Parlament Europejski ogłosił przyjęcie dyrektywy mającej na celu poprawę oznakowania produktów oraz zwiększenie trwałości urządzeń elektronicznych. Głównym celem nowej dyrektywy jest usunięcie z tych towarów cech, które mają duży wpływ na skracanie ich żywotności.
Zakaz celowego postarzania produktów podyktowany ekologii?
Parlament Europejski wprowadza nową dyrektywę, która nakłada na producentów sprzętu elektronicznego obowiązek dostarczania konsumentom produktów o większej trwałości oraz zaprojektowanych i wyprodukowanych z uwzględnieniem ochrony środowiska.
W ramach tej dyrektywy Parlament Europejski będzie wymagać od producentów dostarczenia dowodów potwierdzających, iż ich produkty są przyjazne środowisku, neutralne dla klimatu i ulegają biodegradacji. Ponadto, etykiety produktów będą bardziej czytelne i odnosić się do oficjalnych systemów certyfikacyjnych.
Koniec z blokowaniem zamienników od innych producentów w UE?
Dyrektywa ma również na celu wydłużenie żywotności produktów poprzez zakaz wprowadzania cech konstrukcyjnych, które przyczyniają się do wczesnego zużycia sprzętu. Parlament Europejski dąży do tego, aby producenci nie ograniczali funkcjonalności urządzeń przy stosowaniu materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych lub akcesoriów pochodzących od innych firm.
Dotyczyć ma to m.in. ładowarek, co natychmiast przywodzi na myśl zeszłoroczną ustawę uderzającą głównie w Apple, w myśl której kabel USB-C ma być jedynym standardem dla ładowarek w UE. Podobnie wygląda również kwestia blokowania wkładów atramentowych do drukarek innych firm, co od kilku lat forsują w swoich sprzętach czołowi producenci urządzeń wielofunkcyjnych.
Po przyjęciu przez Parlament Europejski dyrektywa będzie podlegać negocjacjom między Parlamentem a państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W wyniku tych negocjacji dokument ma uzyskać finalną formę, zawierającą wszystkie najważniejsze ustalenia.
Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com. Źródło: komputerswiat.pl