Od juniora do mida. Jak najszybciej wejść poziom wyżej

geek.justjoin.it 2 lat temu

Przejście z poziomu juniora na poziom mida to proces, który wymaga czasu. To, ile zajmie przejście z jednego poziomu na drugi poziom, zależy od wielu czynników. Jest to bowiem sprawa indywidualna dla każdej osoby, jak i dla firmy. W ciągu ostatniego roku udało mi się pokonać tę drogę i awansować na poziom mida. Dlatego przygotowałam kilka rad, które pomogą Wam przyspieszyć ten proces. Dodam tylko, iż pracuję w agencji software’owej, dlatego podeszłam do tematu z tej perspektywy.

Zrób wszystko, by pracować w projekcie

Najlepszą sytuacją do rozwoju dla juniora jest “praca na żywym organizmie”, czyli po prostu praca w projekcie. Wiadomo, iż z projektami bywa różnie. I tutaj moja pierwsza rada:

Jeśli nie pracujesz w projekcie klienckim, to zorientuj się, czy jest jakiś projekt, w którym mógłbyś/mogłabyś obserwować pracę innych, albo pomagać w tworzeniu projektu wewnętrznego. Może jest więcej osób bez projektu? Zapytaj, czy są osoby zainteresowane współtworzeniem z Tobą projektu, który usprawni konkretny proces. Innym sposobem jest udzielanie się w projektach open source’owych.

Komunikacja to klucz do sukcesu

Codzienna praca programisty to nie tylko osiem godzin pisania kodu. Ważne są także spotkania, dyskusje o nowych funkcjonalnościach, debugowanie… dlatego bardzo istotną rolę odgrywa komunikacja. Masz jakieś wątpliwości dotyczące zadania lub designy wydają Ci się niejasne? Komunikuj to. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, iż warto. Na początku pracy miałam z tym problem, bo uważałam, iż o ile funkcjonalność A została zaprojektowana/zakodowana w dany sposób przez kogoś, kto jest bardziej doświadczony ode mnie, czy jest dłużej w projekcie, to oznacza, iż na pewno zrobiona jest poprawnie. Błąd! Każdy z nas się myli. Świeże spojrzenie może wnieść bardzo dużo do projektu, a jego komunikacja to klucz do sukcesu.

Bardzo ważna w naszej pracy jest też umiejętność aktywnego słuchania. Bądź aktywnym słuchaczem: dyskutuj, pytaj, zgłaszaj wątpliwości.

Bądź otwarty_a na feedback

Feedback to świetna podstawa do pracy nad samorozwojem. Pozytywna informacja zwrotna – wiadomo – zawsze cieszy i dodaje skrzydeł, ale to konstruktywna krytyka daje pole do pracy nad sobą. Najczęstszy feedback, jaki dostajemy w codziennej pracy, to ten pod pull requestami. jeżeli go dostajesz, to weź pod uwagę to, co inni ci sugerują lub wdaj się w dyskusję. W trakcie pracy nad swoim zadaniem, nie bój się też pytać o rady kogoś bardziej doświadczonego. Zaprezentuj swoje rozwiązanie lub pomysł na dany feature. Nie bój się też dawać feedbacku, to jest tak samo ważne jak otrzymywanie informacji zwrotnej, choć często o wiele trudniejsze.

Idź do oryginalnego materiału