Lepiej zatrudnić specjalistę od cybersecurity, niż walczyć z ewentualną utratą danych. Wywiad z Anną Goławską

geek.justjoin.it 1 rok temu

Jak w tej chwili wygląda zapotrzebowanie na specjalistów dot. cyberbezpieczeństwa w Polsce? Jak wyglądają rekrutacje na specjalistów od cybersecurity? Z jakimi problemami w tej chwili boryka się polska branża cybersecurity? O tym między innymi rozmawiamy z Anną Goławską, ECS Lead / Fujitsu Distinguished Engineerem w Fujitsu.

Aniu, od czego zaczęła się Twoja przygoda ze światem cyberbezpieczeństwa?

Można powiedzieć, iż zajęłam się tematem cybersecurity przez przypadek, kiedy rozpoczęłam pracę w jednej z dużych firm IT na stanowisku project managera. Ale może zacznijmy od początku: ukończyłam studia informatyczne i jak większość studentek i studentów wiązałam swoją przyszłość z programowaniem.

Prawda jest taka, iż na studiach (przynajmniej za moich czasów ????) głównie kształciło się programistów, a specjalizacje typu systemy operacyjne, czy sieci komputerowe, nie cieszyły się szczególnym powodzeniem. O cybersecurity wtedy nikt choćby nie słyszał, a z tego, co wiem, to przez cały czas temat cybersecurity jest traktowany raczej po macoszemu, a tylko niektóre uczelnie oferują możliwość wybrania takiej specjalizacji.

Tak więc zaczęłam pracę najpierw jako programistka, a później zmieniłam obszar zainteresowań na bazy danych. Tutaj faktycznie pierwszy raz poczułam, iż to będzie coś, z czym będę chciała zostać na dłużej. Tak się złożyło, iż wtedy pracowałam w firmie, która głównie zajmowała się produkcją oprogramowania. A iż już na tym etapie wiedziałam, iż jednak programowanie nie jest moją pasją, a wsparcie infrastruktury nie było główną działalnością firmy, to chcąc się rozwijać, zajęłam się analizą biznesową, a później prowadzeniem projektów software’owych.

W pewnym momencie związałam się z firmą, w której również prowadziłam projekty, natomiast były one związane z rozbudową infrastruktury IT. I to był właśnie ten moment, w którym kolega poprosił mnie o pomoc przy projektach związanych z cybersecurity. To był też czas, kiedy zmagałam się z wypaleniem zawodowym, o czym za dużo się nie mówi, tak więc ciężko mi było w ogóle znaleźć satysfakcję z pracy, a co dopiero podjąć nowe tematy. Ale pomyślałam, iż nie mam już nic do stracenia — albo wróci mi chęć do pracy, albo rzucam wszystko i jadę w Bieszczady ????

I tak to się zaczęło. Temat cybersecurity tak mnie wciągnął i zafascynował, iż pracuję w tej branży prawie 10 lat i nie wyobrażam sobie, iż mogłabym robić coś innego.

Czym dokładnie zajmujesz się w swojej obecnej pracy? Przy okazji opowiedz, proszę, o firmie, w której pracujesz.

Na co dzień zarządzam działem Enterprise Cyber Security w Fujitsu Technology Solutions, które jest jednym z siedmiu Global Delivery Centers rozlokowanych na całym świecie. W Polsce zatrudniamy ponad 3100 osób i posiadamy swoje biura w Łodzi (od 2009 roku) i Katowicach (od 2018 roku), natomiast jesteśmy otwarci na osoby z całego kraju, mamy coraz więcej pracowników pracujących w pełni zdalnie.

Dział Cyber Security, którym mam przyjemność zarządzać, liczy ponad 120 osób i ciągle się rozwija. Jestem w pełni odpowiedzialna za budowę i dostarczanie usług z szeroko pojętego zakresu bezpieczeństwa IT dla klientów zewnętrznych zlokalizowanych głównie w Europie. Dodatkowo mój dział zaangażowany jest w realizację szeregu projektów strategicznych, które realizujemy wspólnie z naszymi kolegami i koleżankami z innych jednostek Fujitsu, w tym również z Japonii.

Oprócz usług związanych z cyberbezpieczeństwem, Fujitsu w Polsce koncentruje się na budowie i dostarczaniu zaawansowanych usług IT obejmujących:

  • projektowanie, wdrażanie i utrzymanie infrastruktury IT
  • budowę i utrzymanie aplikacji biznesowych
  • zarządzanie projektami
Idź do oryginalnego materiału