Nowe operacje Sił Zbrojnych RP na wschodniej granicy Polski

security-ops.pl 1 miesiąc temu


Siły Zbrojne RP rozpoczynają dwie nowe operacje mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego na wschodniej granicy kraju. Rozpoczynające się w dniu 1 sierpnia 2024 roku operacje o kryptonimach Bezpieczne Podlasie oraz Wschodnia Zorza są odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z presją migracyjną sterowaną przez białoruski reżim, oraz kontynuacją agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Operacja Bezpieczne Podlasie

Operacja Bezpieczne Podlasie, zastąpi operację GRYF oraz wysuniętą obecność szkoleniową RENGAW tworzące dotychczas Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe PODLASIE (WZZ PODLASIE).

Decyzja o zastąpieniu poprzednich działań nową operacją wynika z konieczności zwiększenia efektywności działań, ujednolicenia procedur dowodzenia oraz optymalizacji użycia sił i środków zaangażowanych w ochronę granicy. Operacja będzie kontynuacją pomocy Sił Zbrojnych dla Straży Granicznej i do udziału w niej planowanych jest do 17 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

W ramach operacji trzon pierwszej zmiany stanowić będą żołnierze 18 Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej (18 DZ), którzy będą pełnić główną rolę na granicy przez sześć miesięcy. Na dowódcę operacji wyznaczony został Pan gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18DZ.

Operacja Wschodnia Zorza

Równolegle z operacją Bezpieczne Podlasie rozpocznie się operacja Wschodnia Zorza. Celem tej operacji jest wzmocnienie systemu obrony powietrznej Polski w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę, która zwiększyła ryzyko naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.

Przeczytaj także: Powstanie system bezpiecznej łączności państwa >>

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych będzie koordynować działania prowadzone w ramach operacji Wschodnia Zorza, która obejmie obszar wschodniej i północno-wschodniej Polski. Operacja będzie realizowana poprzez stałe monitorowanie przestrzeni powietrznej, reakcję na wykryte naruszenia, współpracę z sojusznikami w domenie powietrznej i lądowej oraz regularne szkolenia dla personelu wojskowego.

Źródło: DO RSZ

Idź do oryginalnego materiału