Pierwsza praca w IT? Jaka powinna być? Czy lepiej pracować w dużej korporacji, czy w małej firmie? Wyjaśniamy.
Praca w IT to marzenie wielu osób bez względu na dotychczasowe doświadczenie. Nie bez powodu! Istnieje kilka alternatywnych ścieżek kariery, gdzie, pracując zdalnie, można zarabiać pięciocyfrowe sumy miesięcznie, a na portalach ogłoszeniowych zawsze dostępne są setki nowych ofert pracy.
Osoby, które szukają pierwszej pracy w IT, nie powinny mieć zatem większych problemów z jej znalezieniem.
Poszukiwania warto zacząć od dokonania kluczowego wyboru: mała firma czy duże korpo?
O odpowiedź na to pytanie i o wskazówki poprosiliśmy kilku doświadczonych Java developerów ze Stratoflow, którzy, zanim zatrudnili się w małej firmie programistycznej, pracowali w międzynarodowych korporacjach.
Ich spojrzenie z tych dwóch perspektyw może być pomocne dla osób, które zastanawiają się nad wielkością i charakterem pierwszego miejsca pracy w IT.
Pierwsza praca w IT: gdzie lepiej zacząć karierę?
Na rynku usług IT mamy cztery rodzaje organizacji:
- duże korporacje
- start-upy
- firmy programistyczne
- software house’y
Czym się charakteryzują? Jakie są różnice? Jakie są wady i zalety tych miejsc pracy? Najpierw przyjrzymy się ich definicjom, a następnie zrobimy szczegółowe porównanie.
Korporacja
Korporacje to duże organizacje, które liczą zwykle od kilkuset do kilku tysięcy członków. Procedury w korporacjach są ściśle określone i działają na rynku międzynarodowym.
Prawdopodobnie każdy z nas ma jakieś wyobrażenie na temat tego, jak działa nowoczesne korpo.
Duże projekty, złożone zasady, rozbudowana struktura organizacji, szeroki stack technologiczny i sztywna kultura organizacyjna to najbardziej charakterystyczne cechy międzynarodowych gigantów.
Zazwyczaj takie firmy oferują atrakcyjne wynagrodzenie, obszerny pakiet benefitów i wiele inicjatyw wewnątrzfirmowych.
Software house
Bardzo dużą popularnością na rynku pracy w IT cieszą się software house‘y.
To firmy małej lub średniej wielkości, które posiadają wiele zespołów developerów kodujących w różnych językach. Najpopularniejszą metodą wytwarzania systemu jest Agile, a praca zespołów programistycznych jest wspierana przez product ownerów, project managerów, testerów i analityków biznesowych.
W software house’ach klienci „wynajmują” (body leasing) kompletny zespół developerów doświadczonych w tej dziedzinie i technologii, na którą jest zapotrzebowanie.
Członkowie takiego zespołu wspierają się i uczą wzajemnie na własnych błędach. Dzięki usługom software house’u klient nie musi poświęcać środków na budowę dedykowanego zespołu developerów.
Start-up
Start-upy to młode i innowacyjne przedsiębiorstwa podobne w strukturze do software house’ów.
Najistotniejszą różnicą jest to, iż w start-upie programiści zajmują się opracowywaniem własnych produktów i rozwiązań, a nie zleceniami dla klientów.
Ich działalność charakteryzuje innowacyjne podejście do tworzenia systemu i duży stopnień elastyczności.
Software development company
Software development company (firma programistyczna) to szwajcarski scyzoryk wśród organizacji na rynku IT.
Firmy programistyczne różnią się od software house’ów tym, iż oprócz tworzenia oprogramowanie dla klientów, rozwijają również własne projekty i produkty.
Firmy tego rodzaju łączą różnorodność działalności dużej firmy z elastycznością i kulturą organizacyjną software house’ów.
W poniższym zestawieniu skupimy się na korporacjach i małych firm programistycznych, które zatrudniają maksymalnie pięćdziesięciu programistów. Poprzez porównanie postaramy się nakreślić szerszą perspektywę na branżę IT, co — mamy nadzieję — pomoże przy wyborze pierwszego miejsca pracy.
Pierwsza praca w IT: korpo vs mała firma
Rekrutacja i onboarding
Korporacja
Przeglądając najnowsze oferty pracy na portalach rekrutacyjnych, możemy zauważyć, iż większość z nich jest publikowana przez duże korporacje.
Firmy tego typu prowadzą jednocześnie bardzo wiele rekrutacji i cały czas mają przynajmniej kilkanaście otwartych wakatów.
Biorąc pod uwagę liczbę osób zaangażowanych w procesy rekrutacyjne, mogą one być żmudne i długie.
Rozmowa rekrutacyjna w dużych firmach dzielona jest zwykle na dwie części – część HR-ową, prowadzoną przez rekruterów oraz część techniczna, przeprowadzana przez osoby ze specjalistyczną wiedzą.
Mała firma
W małej firmie programistycznej decyzje dotyczące rekrutacji podejmowane są szybko, a w procesie rekrutacyjnym biorą udział członkowie potencjalnego zespołu kandydata.
Proces rekrutacyjny w małej firmie programistycznej składa się zwykle z trzech etapów:
- wstępna weryfikacja CV,
- krótka rozmowa telefoniczna,
- spotkanie rekrutacyjne z quizem programistycznym.
Etapy te pozwalają na względnie szybką weryfikację twardych umiejętności kandydata, a cały proces trwa zwykle kilka dni.
Priorytet w każdej rekrutacji jest jeden. Kandydat musi pasować do zespołu zarówno jeżeli chodzi o jego umiejętności techniczne, jak i osobowość. Tylko tak można stworzyć zgrany zespół i dobrą atmosferę w organizacji, a także zadbać o niską rotację pracowników w firmie.
Projekty
Korporacja
Nie ma jednej, ogólnej zasady, która określałaby specyfikę projektów w dużych firmach. Projekty programistyczne nie są zero-jedynkowe i wszystko zależy od tego, na co się trafi w danej organizacji.
Duża korporacja najczęściej zajmuje się dużymi projektami, których proces developmentu może trwać kilka lat. Z czym się to wiąże?
Z jednej strony istnieje ryzyko pracy z przestarzałymi technologiami i wykonywania powtarzalnych i monotonnych zadań. Z drugiej strony można znaleźć się w teamie rozwijającym produkt dla znanej i rozpoznawalnej marki.
Projekty w dużych korporacjach mają unikalną zaletę, którą wskazuje Senior Java Developer, który przez wiele lat pracował w dużej korporacji:
„W dużym korpo klientem przeważnie jest sama organizacja. Nie ma bariery komunikacyjnej, a sprawy związane z rozwojem projektu można przegadać choćby podczas przerwy na lunch”.
Mała firma
Pracując w małej firmie programistycznej, mamy większe szanse, iż trafimy na mały, za to bardzo innowacyjny projekt.
Co więcej, ze względu niewielką liczbę zespołów developerskich, każdy członek teamu może mieć realny wpływ na rozwój aplikacji, a propozycje innowacyjnych zmian nie pozostaną niezauważone.
Mała firma programistyczna zapewnia dużą satysfakcję z rozwiązywanych problemów, a także dostarcza interesujące projekty i wiele wyzwań technicznych.
Tech stack
Korporacja
Duże korporacje zwykle specjalizują się w wielu technologiach, a tech stack jest niezwykle szeroki.
To klient wybiera, w jakiej technologii chce budować swój software, a korporacja dobiera zespół do jego potrzeb.
Mała firma
W małej firmie programistycznej stack technologiczny składa się zwykle z jednego głównego języka programowania (na przykład Java) oraz pomocniczych technologii i frameworków.
Firma działa w branżach, w których wykorzystanie danego języka programowania ma największy sens z biznesowego punktu widzenia.
Środowisko pracy i kultura organizacyjna
Korporacja
Krąży wiele mitów na temat tego, jak wygląda środowisko pracy w dużych korporacjach.
Najczęściej wyobrażamy je sobie przez pryzmat nadgodzin, ostrej rywalizacji i wyścigu szczurów.
Rzeczywistość jest jednak inna i przyjemniejsza. W ostatnich latach firmy zaczęły kłaść duży nacisk na employer branding (marka pracodawcy) i starają się stworzyć jak najlepsze środowisko pracy.
Jest jednak druga strona medalu — mała otwartość na zmiany.
Jeden z zapytanych przez nas Java Developerów tak podsumował jego doświadczenia z kulturą organizacyjną w korporacji, w której niegdyś pracował:
„Największym problemem jest tzw. bezwładność korporacji — widzisz, iż jakieś rozwiązanie można poprawić, masz innowacyjną koncepcję i wykazujesz inicjatywę, jednak bardzo ciężko jest się przebić wyżej z pomysłami zmian”.
Mała firma
Rodzinna atmosfera i bezpośredni kontakt z przełożonymi uważane są za jedne z największych zalet pracy w małej firmie w branży IT.
W organizacji tego typu wszyscy członkowie dobrze się znają, struktura jest płaska, a programiści mają bezpośredni kontakt z zarządem.
W firmie panuje zupełnie luźny dress code, elastyczne godziny pracy, a dzięki pracy zdalnej można kontaktować się z członkami zespołu z każdego miejsca na całym świecie.
Dodatkową zaletą jest to, iż mała ilość pracowników znacznie poprawia komunikację wewnętrzną oraz umożliwia swobodny przepływ informacji i cennych doświadczeń pomiędzy programistami.
Możliwości rozwoju i awansu
Korporacja
Bardzo często czynnikiem, który przyciąga nowych ludzi do branży IT jest wizja wysokich zarobków. Jest to w pełni uzasadnione — w branży IT można gwałtownie przejść na kolejne poziomy doświadczenia, potrajając swoją początkową pensję w przeciągu trzech czy czterech lat.
Możliwości awansu i wspinania się po szczeblach kariery są jednymi z głównych zalet korporacji. Duże firmy posiadają jasno określone zasady awansu, a najbardziej ambitni developerzy mogą liczyć na atrakcyjne premie, benefity i szkolenia.
Mała firma
Pracując w małej firmie, raczej nie możemy liczyć na gratyfikację w postaci częstych awansów na stanowisko o pięcioczłonowej nazwie. Mimo to średnie zarobki w software house’ach i małych firmach programistycznych nie odbiegają za bardzo od tych w dużych korporacjach.
W małych firmach płaska struktura, kooperacja i naturalna wymiana wiedzy wpływają na kierunek rozwoju firmy, a każdy członek zespołu gwałtownie widzi efekty swoich działań.
Jak wspominaliśmy wyżej, w przeciwieństwie do software house’ów, firmy programistyczne tworzą własne produkty i rozwiązania. To daje członkom zespołu unikalną szansę na budowanie aplikacji od momentu wstępnej koncepcji, przez wdrożenie, po rozwój dodatkowych funkcjonalności.
Co to oznacza?
W mniejszych firmach oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia można gwałtownie rozwinąć swoje umiejętności, pracując z innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami.
Stabilność
Korporacja
W branży IT stabilność zatrudnienia dla wielu osób nie jest aspektem priorytetowym, ponieważ na każdego seniora czekają dziesiątki atrakcyjnych ofert pracy.
Mimo to możesz mieć pewność, iż korporacje to bardzo stabilne miejsce pracy szczególnie na początku lub samym końcu kariery programisty.
Jeden z zapytanych Java Developerów, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy w dużym korpo, ujął to w ten sposób:
„W korpo jest znacznie więcej ludzi wokół, więc jest się jedynie trybikiem w większej maszynie. Łatwiej jest zaszyć się i spokojnie pracować nad swoimi obowiązkami, jednak dla mnie takie rozwiązanie byłoby dobre, gdybym myślał o programistycznej emeryturze”.
Mała firma
W małych firm programistycznych pracownik stanowi najwyższą wartość.
Małe firmy dbają o to, aby każdy był zadowolony z warunków zatrudnienia, a projekt dopasowany do jego kompetencji.
Wszystko to owocuje wyjątkowo niską rotacją — w wielu przypadkach duża część teamu pracuje w tej samej organizacji od przynajmniej pięciu lat.
Dla kogo praca w małej firmie w branży IT jest najlepsza?
”Takie miejsce mogę polecić osobom aktywnym, samodzielnym, z inicjatywą, które chcą się rozwinąć pod kątem umiejętności i dobrych praktyk w programowaniu” – mówi jeden z Senior Java Developerów, który od ponad pięciu lat w małej software development company.
Korpo vs mała firma – podsumowanie
Mimo setek dostępnych ofert poszukiwanie pierwszej pracy w branży IT nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Bez względu na to gdzie zaczniesz swoją przygodę z programowaniem, pamiętaj, iż nie ma złych decyzji. Praca zarówno w korporacji, jak i małej firmie programistycznej może Cię wiele nauczyć, a rozwój i poszerzanie swoich horyzontów to klucz do sukcesu w branży IT. Powodzenia!