Istnieje kilka opcji o ile chodzi o migrację do chmury. Wyróżniamy wśród nich m.in. Lift & Shift, Refactor czy Replatform. W zależności od tego, jakie cele biznesowe mamy do zrealizowania, warto przed wyborem konkretnej strategii przeanalizować zarówno ich wady, jak i zalety. Warto także przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom, które w dużym stopniu mogą usprawnić przeprowadzaną w firmie migrację danych. Jedną z usług, które możemy wykorzystać jako część strategii, jest Google Cloud VMware Engine (GCVE) i to o tym rozwiązaniu dowiesz się więcej w tym artykule.
Czym adekwatnie jest Google Cloud VMware Engine?
GCVE to kolejna generacja w pełni zarządzanego środowiska VMware, która, dzięki skalowaniu w chmurze i swojej wydajności, może przynieść nam, lub klientom dla których takie rozwiązania dostarczamy, szereg korzyści. Rozwiązanie to opiera się na architekturze VMware Cloud Foundation i dostarcza następujące warstwy:
- Pakiet VMware vSphere (ang. VMware vSphere Suite) (zarządzanie)
- Pamięć masowa definiowana programowo (ang. Software Defined Storage) (warstwa pamięci masowej)
- Programowalna sieć komputerowa (ang. Software Defined Networking) (bezpieczeństwo sieci)
Struktura GCVE
GCVE opiera się na architekturze VCF, dostarczając Software Defined DataCenter (SDDC). SDDC zarządzane jest z kolei poprzez Google Cloud Platform, ale udostępnia ono również część możliwości odbiorcom końcowym. Dzięki prawom dostępu do środowiska vCenter, klienci mogą wdrażać nowe obciążenia, sprawdzać aktualny stan wykorzystania zasobów, a także budować strukturę organizacyjną z kontrolą dostępu opartą na rolach.
Rozwiązanie VMware Software Defined Storage (vSAN) jest komponentem GCVE będącej częścią infrastruktury hiperkonwergentnej (ang. Hyperconverged Infrastructure) Oznacza to, iż warstwa pamięci masowej jest wirtualna i zbudowana na bazie serwerów zgrupowanych w klastrze, udostępniających swoje lokalne zasoby pamięci masowej poprzez sieci o dużej przepustowości i małych opóźnieniach.
W przypadku usługi Google Cloud VMware Engine, warstwa pamięci masowej jest oparta w całości o dyski typu NVMe. Rozwiązanie vSAN opiera się o dwa typy warstw pamięci – Cache, o zwiększonej wydajności, oraz o warstwe zapewniającej w pierwszym miejscu pojemność
Budowanie infrastruktury HCI
We wdrożeniu on-prem istnieje wiele sposobów na zbudowanie infrastruktury HCI przy użyciu samodzielnie wybranego sprzętu, tzw. gotowych węzłów (wstępnie przygotowanych, dopasowanych do różnych obciążeń) lub w pełni zintegrowanych w ramach rozwiązania takiego jak chociażby Vxrail.
W przypadku implementacji GCVE jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ istnieje tylko jedna opcja do wyboru dla HCI – węzeł ve1-standard-72 z następującą specyfikacją:
- CPU: 2x – 2,6 GHz (3,9 GHz Turbo), 36 rdzenie fizyczne, 76 rdzenie wirtualne
- Pamięć: 768 GB
- Dane: 19,2 TB NVMe
- Cache: 3,2 TB NVMe
- Obejmuje VMware vSphere, VMware vSAN, VMware NSX-T i VMware HCX
Programowalna sieć komputerowa
Sieć jest rdzeniem GCVE. VMware NSX jest stosowany jako rozwiązanie programowalnej sieci komputerowej nowej generacji, które można uznać za rozwiązanie typu multi-cloud i multi-workload.
VMware NSX jest definiowanym programowo rozwiązaniem wykraczającym poza proste i starsze sieci oraz sieci VLAN. NSX wykorzystuje protokół Geneve jako podstawy i może być wykorzystany do implementacji na serwerach fizycznych i kontenerach przy użyciu OVS lub innych projektów wspieranych przez CNCF. jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i automatyzację, to niezależnie od rodzaju platformy, stosowane są te same polityki bezpieczeństwa zapewniając spójną politykę bezpieczeństwa dla naszych zasobów.
[Sprawdź: Oferty pracy Cloud]
Dodatkowo NSX posiada funkcje równoważenia obciążenia oraz integracji z wieloma rozwiązaniami partnerskimi, co pozwala na ponowne wykorzystanie dotychczasowych inwestycji. Na przykład, jeżeli korzystasz z istniejącego rozwiązania Next Generation FW, możesz zintegrować je z NSX, aby uzyskać zwiększoną widoczność i zarządzać bezpieczeństwem na całej platformie.
Hybrydowa łączność w chmurze i mobilność z HCX
Hybrid Cloud Interconnect (HCX) to oprogramowanie umożliwiające nam masowe migracje pomiędzy centrami komputerowymi i instancjami GCVE, której to funkcjonalności są domyślnie dostępne dla użytkowników platformy.
Przypadki użycia HCX:
VMware HCX umożliwia korzystanie z funkcji Live vMotion choćby pomiędzy kontynentami (ale z ograniczoną liczbą maszyn wirtualnych). Do masowej migracji możemy użyć funkcji Bulk Migration z wbudowaną funkcją planowania. Po wstępnej konfiguracji replikacja danych rozpoczyna się w tle, a po jej zakończeniu system wyłączy nasze środowiska na źródle, wykona ostatnią synchronizację danych i wykona odcięcie, uruchamiając maszyny wirtualne w GCVE. Wyobraź sobie, iż możesz to zrobić dla setek maszyn wirtualnych przy niewielkim zaangażowaniu z Twojej strony. Brzmi niesamowicie, prawda? A wszystko to można zrobić za pośrednictwem VPN, Cloud Interconnect czy GWAN.
Główne korzyści z GCVE
Zarządzanie
Użytkownicy końcowi otrzymują samoobsługową chmurę prywatną VMware w pełni zarządzaną przez Google.
Przejrzystość
Kiedy host ESXi ulegnie awarii, zwykle zwracasz się o pomoc do dostawcy. Ale dzięki GCVE wszystko jest całkowicie przejrzyste, ponieważ to zespoły GCP odpowiadają za przeprowadzenie koniecznych napraw. Podobnie jest z poprawkami i aktualizacjami zabezpieczeń!
Integracje
Możesz zintegrować monitorowanie w chmurze z GCVE i środowiskami, które na nim pracują, a jeżeli potrzebujesz trwałego, zoptymalizowanego pod względem kosztów rozwiązania pamięci masowej do tworzenia kopii zapasowych, Cloud Storage będzie idealnym rozwiązaniem!
Elastyczność
W przypadku krótkotrwałych, nieprzewidywalnych obciążeń można użyć instancji spot do rozbudowy klastrów GCVE, a następnie usunąć zbędne węzły. Długoterminowe umowy również pozwalają optymalizować koszty, zatem im dłużej deklarujesz korzystanie z tego rozwiązania, tym niższy jest Twój rachunek.
Otwarty ekosystem
GCVE umożliwia korzystanie z technologii i dostawców (takich jak Zerto, Veeam) w celu stworzenia rozwiązań do odzyskiwania danych po awarii.
Przypadki użycia GCVE
Korzystanie z GCVE będzie dobrym wyborem w następujących przypadkach:
Datacenter Lift & Shift i chmura hybrydowa: Datacenter Exit lub korzystanie z innych rozwiązań Managed VMware Solution.
Konsolidacja centrów danych: Konsolidacja wielu mniejszych lub starszych centrów danych do scentralizowanej chmury prywatnej GCVE.
Odzyskiwanie danych po awarii: Wykorzystanie GCVE jako miejsca odzyskania danych po awarii w celu zapewnienia ciągłości działania.
Google Cloud VMware Engine: podsumowanie
Mam nadzieję, iż teraz widzisz korzyści płynące z GCVE, ale przez cały czas możesz się zastanawiać… dlaczego nie podążać za dobrze znanymi ramami migracyjnymi?
Aby odpowiedzieć na to pytanie posłużę się cytatem: „Czas jest twoim największym wrogiem” (z przeboju kinowego Top Gun: Maverick). Jak w filmie, my, ludzie techniczni, dostajemy zadania, aby wykonać ryzykowną misję polegającą na:
- Migracji 3000 maszyn wirtualnych ze starszego centrum danych w ciągu miesiąca przy jak najmniejszym wpływie na działalność operacyjną
- Konsolidacji małych centrów danych i zwiększenia pojemności głównego Datacenter w tym kwartale
- Zapewnieniu odzyskiwania danych po awarii w czasie krótszym niż tydzień
- Dostarczenie zapasowego środowiska dla naszych systemów produkcyjnych
Jak widać, czasami sytuacja zmusza nas do odważnych i ryzykownych decyzji, które pozwolą zaspokoić potrzeby biznesowe. W mojej opinii – GCVE jako platforma, jest jedną z tych która pozwoli wielu firmom na wykonanie szybkiej migracji do chmury, konsolidacji istniejących środowisk, zmniejszenie pracochłonności oraz kompleksowości, a także, co najważniejsze, może być pierwszym krokiem w drodze do prawdziwej modernizacji i staniu się Cloud Native.