Najpopularniejsze IDE do STM32 w roku 2022

msalamon.pl 1 rok temu

W 2019 roku spytałem się społeczności grupy STM32 Polska na Facebooku, z jakich IDE lub innych notatników korzystają do pisania kodu na STM32. W 2019 nie mieliśmy jeszcze STM32CubeIDE, więc tamten ranking jest już nieaktualny. Pora odświeżyć statystyki. Ponownie zapytałem się programistów, z czego korzystają. Oto wyniki.

Najpopularniejsze IDE do STM32 w 2022 roku – wyniki ankiety

W zestawieniu pominąłem SW4STM32 i Atollic TreStudio. Są to IDE wymarłe, które od dawna nie są wspierane. Nie powinniśmy z nich korzystać tak naprawdę.

1. STM32CubeIDE

Nie dziwi mnie, iż na pierwszym miejscu znalazło się IDE przygotowane przez firmę STMicroelectronics. Jakiś czas temu kupili oni Atollic True Studio i na jego bazie powstało połączenie Eclipse’a z STM32CubeMX.

Czemu jest takie popularne? Instalujesz i działa. Uwielbiam narzędzia Out Of The Box i nie tylko ja. Z tego IDE korzystam na co dzień zarówno jak jak i setki programistów w Polsce i na świecie.

Również z tego IDE korzystamy w Kursie STM32 dla Początkujących, którego start 4 edycji już 16 lutego 2022.

2. Visual Studio Code / PatformIO

Link do PlatformIO

Zdecydowałem się połączyć te dwa środowiska. Visual Studio Code jest szalenie popularnym „notatnikiem na sterydach” do pisania wszelkiej maści oprogramowania.

Miliony programistów z niego korzysta w zasadzie do wszystkiego.

Można w nim rzecz jasna programować mikrokontrolery STM32. Można w gołym VSC, a można skorzystać z PlatformIO, które jest dedykowane mikrokontrolerom. Można w nim pisać zarówno „w Arduino” jak i „normalnie”. Jest też debug, więc nie jest to ułomne rozwiązanie.

Do korzystania z CubeMXa w PlatformIO przydaje się wtyczka: https://github.com/ussserrr/stm32pio

Dopasowuje projekt z CubeMX do pracy z PlatformIO.

3. Keil µVision IDE (MDK)

Środowisko prosto od firmy ARM. Ponoć najlepszy, a przynajmniej tak twierdzi wielu użytkowników. Nie jest zamknięty tylko na STM32. Potrafi programować OOTB wszystkie ARMy.

Posiada własny, wydajny kompilator. Niestety ma dwie ogromne według mnie wady:

  • Interfejs zatrzymał się 1995 roku
  • Jest płatny

Istnieje darmowa wersja i nazywa się ona MDK-Lite Edition. Kiedyś była darmowa bez ograniczeń dla rdzeni Cortex-M0 i Cortex-M0+. Teraz jest limit kodu wynikowego do 32kB. Jak wiemy, często programy na STM32 przekraczają tę wartość, zwłaszcza pisane z HALem

4. CLion

Jeśli ktoś pracował na jakimkolwiek pakiecie od JetBrains to może wyobrazić sobie co to jest.

Każde IDE z ich ręki jest bardzo dobre. Jest trochę osób programujących mikrokontrolery w CLion, które jest dedykowane pod język C/C++.

Narzędzie jest płatne, ale ma 30 dniowy Trial.

5. Segger Embedded Studio

Multiplatformowe IDE od firmy Segger.

Firma ta robi genialne debuggery, które potrafią przechwytywać instrukcje mikrokontrolera w czasie rzeczywistym. Do pełnej obsługi ich debuggerów zaleca się krozystać z narzędzi od Seggera.

Jednym z takich narzędzi jest IDE, czyli Segger Embedded Studio. Jest cross-platformowe (Windows, Linux, Mac). Wbudowany Clang/LLVM, GCC jest na plus. Mało tego! Ma on również toolchain C/C++ od Seggera.

Warto spróbować. Jest darmowy do użytku niekomercyjnego.

Kurs STM32 dla Początkujących

Już 16 lutego wraca najlepszy kurs programowania STM32 dla Początkujących! To już czwarta edycja!

Jest to kompletny program od A do Z, w którym nauczysz się programowania mikrokontrolerów STM32. Poznasz jego interfejsy i będziesz umieć z nich skorzystać w sposób prawidłowy i nieblokujący.

Nie przegap szansy! Następna edycja będzie prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Dotychczas w kursie wzięło udział ponad 470 osób!

Zapisz się na listę oczekujących na https://kursstm32.pl/

Idź do oryginalnego materiału