O krok przed innymi. Ericsson współpracuje z Instytutem Telekomunikacji AGH

geek.justjoin.it 2 lat temu

Wśród firm z branży IT działa wiele modeli przekazywania wiedzy. Najpopularniejszy z nich to dzielenie się doświadczeniem przez osoby z największym stażem. Ericsson sięgnął o krok dalej i, w celu podniesienia kompetencji pracowników, postanowił nawiązać współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, która zrealizowała dedykowany kurs uczenia maszynowego.

Dzięki kursowi pracownicy utrzymają kontakt z najnowszymi naukowymi osiągnięciami. – Łączymy dwa światy. To, co wiemy o uczenia maszynowego w organizacji z tym, co dostarcza uczelnia. W ten sposób rozszerzamy spektrum możliwości, z którego możemy czerpać wiedzę – mówi Beata Gajda, Line Manager w Ericsson. – Szukaliśmy takiego sposobu przekazywania wiedzy, szytego na miarę naszych potrzeb – mówi Małgorzata Wdówka, Technical Training Center Manager.

Od lewej: Beata Gajda, Line Manager oraz Małgorzata Wdówka, Technical Training Center Manager

Dodaje, iż w zasobach korporacyjnych znajduje się sporo wiedzy z zakresu uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji. Podstawy otrzymuje zatem każdy pracownik. Z kolei dla osób mających zajmować się tego typu projektami, szukano programu, który szczegółowo pokaże, jak w telekomunikacji wykorzystać zasoby uczenia maszynowego. – kooperacja z Instytutem Telekomunikacji AGH pozwoliła nam połączyć wiedzę wykładowców z doświadczeniem pracowników – dodaje Małgorzata Wdówka.

Jak przebiegał proces przygotowania programu zajęć? Kurs na zlecenie firmy Ericsson przygotowali pracownicy Instytutu Telekomunikacji AGH.

– Szkieletem były nasze nowe przedmioty: “Machine Learning in Networking” oraz “Uczenie maszynowe”. Program zajęć dostosowaliśmy do zamawiającego. W szczególności dodana została cała sekcja algorytmów opartych o tzw. klasyczne algorytmy ML, niewykorzystujące sieci neuronowe – mówi dr inż. Jarosław Bułat, adiunkt na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w Krakowie.

Absolwenci o kursie

– Studiując na wydziale matematycznym, zainteresowałem się uczeniem maszynowym. Kiedy zacząłem pracę w Ericsson, zastanawiałem się, czy możemy wykorzystać sztuczną inteligencję do analizy danych klientów – opowiada o swoich początkach Rafał Krych, Expert Software Developer.

Zasięgał wiedzy wśród znajomych, czytał książki i artykuły, ale to nie wystarczało. W tzw. międzyczasie Ericsson zaprosił go do udziału w kursie organizowanym przez AGH.

– Ucieszyłem się, bo wiem, iż AGH jest uczelnią z tradycjami związanymi z sieciami neuronowymi – dodaje.

Czy jego zdaniem każdy może przystąpić do kursu? – Warto naprawdę dobrze programować w Pythonie, żeby móc wykonywać ćwiczenia laboratoryjne, na których realizację mieliśmy tylko 10 minut. Zadania te zdecydowanie nie były proste. W dodatku to nie był typowy Python, bo w uczenia maszynowego wszystkie metody operują na danych wektorowych. Dlatego trzeba posiadać wiedzę z matematyki np. o tym, jak się mnoży macierze, jakich muszą być rozmiarów – opowiada Rafał Krych.

Idź do oryginalnego materiału