Najczęstsze pytania początkujących, czyli jak zacząć naukę programowania

wakeupandcode.pl 4 lat temu

Zapraszam na tekst, który jest idealnym starterem dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak zacząć naukę programowania. Albo dla tych, którzy całkiem niedawno ją zaczęli i mają masę wątpliwości, jak i czego się uczyć. I dla tych, którzy przerobili pierwszy kurs online i teraz zastanawiają się, czy w ogóle brnąć w to dalej. Wszystko w formie pytań i odpowiedzi. Ruszamy!

Pytania, które pojawiają się w poniższym tekście są tymi, które dostaję od Was najczęściej. Zarówno w formie maili, jak i komentarzy. Mam nadzieję, iż zebranie odpowiedzi w jednym miejscu ułatwi Wam poszukiwanie swojej zawodowej ścieżki.

Jak zacząć naukę programowania?

Najprościej mówiąc – zacznij od czegokolwiek. Zamiast zastanawiać się godzinami, który język będzie najlepszy i najbardziej przyszłościowy, po prostu odpal dowolny tutorial i zobacz, czy kodowanie to jest coś, w czym się odnajdujesz. Dopiero po paru godzinach realnie spędzonych z kodem decyduj dalej. A jak nie wiesz, od jakiego tutoriala zacząć, zajrzyj do tego wpisu.

Chcesz zmienić branżę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Dołącz do grudniowego wyzwania i zobacz, jak wygląda IT od środka!

Skąd wiedzieć, czy programowanie jest dla mnie?

Nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz. Pewnie, mogą istnieć pewne przesłanki, iż programowanie to coś, w czym się sprawdzisz. Jednak jedyną drogą sprawdzenia tego na 100% jest poświęcenie czasu w kodowanie i zobaczenie, czy Ci to pasuje. Zamiast czytania poradników o tym, jakie osobowości najlepiej odnajdują się w roli koderów, zrób dwa kursy online i przekonaj się, co takiego ma w sobie kod.

Mam 2 godziny tygodniowo/godzinę dziennie/dwie godziny w miesiącu – czy nauka ma sens?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Każdy z nas jest inny i inaczej się uczy. Jedna osoba będzie potrzebowała na dane zagadnienie godzinę i od razu je zrozumie, druga spędzi nad nim dwa dni. Ciężko stwierdzić, czy nauka przez dwie godziny tygodniowo akurat u Ciebie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Oczywiście, może ulepszać i testować różne sposoby nauki, ale to, jaki będzie efekt, zależy od wielu czynników – nie tylko ilości godzin nad kodem. Warto jedynie pamiętać, iż kluczem jest regularna nauka, bo inaczej ciężko będzie utrwalić wiedzę i wyrobić sobie mechanizmy pracy z kodem.

Nie widzę ofert dla juniorów, czy warto w takim razie się uczyć kodowania?

Nie uzależniałabym decyzji o rozpoczęciu nauki kodowania od tego, ile ofert dla juniorów aktualnie widzisz. Po pierwsze – ta sytuacja może się zupełnie zmienić, jak już będziesz gotowa/gotowy wejść na rynek pracy. Podejmowanie decyzji na podstawie jednego wyszukania na stronie z ofertami nie wydaje mi się szczególnie racjonalne.

Po drugie – często zdarza się tak, iż firmy nie mają ofert dla juniorów, ale juniorów zatrudniają. Mnie dwa razy zdarzyło się dostać pracę jako junior, gdzie juniorów nie szukano. Po prostu sama zgłosiłam się do firmy i byli chętni się ze mną spotkać. Wydaje mi się to dość powszechną praktyką w IT, firmy są otwarte, aby rozmawiać. Nie oznacza ot oczywiście, iż dostanie pracy jest super proste, bo wymagana jest solidna wiedza. Nie dowiesz się, czy już możesz pracować jako junior, gdy nie zaczniesz brać udziału w procesach rekrutacyjnych.

Dobrze idą mi tutoriale, ale jak próbuję zrobić to samo samodzielnie, zupełnie mi nie wychodzi. Czy to normalne? Jak temu zaradzić?

To jest zjawisko powszechne i zupełnie normalne na początku. Gdy po raz pierwszy spotykasz się z kodem, nie masz jeszcze wyrobionych nawyków z nim związanych. Kiedyś to będzie dla Ciebie naturalne, jakie kroki po kolei trzeba wykonać, by rozwiązać jakieś zadanie. Teraz dopiero się tego uczysz. Aby zaradzić temu, iż nie idzie Ci samodzielne pisanie kodu, trzeba… pisać samodzielnie kod! Tak, tak, ćwiczenie tej umiejętności to tak naprawdę jedyny sposób. Mnie bardzo pomogła metoda fiszek. Przyda się też dużo samozaparcia i wiedza o tym, iż kryzysy to coś normalnego przy programowaniu.

Jestem na kursie XYZ, rozważam kurs ABC i CDE, a potem certyfikat FGH. Czy to dobra ścieżka kariery?

Nie jestem w stanie ocenić, czy zaplanowana przez Ciebie ścieżka kariery jest dobra. Nie można przewidzieć, czy skończenie tylu i tylu kursów da Ci prace na 100%. Bardzo często widzę, iż takie plany robią osoby na samym początku przygody z kodem (albo i choćby takie, które jeszcze nie zrobiły ani jednego kursu online, by sprawdzić, czy w ogóle w kodzie się odnajdą).

Zamiast poświęcać czas i duże pieniądze na kolejne kursy, ustaliłabym sobie kamienie milowe – np. po skończeniu kilku kursów online i napisaniu swoich pierwszych projektów spróbowałabym zdobyć pracę, aby sprawdzić, czego realnie mi jeszcze brakuje i czego musze się douczyć. Wtedy dopiero zdecydowałabym się na jakiś konkretny kurs. Na blogu organizowałam też kiedyś Wyzwanie: Planowanie, gdzie ustalaliśmy ścieżkę nauki oraz Projekt: Zmiana branży i Wyzwanie: Junior Developer, gdzie padały pytania właśnie o przygotowanie do pierwszej pracy i ustalanie ścieżki kariery, zachęcam do przejrzenia materiałów z wyzwań.

Jeszcze jedna ważna sprawa – mocno w nas pokutuje to, iż musimy iść fizycznie do jakiejś szkoły/na kurs/podyplomówkę, aby mieć “papier”. Bardzo często w programowaniu to tak nie działa. Podczas procesu rekrutacyjnego sprawdzane są umiejętności techniczne, a nie papiery. jeżeli masz skończonych 10 kursów, a nie umiesz napisać kodu, nic z tego.

Chcę programować, ale nie jestem/byłam/byłem dobra/dobry z matematyki/fizyki/statystyki/wstaw dowolne. Czy mam programować w takim razie?

Tu odpowiedź będzie krótka – to, czy byłaś/byłeś dobry z matematyki/fizyki czy czegokolwiek innego w szkole średniej, nie definiuje Twojej kariery zawodowej! To nie jest stygmat, który jesteś oznaczona/oznaczony na całe życie. Zamiast rozkminiać, zacznij robić kursy, poucz się, a jeżeli trzeba – nadrób wiadomość z matematyki w trakcie nauki programowania.

Zanim zacznę się uczyć, robię research – jakiego laptopa kupić do programowania, w jakie kursy zainwestować, jakie narzędzia kupić?

Tutaj również krótko – porzuć research i zacznij kodować (po prostu koduj!). Ja zaczynałam kodować na starym laptopie, który po kilku miesiącach dosłownie się spalił (tak, tak, teatralnie z dymem). Sprzęt naprawdę nie ma takiego znaczenia na samym początku, tutoriale i tak będziesz odpalać w przeglądarce. Jak się wkręcisz, będziesz inwestować, i w sprzęt, i w narzędzia. Na razie zobacz, czy kodowanie to coś, co Cię wciąga.

Czy kurs przygotował Cię do pracy?

Kurs na pewno dał mi podstawy, dzięki którym mogłam uczyć się dalej. Czy przygotował mnie do samej pracy? O tym pisałam bardziej szczegółów w tym i w tym wpisie.
Ważne: kończyłam kurs w Coders Lab 3 lata temu i od tego czasu zaszło wiele zmian, i w technologiach, i w samym programie kursu, dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytania o obecną ofertę i treść kursów.

Kiedy zacząć szukać pierwszej pracy jako junior?

Tu odpowiedź najkrótsza – jeśli pojawia się w Twojej głowie taka myśl – spróbuj. Nie dowiesz się, czy się nadajesz, jak nie weźmiesz udziału w procesie rekrutacyjnym. A szerzej o tym pisałam w tym wpisie.

Chcesz zmienić branżę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Dołącz do grudniowego wyzwania i zobacz, jak wygląda IT od środka!


Oto pytania, które dostaję najczęściej. Zaskoczeni? Są wśród nich zagadnienia, nad którymi sami się zastanawialiście? jeżeli uważacie wpis za przydatny, podajcie go dalej. A jak macie pytania albo chcecie wiedzieć coś więcej, piszcie śmiało komentarz albo maila. Pamiętajcie też, iż wiele się dzieje u mnie na

i na Facebooku.

Idź do oryginalnego materiału