Nauka języka obcego dla jednych bywa rozrywką, dla innych wyzwaniem. Każdy wie, iż kluczem do sukcesu są regularne ćwiczenia, jednak nie każdy wie, jak się do nich zmotywować. Czy jest metoda, która może w tym pomóc? Oczywiście! Metod jest całkiem dużo, a my zebraliśmy dla Ciebie te, które są najskuteczniejsze.
Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1
Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej
Praca w grupie
Zwątpienie dopada prawie każdego, a walkę z nim łatwiej stoczysz, mając wsparcie. Silnym motywatorem w chwilach słabości może być towarzysz, a choćby cała grupa osób, uczących się tego samego języka, co Ty. Możecie organizować sobie wyzwania, wspólne cele, przypominać o ćwiczeniach. Trudniej też jest opuścić lekcję lub wspólną naukę, gdy trzeba się z tej nieobecności komuś wytłumaczyć.
Postaw sobie cele
Nauka, a choćby znajomość, języka obcego nie jest celem samym w sobie. Wysiłek ten musi prowadzić do jakichś korzyści, o które warto zabiegać. Co jest Twoim celem? Dlaczego poświęcenie każdego dnia pół godziny na naukę opłaci Ci się? Co dobrego z tego dla Ciebie może wyniknąć?
Przykładowe cele, które mogą Ci przyświecać w systematycznej nauce języka:
- awans i wyższe zarobki,
- samodzielność podczas wyjazdów zagranicznych,
- perspektywa emigracji do wymarzonego kraju,
- łatwe kontakty międzykulturowe,
- możliwość wyjazdów zagranicznych lub ekspansja biznesu,
- możliwość czytania literatury lub oglądania filmów w obcym języku.
Ważne! W czasie nauki dobrze jest wyznaczać sobie cele długoterminowe i krótkoterminowe. Długoterminowym celem jest na przykład wizja awansu, zaś krótkoterminowym może być opanowanie 150 słówek w tydzień.
Nie trać celu z oczu
To powiedzenie doskonale pasuje do nauki, nie tylko języków obcych. Często zdarza się, iż wyznaczamy sobie określone cele pod wpływem chwili lub emocji. Postanowiłeś uczyć się języka, bo miałeś nieprzyjemną sytuację w pracy i zdecydowałeś, iż odejdziesz. Chciałbyś przeczytać więcej książek swojego ulubionego autora, ale nie zostały przetłumaczone na język polski. Z czasem emocje ulatują, a zapał wraz z nimi. Wtedy następuje kryzys i zaczynasz sam siebie przekonywać, iż nauka nie ma sensu.
Dlatego, cele - te mniejsze i te większe - powinny być zapisane i umieszczone w widocznym miejscu. jeżeli codziennie będziesz widział przed oczami, co sobie zaplanowałeś osiągnąć, trudniej będzie z tego zrezygnować.
Wizualizacja
Jedną ze skuteczniejszych technik motywacyjnych jest wizualizacja. Polega ona na wyobrażaniu sobie siebie w momencie, gdy uda Ci się osiągnąć upragniony cel. Zobacz oczyma wyobraźni, jak szeroki masz uśmiech, spróbuj poczuć w sobie tę euforia i dumę, które będą Cię wówczas rozpierać. Jak się wtedy poczujesz? Co się zmieni w Twoim życiu, gdy zyskasz umiejętności na wyznaczonym sobie poziomie? Nie nazywaj tego, tylko zamknij oczy i wywołaj w swojej głowie obraz - to on działa najbardziej sugestywnie i motywująco!
Pomyśl o konsekwencjach
Dobrze działa wyobrażanie sobie pozytywnych sytuacji, ale pomyślenie o konsekwencjach prokrastynacji również może pomóc. Przerwanie nauki to przecież strata cennego czasu i energii, które już włożyłeś do tej pory. jeżeli się poddasz, zawiedziesz siebie i bliskie osoby, które Ci kibicują. Nie osiągniesz też wymarzonych celów, które tak wiele mogą zmienić w Twoim życiu.
Nie jest dobrze skupiać się wyłącznie na zastraszaniu siebie samego. Niemniej, od czasu do czasu warto sobie uświadomić, iż chwilowe lenistwo może się przerodzić w coś nieprzyjemnego.
Nagrody i kary
Osiąganie celów jest przyjemne, ale łatwiej przychodzi, gdy poza dobrze wykonanym zadaniem czeka również (choćby symboliczna) nagroda. Ważne, aby nagrody były założone z góry, zanim jeszcze przystąpisz do realizacji danego celu. Pamiętaj, iż cele powinny być mniejsze i większe, długoterminowe i krótkoterminowe. “Kaliber” nagrody możesz więc dopasować do stopnia trudności zadania lub tego, ile kosztowało Cię wysiłku. Plan tygodniowy wykonany? To może małe zakupy? Plan miesięczny zrobiony? To może większe zakupy?
Na podobnej zasadzie wyznaczaj sobie kary. jeżeli nie zrealizujesz założonego celu, niech Cię coś ominie. Zrezygnuj z ulubionego deseru, nie wyjdź na spotkanie ze znajomymi, nie kup sobie wymarzonego gadżetu. Wtedy również zobaczysz, iż za nauką kryje się coś więcej i warto poświęcić na nią czas.
Zapisuj efekty swojej pracy
Najlepszym podsumowaniem własnych sukcesów jest własnoręcznie sporządzona lista. Spisuj wszystko, co udało Ci się zrobić w danym dniu lub tygodniu, aby w każdej chwili móc na to spojrzeć. Zorientujesz się wtedy, jak długą drogę masz już za sobą, co z pewnością doda Ci energii do dalszej pracy.
Jak taka lista mogłaby wyglądać?
- 2 godziny ćwiczeń w aplikacji,
- 5 lekcji w kursie e-learningowym,
- pozytywnie zdane 2 egzaminy w kursie e-learningowym,
- przetłumaczone 3 teksty piosenek,
- 20 idiomów.
Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursKurs Japoński dla początkujących - zapamiętywanie, wymowa i zapis kanji (N5)
Zobacz kursKurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursPora na naukę
Najlepsze efekty w nauce języków obcych przynosi systematyczność. Szkoły w tej kwestii są dwie - jedna mówi, aby wyznaczać sobie stałą porę na naukę i sztywno się jej trzymać. Druga z kolei, iż trzeba wykorzystywać wolne chwile, gdy tylko się nadarzą. Cóż, trudno między nimi znaleźć kompromis.
Sam musisz zdecydować, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza i bardziej prawdopodobna w realizacji. Nie wyznaczaj sobie stałej pory na ćwiczenia, jeżeli prowadzisz nieregularny tryb życia. Z takiego układu czerpać będziesz jedynie frustrację. jeżeli z kolei jesteś typem, który lubi mieć wszystko poukładane - nie wprowadzaj w swoim życiu chaosu spontanicznymi ćwiczeniami językowymi.
Reguła jest tu jedna - ćwicz codziennie choćby przez 15 - 30 minut.