Kariera programisty tworzącego strony internetowe ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, iż tworzenia stron można uczyć się samemu w dowolnym momencie. Trzeba tylko mieć na to czas i być systematycznym w nauce. Od czego zacząć?
Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw
Jasne i proste wprowadzenie do najważniejszej technologii tworzenia stron. Aktualna wiedza i najlepsze praktyki pracy z HTML. Dowiedz się więcej
Edytor tekstu
Do napisania kodu strony internetowej wystarczy zwykły notatnik. Na początek najlepiej pisać kod w edytorze takim jak Notepad++. W ten sposób szybciej zyskasz sprawność w samodzielnym pisaniu kodu. Używanie bardziej zaawansowanych programów z funkcją autouzupełniania może sprawić, iż wolniej będziesz uczył się poprawnego pisania kodu. Notepad++ ułatwia pisanie, ale nie pisze kodu za Ciebie. Z czasem możesz zacząć używać edytorów, które mają więcej funkcji. Może to być np. Brackets albo Sublime Text.
HTML
Naukę tworzenia stron internetowych należy zacząć od poznania języka HTML (HyperText Markup Language), który jest językiem znaczników. Posługiwanie się nim jest stosunkowo łatwe i adekwatnie nie pozostało uznawane za programowanie. Można stworzyć stronę internetową przy użyciu samego HTML, ale będzie ona bardzo prosta. zwykle HTML odpowiada za najbardziej podstawowe elementy strony, głównie za strukturę. dzięki tego języka można wprowadzać tekst oraz inne elementy wyświetlane na stronie.
CSS
Po opanowaniu HTML powinieneś nauczyć się CSS, czyli kaskadowych arkuszy stylów. Stanowią one dopełnienie dla HTML. CSS jest nieco bardziej skomplikowany, ale jego nauka i tak powinna zająć znacznie mniej czasu, niż dalsze etapy. Kaskadowe arkusze stylów nadają wygląd stronie. Za ich pomocą można określić np. kolor tekstu i tła. Na koniec nauki CSS warto poznać jakiś framework, na przykład Bootstrap. Zanim zaczniesz tworzyć bardziej skomplikowane strony internetowe, naucz się tworzyć dobrze wyglądające i działające strony w HTML i CSS. W ten sposób pierwsze kroki będziesz miał za sobą.
Dalsze kroki
Istnieją różne rodzaje stron internetowych i każda strona składa się z różnych elementów. Na wczesnym etapie nauki dobrze jest zdecydować, co dokładnie chce się robić. jeżeli masz tworzyć całe strony samemu, potrzebujesz szerokiego zakresu umiejętności, choćby wtedy jednak można skupić się na pewnych rodzajach stron. Rozważ naukę następujących umiejętności.
Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw
Zobacz kursKurs Tworzenie stron internetowych - praktyczne projekty
Zobacz kursEkosystem JavaScript - wprowadzenie
Zobacz kursJęzyk skryptowy
Zaawansowane funkcje stron internetowych działają dzięki zawartym w kodzie strony skryptom. Tu już mamy do czynienia z programowaniem i wymaga to wiele nauki. Dobry programista nigdy nie przestaje się uczyć.
W dzisiejszych czasach raczej trudno liczyć na zarabianie jako web developer bez przynajmniej podstawowej znajomości JavaScript. To język skryptowy, który jest wymagany w bardzo wielu miejscach. Poza tym możesz nauczyć się jeszcze PHP, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością, szczególnie w kontekście tworzenia stron i aplikacji internetowych. Dawniej można było pisać skrypty wyłącznie w PHP. Dziś znajomość JavaScript jest raczej konieczna, a bez PHP często można się obejść.
Na początku nauki tworzenia stron powinieneś zdecydować, czy chcesz zajmować się front-endem czy back-endem. To pierwsze obejmuje rzeczy, które widzi użytkownik, a to drugie stanowi rzeczy dziejące się po stronie serwera. Programista back-endu tak naprawdę musi uczyć się wszystkiego, ponieważ musi znać też część front-endową przynajmniej w podstawowym stopniu. Dużą popularnością cieszy się ścieżka zawodowa front-end developera i w tym przypadku trzeba się skupić głównie na nauce języka JavaScript, która powinna zostać uzupełniona znajomością co najmniej jednego frameworka takiego jak React albo Angular.
Back-end i bazy danych
Żeby samemu stworzyć całą zaawansowaną stronę internetową trzeba umieć pracować z bazami danych i ogólnie z back-endem. Można całkiem oddać się karierze back-end developera i wtedy wystarczy, gdy poznasz tylko podstawy JavaScript. Wówczas możesz programować back-end przy użyciu PHP i będziesz musiał dobrze opanować ten język. Jednak dzisiaj choćby back-end developer nie musi koniecznie znać PHP i może skupić się na tym samym języku, który odgrywa główną rolę we front-endzie, czyli na JavaScript. Jest to możliwe dzięki środowisku Node.js, które w tej chwili bardzo często wykorzystuje się do kodowania back-endu. Istnieją też inne frameworki dla back-endu, takie jak Django (napisany w języku Python) czy Ruby on Rails (stworzony w języku Ruby).
Fundamenty programowania w języku PHP 8
Zobacz kursKurs SQL - bazy danych od podstaw
Zobacz kursKurs SEO - jak skutecznie pozycjonować stronę
Zobacz kursDo obsługi baz danych warto nauczyć się języka SQL. Jest on dość łatwy. W bazach przechowywane są liczne informacje, takie jak np. dane zarejestrowanych użytkowników.
WordPress
Obecnie bardzo duża część stron internetowych powstaje przy użyciu WordPress. Jest to system zarządzania treścią pozwalający relatywnie łatwo stworzyć stronę bez umiejętności programowania. Istnieje wiele wtyczek do WordPressa i można zarobić na tworzeniu ich.
UX i SEO
Do stworzenia skutecznej strony przydatna jest też wiedza z zakresu user experience i search engine optimization. Pierwsze sprawia, iż użytkownik jest zadowolony z tego jak działa strona, a to drugie ulepsza pozycję strony we wyszukiwarce.
Podsumowanie
Artykuł przedstawia konieczne fundamenty tworzenia stron internetowych oraz potencjalne ścieżki kariery. Zdecyduj, które umiejętności chcesz posiąść i ćwicz je tworząc strony.