Czy myślisz, iż choćby najlepsze filmy AI, jakie kiedykolwiek powstały, nie mogłyby wyobrazić sobie przyszłości takiej jak ta, w której żyjemy? Pomyśl jeszcze raz.
Ponieważ prawdopodobnie zbliżamy się do możliwego pojawienia się osobliwości (hipotetycznej przyszłości, w której rozwój technologii wymknie się spod kontroli w sposób nieodwracalny), czy oglądanie najpiękniejszych przykładów filmów AI może pocieszyć nas, ludzi? Niezależnie od tego, czy odpowiedź brzmi tak, czy nie, poznawanie możliwości sztucznej inteligencji może być przerażająco zabawne.
Historyczne tło idei sztucznej inteligencji sięga setek lat, ale sam termin dosłownie stał się koncepcją intelektualną i kulturową, kiedy został ukuty w 1956 roku na konferencji zorganizowanej w Dartmouth College w New Hampshire.
Obecnie mamy wiele różnych przykładów sztucznej inteligencji w naszym codziennym życiu. Jednak bycie świadomym w pełnoprawny sposób wciąż jest czymś, czego nie odkryliśmy całkowicie, z wyjątkiem fikcyjnych narracji, które o nich tworzymy.
Dla naszych czytelników, którzy chcieliby przypomnieć sobie niektóre z klasyków tego gatunku lub dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w takich narracjach, oto 15 świetnych tytułów, które dla Ciebie wybraliśmy:
Najlepsze filmy AI na 2023 rok
W roku, w którym nasza prawda nieuchronnie zamienia się w fikcję, te najlepsze filmy AI, które wybraliśmy dla Ciebie, mogą pokazać, iż fikcja również powoli zamienia się w prawdę:
- Łowca androidów
- Była maszyna
- Trylogia Matrixa
- 2001: Odyseja kosmiczna
- sztuczna inteligencja AI
- Jej
- Księżyc
- Terminator
- Raport mniejszości
- Wall-E
Teraz przyjrzyjmy się im bliżej i zobaczmy, o co w zasadzie chodzi:
Łowca androidów
Dla wielu fanów science-fiction Łowca androidów jest prawdopodobnie najwspanialszym dziełem sztuki, które wyznacza horyzonty gatunku, łącząc niepowtarzalny smak estetyki i pewne poczucie postawy filozoficznej.
Oparta na powieści Philipa K. Dicka, pioniera amerykańskiego science fiction Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?film Ridleya Scotta, Łowca androidów przedstawia dystopijną przyszłość, w której „ludzie” mogą być sztucznie wytwarzani dzięki postępom genetyki. Ci sztuczni ludzie nazywani są „replikantami” i są zwykle wykorzystywani do niebezpiecznych prac, zasadniczo jako niewolnicy w zewnętrznych koloniach Ziemi. Zaawansowanie technologiczne zastosowane przez Korporację Tyrell w odniesieniu do tych replikantów, w szczególności modelu o nazwie Nexus-6, czyni je „bardziej ludzkimi niż ludzkimi”, co dokładnie jest mottem używanym przez samą korporację. Poza tym, iż przypominają ludzi, fakt, iż rzeczywiście są znacznie lepsi od nas fizycznie, jest dokładnie tym, co sprawia, iż widzowie zadają sobie pytanie: jaka jest linia oddzielająca ludzi od tych replikantów? Co dokładnie czyni nas ludźmi?
Fabuła filmu rozwija się dokładnie w tej kwestii, podczas gdy jesteśmy świadkami, jak te replikanty zostały uznane za nielegalne na planecie Ziemia, po czym nastąpił krwawy bunt, który miał miejsce na planecie Mars, gdzie działają po prostu jako niewolnicy. To starcie między replikantami a ich ludzkimi panami ma zostać rozwiązane przez przydział specjalnej policji, Blade Runners, ponieważ ich celem jest zidentyfikowanie, wyśledzenie i zabicie (lub „wycofanie”) zbiegłych replikantów działających w zbuntowany sposób na Ziemia.
Była maszyna
Była maszyna to pierwszy film wyreżyserowany przez Alexa Garlanda, wcześniej znanego jako uznany pisarz i scenarzysta (28 dni później, Światło słoneczne). Prezentując autentyczne podejście do koncepcji sztucznej inteligencji, film wyróżnia się także wyjątkową i minimalistyczną narracją.
Film w zasadzie rozwija się wokół relacji i interakcji między młodym programistą granym przez Domhnalla Gleesona i ambitnym naukowcem przedstawionym w postaci postaci przypominającej doktora Frankensteina (Oscar Isaac). Historia powoli zamienia się w groźny thriller, gdy bohater grany przez Gleesona zaczyna zdawać sobie sprawę, iż w pragnieniu naukowca stworzenia sztucznej inteligencji jest coś głęboko niepokojącego, a choćby psychotycznego.
Trylogia Matrixa
Jako jeden z największych fenomenów kina, klasyk science-fiction Wachowskich z 1999 roku, Macierz, z pewnością wywarł przełomowy wpływ zarówno na sam gatunek, jak iw większym stopniu na sztukę filmową. Decyzja Neo o zażyciu czerwonej pigułki doprowadziła historię do narracji o „przebudzeniu” w głębi rzeczywistości, gdzie jesteśmy subtelnie pozostawieni, by kwestionować granice trwałego poczucia iluzji, zwłaszcza w jej dwóch sequelach: Matrix Reaktywacja I Matrixowe rewolucje w 2003.
2001: Odyseja kosmiczna
2001: Odyseja kosmiczna niewątpliwie przedstawia nam jedną z najbardziej elegancko zarysowanych wizji koncepcji sztucznej inteligencji. Jako najstarszy tytuł na tej liście najlepszych filmów AI, film z biegiem lat okazuje się ponadczasowym klasykiem. Film, oparty na opowiadaniu mistrza powieści science-fiction Arthura C. Clarke’a, przedstawia wielowarstwową konstrukcję, w której kwestionujemy ewolucję człowieka w różnych epokach historycznych. Tam, gdzie historia dochodzi do punktu kulminacyjnego, następuje oczywiście decydujące starcie między sztuczną inteligencją (mianowicie HAL, jako system komputerowy statku w filmie) a dr Dave’em Bowmanem i innymi astronautami podczas ich tajemniczej misji, która osiąga enigmatyczny zwrot.
sztuczna inteligencja AI
Zasadniczo film można uznać za próbę aktualizacji dobrze znanej historii marionetki, która chce być prawdziwym chłopcem, we współczesnym ujęciu, w którym tym razem jest to czujące dziecko-robot o imieniu David, który chce zostać ludzkie dziecko. Film Spielberga z powodzeniem buduje dobrze ugruntowaną mroczną, futurystyczną fantastykę science-fiction, która ma niezapomniany smak dramatycznej atmosfery klasycznych baśni.
Jej
Czy kiedykolwiek myślałeś, iż w dość niedalekiej przyszłości ktoś może zakochać się w „wnuczce” dzisiejszych sztucznie inteligentnych systemów operacyjnych, zwanych po prostu wirtualnymi asystentami, takimi jak Siri, Alexa i Bixby? Ktoś rzeczywiście pomyślał o tym i wymyślił bardzo prowokacyjny materiał filmowy: Jej. Film jest szczególnie interesujący i zasługuje na to, aby znaleźć się na liście najlepszych filmów AI właśnie ze względu na bardzo współczesne tematy, takie jak społecznościowe aplikacje randkowe i rozmowy z oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji.
Księżyc
Zawiera wiele odniesień do klasyka science-fiction „2001”, ale prezentuje je w lżejszej i zabawniejszej atmosferze, Księżyc daje nam odświeżoną i zabawną wizję relacji między samotnym astronautą (Sam Bell) a jego sztucznie inteligentnym towarzyszem na statku (GERTY).
Terminator 2: Dzień sądu
Jeśli 2001: Odyseja kosmiczna to „muzyka klasyczna” kultowych filmów science-fiction zorientowanych na sztuczną inteligencję, Terminator można łatwo przypisać „rock’n’rollowemu” podejściu do tego tematu. Dlatego jeżeli istnieje lista o nazwie Najlepsze filmy AI, jest to film, którego nikt nie może zignorować. W połączeniu z elementem podróży w czasie, który towarzyszy wojnie między Sarah Connor (i jej synem) w imię rasy ludzkiej i sztucznej inteligencji reprezentowanej przez firmę Skynet, Terminator okazuje się być jednym z najbardziej stylowych przykładów gatunek muzyczny.
Raport mniejszości
Jako kolejna adaptacja powieści Philipa K. Dicka, „Raport mniejszości” to film, w którym Steven Spielberg raz jeszcze zajął się koncepcją sztucznej inteligencji, krótko po wydaniu „Sztucznej inteligencji”. To, co czyni tę historię wyjątkową, to fakt, iż przedstawia ona przyszłość w stylu neo-noir, w której współczesna informatyka zyskała umiejętność przewidywania w zakresie technologii przepowiadania. Ten detektywistyczny thriller akcji, którego akcja toczy się w Waszyngtonie w 2054 roku, skutecznie motywuje rodzaj technologii psychicznej wykorzystywanej przez policję do aresztowania i skazania morderców, którzy unikają popełnienia przestępstw.
Wall-E
WALL-E to jedyny film animowany na tej dość subiektywnej liście najlepszych filmów AI, ale to nie znaczy, iż nie może przekazać emocji i przesłania mniej niż inne tytuły powyżej. Wyprodukowany przez Pixar Animation Studios i wydany przez Walt Disney Pictures film jest oparty na historii samotnego robota (WALL-E) w przyszłości, w której Ziemia nie nadaje się już do zamieszkania. Jedyną misją WALL-E na tej bezludnej planecie jest uprzątnięcie wszystkich śmieci. Mistrzostwo filmu opiera się na jego umiejętności otwierania wielu tematów do dyskusji, takich jak konsumpcjonizm, korporacjokracja, kwestie środowiskowe i globalne katastrofy z odrobiną nostalgii.
To są wizualne historie, które powinny sprawić, iż będziesz się zastanawiać, „jak głęboko sięga królicza nora”. Nie zaoferujemy Ci wyboru między czerwoną a niebieską pigułką, ale aby zobaczyć niektóre z rzeczywistych refleksji dotyczących możliwości sztucznej inteligencji, możemy zaoferować Ci kilka linków:
- 15 najlepszych usług generatora grafiki AI
- Co to jest Apprentice Bard AI: Wyjaśnienie konkurenta Google ChatGPT
- Wszystko o DALL-E 2: jak używać, lista oczekujących, cena i więcej