcze myślenie;
  • Mądrze określać priorytety.

Na początku polecam także poczytać ,,Design It! From programmer to software architect” autorstwa Michaela Keelinga oraz drugie wydanie ,,Release It!. Design and Deploy production-ready software” Michaela T.Nygarda. Przydadzą się także ,,Software Architecture in Practice” trójki autorów: Lena Bassa, Paula Clementsa, Ricka Kazmana oraz ,,37 Things One Architect Knows About IT Transformation. A Chief Architect’s Journey” Gregora Hohpe’a — radzi Pavel Berkovich.

Wszystko, o czym za mało mówi się w branży IT.

Prosto na Twoją skrzynkę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz akceptuję jej treść.
Leave this field empty if you’re human:

Kariera zawodowa Software Architecta

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia, specjalista może się także rozwijać ,,horyzonalnie”: testować nowe technologie, metodologie, podejścia architektoniczne. Lub może rozwijać się w kierunku stanowisk kierowniczych: dyrektora technicznego, lub CTO. Software Architect mogą się także specjalizować w konkretnych obszarach: technologiach chmurowych, sztucznej inteligencji lub cyberbezpieczeństwie. W każdym wypadku warunkiem rozwoju zawodowego jest ciągłe kształcenie się, zainteresowanie nowymi technologiami i uczestnictwo w branżowych imprezach i konferencjach.

Podsumowanie

W gwałtownie rozwijającym się świecie cyfrowym Software Architect jest siłą, kierującą tworzeniem efektywnych i rozwijających się systemów oprogramowania. I w miarę tego, jak firmy będą się adaptowały do wymagań nowej epoki, będzie rosło także zapotrzebowanie na Software Architects.

SOFTSWISS – międzynarodowa firma produktowo-technologiczna z 10-letnim doświadczeniem i z oficjalnymi oddziałami w Polsce, na Malcie, w Gruzji i na Białorusi. Zatrudnia ponad 1400 pracowników. SOFTSWISS jako pierwsza firma na świecie stworzyła rozwiązanie do pracy z kryptowalutami w sferze rozrywek online.

W 2022 roku firma otrzymała nagrodę SIGMA Europe w kategorii „Miejsce pracy roku” i nagrodę SIGMA CIS w kategorii „Best affiliate tracking software”. W 2021 roku SOFTSWISS została wyróżniona nagrodami w kategoriach „Najlepsza firma roku pod względem obsługi klienta” na International Gaming Awards (IGA) i „Najlepsza obsługa klienta roku” na Starlet Awards. Pracownicy SOFTSWISS zostali zwycięzcami w kategoriach „Liderstwo”, „Produkty i innowacje” i ,„Pracownik roku”.

Idź do oryginalnego materiału