Kiedy Rafał Kawalerski siedem lat temu szukał pracy znalazł ofertę Sente. Wtedy poznał wartości, jakimi kieruje się firma. Dziś potwierdza, iż nie były to puste slogany. – Sente jest firmą, dla której ważna jest atmosfera. Dbamy o dobre relacje nie tylko w zespołach, ale też z naszymi Klientami – powiedział w rozmowie z nami. Jak od środka wygląda praca w Sente? Dowiecie się tego z poniższej rozmowy z Rafałem Kawalerskim, Kierownikiem zespołu programistów w Sente.
Co warto wiedzieć o Sente? Co wyróżnia Waszą firmę na rynku?
Sente jest firmą informatyczną skupiającą się na dopasowanych rozwiązaniach, które pomagają wzrastać naszym Klientom. Flagowym produktem jest autorska platforma Teneum, która służy do budowania rozwiązań klasy ERP, CRM, WMS i DMS. Co nas wyróżnia? Z punktu widzenia Klientów, to na pewno tworzenie dostosowanych rozwiązań, a nie sprzedawanie wersji “pudełkowej”. Z punktu widzenia pracowników można wymienić wiele rzeczy, ale gdybym miał na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem, byłaby to kultura skierowana na rozwój i zadowolenie pracownika. Nie są to puste slogany.
Pamiętam, jak prawie siedem lat temu szukałem nowego pracodawcy i czytałem różne artykuły na stronie Sente mówiące o tym, iż istotny jest rozwój pracownika, jego możliwość podejmowania ważnych decyzji i poczucie komfortu w pracy. To wszystko okazało się prawdą.
Sente jest firmą, dla której ważna jest atmosfera. Dbamy o dobre relacje nie tylko w zespołach, ale też z naszymi Klientami. Zależy nam na tym, żeby sama praca nie była powodem frustracji z powodu nieporozumień, niejasności, czy strachu przed tym, iż chcę wyrazić swoje zdanie na jakiś temat. Spotykamy się także po pracy na zespołowych i ogólnofirmowych integracjach, a mimo obecnego trendu pracy zdalnej staramy się też pracować częściowo z biura, żeby móc się lepiej poznać, czy uzyskać szybszą pomoc od osób z większym doświadczeniem. Budujemy też dobrą atmosferę w zespołach i między nimi. Nie budujemy murów i każdy może swobodnie porozmawiać z każdym, niezależnie od doświadczenia, czy wieku. Dotyczy to także Zespołu Zarządzającego.
Bardzo istotny jest też sposób podejmowania decyzji. Mamy w organizacji Kręgi, które w zależności od wpływu swoich decyzji mogą same je podejmować, albo przedstawić na gronie reprezentantów wszystkich zespołów. Nie działamy tak, iż Zarząd ma jedyną słuszną rację i tylko to grono może decydować. Przykładem jest wybór wrocławskiego biura. Kilka lat temu, kiedy przestaliśmy mieścić się w starej lokalizacji, to właśnie pracownicy zdecydowali, o miejscu, w którym w tej chwili pracujemy.
Nad jakimi projektami pracujecie?
Specjalizujemy się w systemach ERP. Naszym głównym produktem jest platforma Teneum. Dzielimy się na zespoły wdrożeniowe, serwisowe oraz dedykowane, które zajmują się zarówno wdrażaniem, jak i serwisem dla jednego Klienta.
Z sukcesem zrealizowaliśmy ponad 120 projektów wdrożeniowych, które przyczyniły się do wzrostu efektywności i rozwoju w firmach z różnych branż, w tym dystrybucji, produkcji, eCommerce i handlu
detalicznego. Wyjątkową wartość przynosi nam głębokie zrozumienie potrzeb Klientów oraz zdolność do nawiązywania trwałych partnerstw. Naszym celem jest tworzenie relacji opartych na zaufaniu i owocnej współpracy. Mamy przyjemność współpracować z Klientami, którzy pozostają z nami 10, a choćby 20 lat.
Ile średnio pracujecie nad jednym projektem spod szyldu Sente?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Mamy różne zespoły i współpracujemy z różnymi Klientami. Daje nam to przestrzeń, w której programiści mogą odnaleźć się w dogodniejszych dla siebie warunkach. Dla jednych będą to projekty krótsze, bo wolą pracować przy większej liczbie wdrożeń, co wiąże się np. z realizacją pięciu mniejszych projektów w ciągu roku, a drudzy wybiorą pracę nad jednym, większym projektem trwającym przez cały rok. W Sente mamy też zespoły, które realizują tzw. projekty ciągłe, takie jak np. Pierwsza Linia Wsparcia, czy Projekt Serwisowy, gdzie Klienci mogą zgłaszać mniejsze modyfikacje, których aktualnie potrzebują.
Jak wyobrażasz sobie idealnego kandydata, czyli osobę, która gwałtownie wpasuje się w zespół? Jakie cechy powinna posiadać taka osoba?
Jedną z ważniejszych cech jest chęć rozwoju. Tworząc dopasowane systemy dla naszych Klientów, często mamy możliwość wyboru nowych technologii, co wiąże się z poznawaniem nowych rzeczy. Idealny kandydat będzie też otwarty na różne rozwiązania i przede wszystkim na zespół, z którym będzie pracował. Ważna jest dla nas dobra atmosfera i stawiamy na koleżeńskie relacje. Takie podejście powoduje, iż programiści są bardziej kreatywni i mają lepsze pomysły na rozwiązywanie różnych problemów. Pracują, bo chcą, a nie bo muszą. Pielęgnujemy też kulturę feedbacku, a dbając o relacje wewnątrz organizacji, zmniejszamy dyskomfort udzielania konstruktywnych informacji zwrotnych.
Jak w Sente wygląda ścieżka awansu? Czy każdy z współpracowników ma dostęp do pliku, z którego dowie się, co powinien zrobić, by otrzymać podwyżkę czy awans?
Ścieżki awansu zależą w dużej mierze od samego pracownika i aktualnych potrzeb firmy. Każda osoba pracuje ze swoim liderem w ramach rozmów 1:1, na których wspólnie ustalają cele, które zapisują w Karcie Rozwoju. Na podstawie ogólnodostępnych plików zawierających opisy poszczególnych stanowisk analizują, jakich kompetencji, czy doświadczenia brakuje danej osobie do awansu.
Podobnie jest w przypadku podwyżek, które realizowane są cyklicznie dwa razy w roku. Pracownicy otrzymują od swoich liderów informacje, z czego wynika dana kwota i co można jeszcze zrobić, żeby ta kwota była wyższa. W tym procesie oceniamy nie tylko wyniki danej osoby, ale jej zaangażowanie, efekty pracy z Klientem, wpływ na zespół.
Jeżeli w czasie pracy odkryjesz, iż czas zmienić kierunek swojego rozwoju, możesz zostać liderem albo na początek mentorem dla nowych osób. Sam przeszedłem ścieżkę od Programisty do Kierownika Zespołu. W zależności od zespołu i realizowanych projektów możesz też obejmować różne role techniczne, np. zostać Tech Leadem albo z obszaru zarządzania poprowadzić projekt w roli Project Managera.
Każdy awans wiąże się z rozwojem i zdobywaniem nowego doświadczenia. Nie oczekujemy, iż pracownicy sami z siebie się wszystkiego nauczą. Każdy może skorzystać z budżetu rozwojowego i wziąć udział w szkoleniach zewnętrznych lub eventach branżowych. Prowadzimy też cykliczne szkolenia wewnętrzne. Prawie każda firma mówi, iż rozwój pracownika jest ważny. Jednak w wirze różnych bieżących zadań bardzo często pracownicy nie mają na to przestrzeni. W Sente niektóre zespoły praktykują np. Rozwojowe Piątki, czyli czas na poszerzenie kompetencji w wybranym wymiarze czasu. Można go przeznaczyć na kursy online, obejrzenie ciekawej konferencji w serwisie YouTube, czy choćby przeczytanie książki.
Oprócz powyższych możliwości, niezależnie od stanowiska, każdy z pracowników może także dołączyć do grupy Ambasadorów Sente, czyli osób które chętnie wspierają działania promujące naszą firmę.
Jakie są Wasze plany na przyszłość? Gdzie Sente będzie za kilka lat?
Branża IT zmienia się nieustannie. Obserwujemy to aktualnie, chociażby na przykładzie rozwoju sztucznej inteligencji i Chata GPT. Sente też nie stoi w miejscu. Chcąc wyprzedzać konkurencje, zależy nam na tym, aby nie tylko być na bieżąco na temat tego, co dzieje się na rynku, ale również patrzeć w przyszłość.
Mamy ambitne cele i plany, które opierają się na naszych dotychczasowych osiągnięciach i bogatym 23-letnim doświadczeniu. Jesteśmy przekonani, iż za kilka lat będziemy kontynuować misję wspierania naszych Klientów w osiąganiu ich celów biznesowych.
W naszych strukturach firmy mamy również Zespół Nowych Technologii, który zbiera najbardziej aktualne informacje, implementuje i tworzy nowe rozwiązania naszych produktów. Naszym celem jest kontynuowanie innowacyjnych rozwiązań, które dostarczą naszym Klientom jeszcze większej wartości, które przyczynią się do wzrostu efektywności biznesu.
Rafał Kawalerski. Kierownik zespołu programistów w Sente. 11 lat w branży IT. Przeszedł drogę od programisty do kierownika zespołu. Kieruje zespołem i projektami. Prowadzi szkolenia z komunikacji i inspiruje innych liderów. Fan produktywności i planowania.