Leszek Miller: Zielony Ład okazał się pomysłem zbyt radykalnym

agencja-informacyjna.com 1 miesiąc temu

Agencja Informacyjna: Leszek Miller, były premier, poseł do Parlamentu Europejskiego: Europejski Zielony Ład został przyjęty jeszcze przed pandemią i przed wojną na Ukrainie. Okazał się pomysłem zbyt radykalnym.

Spis treści

Leszek Miller: Zielony Ład – z pewnych rzeczy trzeba się wycofać i to szybko
Europejski Zielony Ład, czy są to rozwiązania, na które jako kraj jesteśmy gotowi?
Czy Zielony Ład nie jest przyczyną niepokojów społecznych. Część ludzi obawia się likwidacji samochodów spalinowych.
Czy istnieje możliwość wycofania się przez Polskę z Zielonego Ładu?
Czy Polska może stanąć na czele rewolucji Zielonego Ładu?
Beata Dziekanowska, Ferrero: Zrównoważony rozwój to jest szacunek dla innych
Beata Dziekanowska, Ferrero: Zrównoważony rozwój to jest szacunek dla innych.

Leszek Miller: Zielony Ład – z pewnych rzeczy trzeba się wycofać i to szybko

Rozmowa z Leszkiem Millerem przeprowadzona podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Europejski Zielony Ład, czy są to rozwiązania, na które jako kraj jesteśmy gotowi?

Leszek Miller, poseł do Parlamentu Europejskiego, były premier RP: Europejski Zielony Ład (przyp. red.) został przyjęty jeszcze przed pandemią i przed wojną na Ukrainie. Okazał się pomysłem zbyt radykalnym. Bardzo się ucieszyłem kiedy dzisiaj agencje podały, iż (premier – przyp. red.) Donald Tusk powiedział, iż wykorzysta wszystkie swoje możliwości, aby działać na rzecz ograniczenia treści Zielonego ładu, zwłaszcza w newralgicznych rozdziałach tak jak rolnictwo, życie społeczne, czy gospodarka.

Ja też uważam, iż trzeba się z pewnych rzeczy wycofać i to szybko. Nie wiem, czy obecne władze unijne jeszcze zdążą, bo za chwilę będziemy mieli wybory i nową kadencję. Ale to, co można zrobić dzisiaj, to trzeba zrobić, a zasadniczy wysiłek trzeba będzie wykonać po wyborach parlamentarnych do Parlamentu Europejskiego już w nowej kadencji.

Czy Zielony Ład nie jest przyczyną niepokojów społecznych. Część ludzi obawia się likwidacji samochodów spalinowych.

Leszek Miller: Zielony Ład nie likwiduje samochodów, tylko proponuje przesiadkę z samochodów spalinowych na samochody elektryczne czy z napędem wodorowym. To nie jest nic złego, bo silnik elektryczny jest nieporównywalnie lepszy niż każdy silnik spalinowy. Problem polega na tym, w co go zasilić, jak go zasilić? Jak uzupełniać brakującą energię? I ten problem jeszcze nie jest rozwiązany i tutaj mamy do czynienia z takim bardzo przejrzystym falstartem.

Najpierw powinno się opracować wydajną metodę zasilania, a potem sformułować ambitne plany odejścia od silnika spalinowego. No ale o ile się tego nie zrobi, to trzeba będzie odchodzić od koncepcji wygaszania produkcji samochodów spalinowych. Zresztą Niemcy już ogłosili, iż będą się z tych wszystkich obostrzeń wycofywać. I jest pewna jakby optymistyczna nuta, mianowicie jak coś nie się nie udaje, jak coś wyrasta ponad możliwości praktyczne, to się z tego wycofujemy.

Europejski Zielony Ład. Leszek Miller o potrzebie korekty. Grafika ilustracyjna DALL-E
Zakazane mogą być choćby zimne ognie na urodzinowym torcie. Branża o wartości 700.000.000 zł może być zniszczona przez wadliwe prawo
Zimne ognie będą w Polsce zakazane?

Czy istnieje możliwość wycofania się przez Polskę z Zielonego Ładu?

Leszek Miller: Nie. Wydaje mi się, iż problem odejścia od Zielonego Ładu to nie jest tylko postulat Polski. Praktycznie rzecz biorąc, zwłaszcza o ile chodzi o rolnictwo, ten postulat wypływa ze wszystkich państw unijnych, które mają silnie rozwinięte rolnictwo, tak jak Polska. To samo dotyczy przemysłu samochodowego, przemysłu chemicznego i tak dalej, więc Polska nie będzie tutaj mówić głosem odosobnionym. Polska będzie mówić w chórze. W chórze, który będzie się domagał weryfikacji planów, które nie mogą być w tej rzeczywistości realizowane.

Czy Polska może stanąć na czele rewolucji Zielonego Ładu?

Leszek Miller: Polska może stanąć na czele tej rewolucji, dlatego, iż ma przywódcę, który ma powszechne uznanie w krajach Unii Europejskiej. Mówię oczywiście o Donaldzie Tusku, który dobrze zna mechanizmy rządzące Unią, który często występuje, który jak mówi coś, to znaczy, iż wie co mówi. Także Polska ma szansę, żeby razem z Francją i z Niemcami być na czele sił, które będą modernizować ustalenia Zielonego Ładu.

Rozmowa z Leszkiem Millerem przeprowadzona podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach

Rozmowa z Leszkiem Millerem przeprowadzona podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
Liderki Biznesu: Kobiety kształtują przyszłość polskiego biznesu
Grupa Żabka: Kobiety kształtują przyszłość biznesu.

Kim jest Leszek Miller?

Leszek Miller to polski polityk, były premier Polski, działacz na scenie politycznej od lat 80. Urodzony 3 lipca 1946 roku, Miller jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), a jego kariera obejmuje wiele ważnych funkcji publicznych, w tym posła na Sejm i ministra. Jako premier, pełniący urząd od 2001 do 2004 roku, Miller skupiał się na integracji Polski z Unią Europejską, co kulminowało przystąpieniem Polski do UE w maju 2004 roku. Jego kadencja była również okresem reform wewnętrznych, w tym zmian w systemie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o tematyce ESG, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.

AI, Gospodarka, ESG /AIN, źródło YT Fundacja XBW/ 12.03.2024. Fot. główna Leszek Miller FB

Idź do oryginalnego materiału