Czujesz się zagubiony w kwestii nauki programowania lub chcesz ją rozpocząć bez popełniania powszechnych błędów? Zapraszam Cię do zapoznania się z poradnikiem dla takich osób, jak Ty. Dowiesz się z niego, co i z jakiego powodu nie jest istotne na początku nauki programowania (a co często trzyma nas w miejscu) oraz od czego warto zacząć.
Poradnik dla początkującego – czyli dla kogo
Poradnik ten kieruję do osób, które dopiero planują naukę programowania i nie chcą wpaść w powszechne pułapki, lub już rozpoczęły naukę, ale z różnych względów czują, iż nie idzie im ona tak, jak by chcieli.
Ten artykuł jest dla Ciebie, jeżeli utożsamiasz się przynajmniej z jednym punktem poniżej:
- Nie wiesz, jak wygląda świat branży IT i czy programowanie Ci się spodoba.
- Nie potrafisz wybrać interesującej Cię gałęzi IT / języka programowania, przez co stoisz w miejscu.
- Uważasz, iż musisz zacząć od wyboru języka programowania.
- Nie potrafisz zdecydować, czy w ogóle warto zaczynać z IT, bo na temat tej branży i nauki programowania słyszysz różne głosy za i przeciw (często są to sprzeczne opinie).
- Masz obawę, iż nie podołasz nauce lub pracy w IT.
- Utknąłeś na wyborze sposobu nauki: kurs, szkoła czy samodzielne działanie.
A teraz zobaczmy, co powoduje te trudności i jak można sobie z nimi poradzić.
Wybór języka programowania – nie na początku
Wbrew temu, co się nam wydaje i co radzą niektórzy, wybór języka nie jest na początku tak istotny. Mam na myśli sytuację, w której nigdy jeszcze nic nie zaprogramowałeś – czyli nie spędziłeś kilkunastu godzin nad kodem.
Możesz oczywiście od razu być zdecydowany na konkretny język, jeżeli na przykład:
- znasz miejsce, do którego w IT chcesz trafić,
- wśród znajomych masz programist(k)ę konkretnego języka i wiesz, iż pomoże Ci w całym procesie nauki,
- zdarza się niepowtarzalna okazja np. udziału w kursie programowania finansowanym przez Twoją firmę.
Dlaczego nie warto zaczynać od języka programowania
Jeśli jeszcze nie kodowałeś, nie poświęcaj czasu w wybór języka programowania. Dlaczego? Bo jeszcze nie wiesz, czy podoba Ci się programowanie i czy tryb pracy, jakiego wymaga nauka, jest dla Ciebie. To w końcu dodatkowe kilkanaście godzin tygodniowo przy komputerze, umiejętność organizacji czasu i być może rezygnacji na kilka miesięcy z niektórych przyjemności.
Jeśli zaczniesz od poszukiwań idealnego języka programowania, możesz stracić czas. Będziesz szukać informacji, gubić się pośród słownictwa, którego jeszcze nie rozumiesz, słuchać sprzecznych opinii, a na końcu – gdy wreszcie usiądziesz do kodu – okaże się, iż nauka programowania nie sprawia Ci przyjemności.