Ostatnia aktualizacja 13 kwietnia, 2023
W wielu branżach w strukturach firmy pojawiają się osoby o stanowisku team leadera. Często wspierają menadżerów, ale wiele osób myli ich kompetencje. Czy jest to niezbędna i istotna rola w każdej organizacji? W czym może pomóc team leader swoim współpracownikom?
Kim jest team leader?
To osoba wyznaczona do kierowania zespołem, udzielania wskazówek i instrukcji działania grupy. Liderzy zespołów wskazują kierunki osobom pracującym nad tym samym projektem w firmie. Ponadto motywują pracowników do wykorzystywania ich kompetencji w osiąganiu wspólnych celów. W ich obowiązku czasem leży organizacja pracy zespołowej.
Team leader bardzo często ma typową rolę członka zespołu, ale z dodatkowymi zadaniami związanymi z nakierowywaniem współpracowników na cel, co odróżnia go od kierownictwa wyższego szczebla bowiem te stanowiska pełnią całkiem odrębne zadania.
Menadżer a team leader
Co do zasady odróżnia się menadżerów od team leaderów. Choć różnica może być myląca, to menadżerowie zdecydowanie bardziej koncentrują się na organizacji zadań i planowaniu projektów dla zespołu, podczas gdy lider może mieć bardziej kreatywne podejście do problemów. Dodatkowo team leaderzy zarządzają mniejszymi grupami niż menadżerowie.
Menadżerów i team leaderów zasadniczo dzieli stosowany system nagród lub upomnień, sztywnych rozwiązań i spójności. Team leaderzy mają bardziej elastyczne i świeże podejście do motywacji i trudności w zespole. Są oni również bardziej otwarci na ryzyko. Co więcej, rolą liderów jest budowanie relacji z pracownikami opartych na mniejszym dystansie, niż jaki zachowywaliby menadżerowie. Przez współdzielenie obowiązków z zespołem mogą być bardziej empatyczni i mieć lepszy wgląd w specyfikę pracy.
Obowiązki lidera zespołu
Do codziennych zadań tzw. leada możemy zaliczyć planowanie działań zespołu, nadzór nad realizowaniem zadań i celów, rozwiązywanie sporów między pracownikami, a także ich menadżerami. istotną kwestią jest motywowanie i wspieranie osób, które zgłaszają trudności.
Ponadto team leaderzy reprezentują swój zespół na zewnątrz grupy. Ich rolą jest również prowadzenie spotkań z poszczególnymi członkami teamu i wyznaczanie im kierunków oraz omawianie potrzeb. Wraz z działem HR mogą brać udział w onboardingu nowych zatrudnionych. Przekazują także niezbędne raporty i monitorują wyniki pracy.
Czy to stanowisko dla wszystkich?
Wiele osób ma ambicje, aby zostać menażerem lub team leaderem, bo zakres obowiązków i korzyści wydaje się jasny. Niemniej jednak lead nie ma takich samych uprawnień co menadżer. Jego rola jest mniej decyzyjna, wspierająca, a nie stricte kontrolująca. Pomimo to, dobry lider ma ogromny wpływ na funkcjonowanie zespołu.
Stąd team leader musi mieć adekwatne cechy charakteru połączone z umiejętnościami miękkimi. Do tych kompetencji trzeba zaliczyć wysoką komunikatywność i otwartość na innych, świetne zdolności organizacyjne i przywódcze oraz wysoką ambicję i empatię.
Odpowiedzialny leader powinien pozostawać otwarty na rozwijanie umiejętności pracowników. Jego priorytetem pozostaje dobra kooperacja w zespole i komfort osób tam pracujących. Dodatkowo to osoba asertywna, odpowiedzialna i z wysoką inteligencją emocjonalną.