Matura z matematyki jeszcze daleko, ale już dziś spędza Ci sen z powiek? Jak zrozumieć i zapamiętać zagadnienia takie, jak kombinatoryka, statystyka, geometria analityczna lub funkcje? Nie zniechęcaj się i nie poddawaj, bo można się skutecznie przygotować do matury z matematyki! Jak? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.
Kurs Korepetycje z matematyki - równania i nierówności
Opanuj i utrwal materiał z równań i nierówności, tak by żadne zadanie na maturze Cię nie zaskoczyło. Ucz się rozwiązując typowe zadania pojawiające się w arkuszach maturalnych. Dowiedz się więcej
Matura z matematyki - materiał
Choć matura to sprawdzian wiedzy z ogromnej porcji materiału, nie jest zupełną niewiadomą. Zanim zaczniesz się przygotowywać, może Cię przytłaczać ilość zagadnień i możesz mieć poczucie chaosu. Na szczęście, lista działów do opanowania jest ogólnodostępna, dzięki czemu usystematyzujesz i zaplanujesz swoją pracę. Oto zagadnienia, które należy wziąć pod lupę:
- Liczby rzeczywiste.
- Wyrażenia algebraiczne.
- Równania i nierówności.
- Układy równań.
- Funkcje.
- Ciągi.
- Trygonometria.
- Planimetria.
- Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej.
- Stereometria.
- Kombinatoryka.
- Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.
- Optymalizacja i rachunek różniczkowy.
Masz więc przed sobą 13 działów, które musisz poznać od strony teoretycznej, zrozumieć, zapamiętać i nauczyć się rozwiązywać zadania. Z tą wiedzą możesz już się zabrać za przygotowania, które rozpocznij od planowania i ułożenia harmonogramu nauki.
Matura z matematyki - materiał
Niezależnie od tego, ile czasu Ci zostało na przygotowania - warto go wykorzystać rozsądnie. Musisz samodzielnie ocenić, na jakim poziomie Twoja wiedza i umiejętności znajdują się w chwili obecnej. Czy matematyka to Twój konik, czy raczej pięta achillesowa? Które zagadnienia sprawiały Ci dotychczas najwięcej trudności? Na tej podstawie przygotuj harmonogram, w którym ujmiesz:
- Dni tygodnia, w których możesz się uczyć.
- Godziny, w których możesz się uczyć.
- Terminy nauki konkretnych działów i zagadnień.
Systematyczna nauka i konsekwentne trzymanie się planu to warunki skutecznego przygotowania do matury z matematyki. jeżeli to możliwe, postaraj się wygospodarować choćby pół godziny codziennie. Wielogodzinne ćwiczenia nie są wskazane, ponieważ nużą i prowadzą do zniechęcenia. Ponadto, zmęczony umysł pracuje wolniej i nie jest wydajny.
Jak się uczyć do matury z matematyki?
Nauka matematyki nie może się ograniczać do zapamiętywania wzorów i regułek. Matura wymaga bowiem wykorzystania ich w praktyce, czyli rozwiązania z ich pomocą zadań. Tak właśnie musisz postrzegać przygotowania - teoria i ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia. Dużym plusem jest możliwość korzystania z tablic matematycznych podczas egzaminu. jeżeli będziesz z nimi pracować podczas przygotowań do matury, zorientujesz się, które wzory trzeba zapamiętać, a których nie. Poznasz też dobrze treść tablic, zapamiętasz, w którym miejscu znaleźć informacje, które Cię interesują w danym momencie.
Kurs Korepetycje z matematyki - funkcje
Zobacz kursKurs Korepetycje z matematyki - trygonometria i figury płaskie
Zobacz kursKurs Korepetycje z matematyki - ciągi liczbowe
Zobacz kursO czym jeszcze trzeba pamiętać?
Ucz się samodzielnie
Dzięki samodzielnej nauce ocenisz swoje mocne i słabe strony. Pamiętaj, żeby sprawdzać prawidłowość uzyskiwanych przez Ciebie wyników zadań. gwałtownie wychwycisz te zagadnienia lub typy zadań, których nie rozumiesz i będziesz mieć szansę poprosić o pomoc.
Nie zapominaj o swoim celu
Czy zdanie matury to Twój cel? A może uzyskanie jak najlepszego wyniku, aby dostać się na wymarzone studia? Z kolei studia to też nie jest przecież Twój cel - mają one Ci otworzyć drogę do zaplanowanej ścieżki kariery, zawodu lub firmy.
Niezależnie, po co lub dlaczego się uczysz. Ważne, żebyś widział w tym procesie jakiś cel. Coś, co będzie metą, do której zmierzasz. Myśląc w ten sposób, nie stracisz motywacji i zapału do nauki.
Powtórki
Po zakończeniu nauki danego działu samodzielnie wykonuj powtórki. choćby najprostsze zadania wykonaj ponownie, upewnij się, iż nie popełniasz błędów i iż nie zapomniałeś ważnych informacji.
Baza wiedzy
Po jakie materiały dydaktyczne sięgnąć? Z pewnością warto zaglądać do podręcznika szkolnego oraz prowadzonych na lekcjach matematyki notatek. Jest jednak szeroki wybór innych źródeł, z których również możesz korzystać:
- Materiały na stronie CKE (Centralnej Komisji Edukacyjnej) - w zakładce “Egzamin maturalny” znajdziesz podstawę programową, informacje o egzaminie, informatory i arkusze maturalne.
- Zbiory zadań dla maturzystów - bardzo dobre źródło wiedzy o różnorodnych typach zadań, w tym również z podziałem na stopień trudności. Jeszcze jednym plusem zbiorów jest klucz odpowiedzi, za pomocą którego przekonasz się, czy poprawnie wykonałeś zadanie.
- Arkusze maturalne - pracę z arkuszami z matury z matematyki najlepiej jest rozpocząć, gdy większość materiału masz już opanowaną. Zadania w arkuszach są zbiorem zagadnień z całego programu, dlatego zaczynanie zbyt wcześnie może Cię frustrować.
- Kursy internetowe - w niewygórowanej cenie możesz zyskać dostęp do rzetelnej wiedzy w nowoczesnej formie. Kursy są przygotowywane tak, aby wyczerpująco omówić i wyjaśnić zagadnienie. Co ważne, dostęp do nich masz nie tylko przez laptop lub komputer stacjonarny, ale też przez telefon. Możesz je przerywać w dowolnym momencie, zatrzymać, aby zrobić notatki, wrócić i przypomnieć sobie wybrany temat.
- Serwisy internetowe i kanały na YouTube - to również popularne źródła wiedzy, jednak w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na merytorykę. Nie każdy, kto prowadzi taki kanał lub serwis jest matematykiem i może wprowadzać odbiorców w błąd.