Międzynarodowa akcja HAECHI IV – 3500 cyberprzestępców zatrzymanych – zabezpieczono 300 mln dolarów

itweek.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Międzynarodowa akcja HAECHI IV - 3500 cyberprzestępców zatrzymanych - zabezpieczono 300 mln dolarów, itweek.pl


Międzynarodowa akcja ścigania o kryptonimie „Operacja HAECHI IV” doprowadziła do zatrzymania 3500 osób podejrzanych o różne formy cyberprzestępstw niższego rzędu i przejęcia nielegalnych przychodów o wartości 300 milionów dolarów.

Władze Korei Południowej kierujące operacją HAECHI współpracowały z organami ścigania z 34 państw, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Hongkongu (Chiny) i Indii.

Ostatnia akcja, która miała miejsce między lipcem a grudniem 2023 roku, skierowana była przeciwko grupom zajmującym się oszustwami głosowymi, romansowymi podstępami, internetowymi wymuszeniami seksualnymi, oszustwami inwestycyjnymi, praniem brudnych pieniędzy związanych z nielegalnym hazardem online, atakami na firmową korespondencję e-mailową i oszustwami w handlu elektronicznym. Ponadto mechanizm wywiadu finansowego Interpolu I-GRIP oznaczył i zablokował 82 112 kont bankowych w 34 państwach związanych z różnymi cyberprzestępstwami i oszustwami.

Z przechwyconych kwot 199 milionów dolarów stanowi wartość twardych walut, natomiast pozostałe 101 milionów dolarów odpowiada wartości 367 cyfrowych/wirtualnych aktywów, takich jak NFT (niezmienne tokeny), powiązanych z cyberprzestępczością.

„Konfiskata 300 milionów dolarów to imponująca suma, która wyraźnie obrazuje motywację stojącą za współczesnym gwałtownym wzrostem międzynarodowej przestępczości zorganizowanej” – powiedział Stephen Kavanagh z Interpolu.

„To ogromne skumulowane nielegalne bogactwo stanowi poważne zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa i podważa stabilność gospodarczą narodów na całym świecie”.

Jedno z kluczowych zatrzymań podczas tej operacji dotyczyło przestępcy zajmującego się hazardem internetowym w Manili, którego koreańska policja ścigała od ponad dwóch lat.

Trend wynikający z aresztowań HAECHI dotyczy oszustw związanych z inwestycjami cyfrowymi i platformami inwestycyjnymi NFT, które działają krótko, zanim znikają wraz z wszystkimi środkami z inwestycji, usuwają oficjalne strony i uchwyty w mediach społecznościowych.

Innym narzędziem oszustwa, które pojawiło się w wyniku operacji, jest sztuczna inteligencja i fałszywe narzędzia do generowania syntetycznych treści, które wydają się realistyczne w oczach ofiar lub choćby imitują głos bliskiej osoby.

Władze Wielkiej Brytanii uczestniczące w badaniu HAECHI zgłosiły przerwanie kilku przypadków, w których oszuści wykorzystywali sztuczną inteligencję do oszustw, takich jak podszywanie się, szantaż seksualny w internecie i oszustwa inwestycyjne. Niestety, w tej chwili technologia sztucznej inteligencji daje przewagę cyberprzestępcom, ale Interpol nieustannie doskonali swoje taktyki, aby nadążać za pojawiającymi się trendami i skutecznie stawić czoła zagrożeniom.

W ramach operacji HAECHI IV liczba aresztowań wzrosła o 260% w porównaniu z operacją HAECHI III, która miała miejsce od czerwca do listopada 2022 roku. W trakcie tej operacji Interpol i jego partnerzy zatrzymali 975 podejrzanych i zamrozili 130 milionów dolarów.

Idź do oryginalnego materiału