Nauka języków - ważna i potrzebna, ale nie zawsze tak prosta, jakby się chciało. Sposobów na opanowanie języka jest tak wiele, iż można się w tym pogubić. Które z nich są lepsze - tradycyjne czy nowoczesne?
Kurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1
Opanuj język niemiecki na poziomie A1 dzięki praktycznym ćwiczeniom. Poznaj przydatne zwroty, gramatykę oraz słownictwo i zacznij swobodnie komunikować się po niemiecku w codziennych sytuacjach. Dowiedz się więcej
Tradycyjne metody nauki języka obcego
Z konwencjonalnych metod korzysta się w szkołach i stamtąd prawdopodobnie je pamiętasz. Na ich podstawie zbudowane są podręczniki do nauki języka, zeszyty ćwiczeń i program nauczania. Przyjrzyjmy się bliżej tym metodom oraz ich wadom i zaletom.
Metoda bezpośrednia
Podstawą tej metody jest kontakt pomiędzy nauczycielem a uczniem. Nauka polega na konwersacjach w obcym języku, dzięki czemu uczeń poznaje w naturalny sposób nowe słownictwo i strukturę budowy zdań. Nie kładzie się tu nacisku na reguły gramatyczne, ale swobodną, spontaniczną rozmowę na wybrany temat.
Plusem tej metody jest szybkie opanowanie podstawowych zwrotów. Minusem jest jednak deficyt wiedzy w zakresie gramatyki, przez co trudniej jest samodzielnie budować zdania.
Metoda kognitywna
W tym przypadku uczeń koncentruje się na poznawaniu i nauce gramatyki oraz reguł, rządzących danym językiem. Nauka opiera się na czytaniu i analizie tekstów, porównywaniu struktur zdań oraz licznych ćwiczeniach gramatycznych. Celem tej metody jest ugruntowanie wiedzy o zasadach gramatycznych, dzięki czemu uczeń powinien opanować samodzielne budowanie zdań.
Plusem metody kognitywnej jest dogłębne zrozumienie schematów językowych. Na pewno spodoba się ona osobom o rozwiniętym umyśle logicznym i analitycznym. Wymaga jednak czasu i systematyczności, co nie każdemu przypadnie do gustu.
Metoda gramatyczno - tłumaczeniowa
To ona dała początek metodzie kognitywnej, jednak znacząco się od niej różni. Jej założeniem jest nauka poprzez czytanie i tłumaczenie tekstów - z języka obcego na ojczysty i odwrotnie. Tym sposobem przyswaja się nowe słownictwo oraz reguły gramatyczne.
Dla kogo ta metoda będzie dobrym wyborem? Ponownie, polubią ją najpewniej umysły analityczne, natomiast dla wielu innych osób będzie nużąca i monotonna.
Metoda audiolingwalna
U jej podstaw leży tzw. drilling, czyli wielokrotne powtarzanie. Nauka odbywa się poprzez słuchanie i oglądanie materiałów audiowizualnych oraz odgrywanie scenek dialogowych. Początkowy etap nauki zakłada słuchanie i mówienie, następnie wprowadza się czytanie, by na samym końcu włączyć również pisanie do programu.
W założeniu, dzięki wielokrotnemu powtarzaniu zwrotów i całych dialogów uczeń wyrabia w sobie nawyk automatycznego reagowania. Metoda audiolingwalna kładzie więc nacisk na mechaniczne i bezrefleksyjne zapamiętywanie, zamiast na zrozumienie zasad językowych.
Nowoczesne metody nauki języków obcych
Nowoczesnych metod nauki jest o wiele więcej, a nowych ciągle przybywa. Cieszą się dużą popularnością wśród kursantów, ponieważ są mniej monotonne od systemów konwencjonalnych, a często też i skuteczniejsze. Jakie to metody?
Metoda Berlitza
Jest to system, który przypomina naukę języka rodzimego przez małe dzieci. Jego kluczowym założeniem jest całkowite wyłączenie języka ojczystego w procesie nauki. Z tego względu, lektorami metody Berlitz często są native speakerzy, nie znający języka kursantów. Nauka rozpoczyna się od poznania podstawowego słownictwa i zwrotów z pomocą gestów, obrazów i kontekstu.
Zaletą tej metody jest szybka nauka swobodnego porozumiewania się w języku obcym. Za wady z kolei można uznać brak wiedzy teoretycznej o gramatyce i konieczność zaangażowanej pracy w grupie. Nie każdy to lubi, więc nie dla wszystkich metoda Berlitza będzie tą najlepszą.
Inne metody autorskie
Maximilian Berlitz nie był jedynym, który opracował nowatorski sposób na nauczanie języka obcego. Są też inne, dobrze znane szkoły, np:
- metoda Callana - polega na słuchaniu i powtarzaniu zwrotów w szybkim tempie. Dynamika wymiany pytań i odpowiedzi ma uruchomić obszary mózgu, odpowiedzialne za podświadomą naukę.
- metoda Helen Doron - z niej korzysta się w nauczaniu najmłodszych, ponieważ bazuje na nauce przez zabawę, śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków i wyliczanek.
Metody podświadomościowe
Można tu podać kilka metod, które są ściśle oparte na naukowej wiedzy o mózgu i jego specyficznych cechach. W tych metodach wykorzystuje się często materiały pomocnicze w postaci różnych urządzeń i taśm. A oto przykłady:
- metody oparte na głębokim relaksie - np. SITA,
- metody oparte na powtarzaniu za lektorem - tzw. shadowing,
- nauka języka obcego podczas snu lub hipnozy.
E-learning
Jest to system zdalnej nauki języka obcego. Uczeń otrzymuje dostęp do platformy, gdzie w formie nagrań wideo lektora pobiera lekcje. Nagrania są podzielone tematycznie na odrębne działy, zwykle ukończenie każdego działu zwieńcza test wiedzy. Dostęp do kursu jest możliwy z dowolnego urządzenia z łączem internetowym - w domu lub w jakimkolwiek innym miejscu.
Ogromną zaletą e-learningu jest możliwość połączenia różnych metod nauczania i wykorzystania ich w interesujący sposób. Kursanci mogą też wracać dowolną ilość razy do wcześniejszych lekcji, które chcieliby utrwalić lub powtórzyć.
Kurs Chiński dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursKurs Francuski dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursKurs Angielski dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursNauka języków - metodami nowoczesnymi czy tradycyjnymi?
Jak widać, wybór jednej, słusznej metody nie jest prosty, o ile w ogóle możliwy. Na to pytanie możesz odpowiedzieć jedynie Ty sam. Najrozsądniej jest zacząć od zastanowienia się, czy masz czas i chęci na lekcje z dojazdem do szkoły / lektora, czy preferujesz samodzielną naukę w dowolnym miejscu? Czy łatwiej Ci przychodzi nauka z podręcznikiem w ręku, czy bardziej do Ciebie przemawiają materiały audio - wideo? Lubisz “wkuwać”, czy rozumieć i pracować kreatywnie?
Pamiętaj też, iż metody możesz testować, łączyć i zmieniać. Wybierz to, co w Twoim przypadku okaże się najskuteczniejsze. Powodzenia i… do dzieła!