Planujesz wakacje przez Booking? Uważaj na oszustów

instalki.pl 3 dni temu

Coraz większa liczba Polaków planuje swoje wakacje na własną rękę. Zamiast wertować oferty biur podróży, udaje się w poszukiwaniu noclegów na znane platformy rezerwacyjne. Tą najpopularniejszego jest od wielu lat Booking.com, czego świadomość mają oczywiście oszuści. W te wakacje trwa kampania cyberprzestępców, w której podszywają się oni pod popularny serwis, wyłudzając konta i pieniądze internautów. Na co trzeba uważać?

Oszuści podszywają się pod Booking.com

Ma miejsce wyjątkowo groźna akcja przestępców, wymierzona w osoby dokonujące rezerwacji noclegów online. W wakacje robimy to wyjątkowo często, co bezwzględnie wykorzystują oszuści podszywający się pod serwis rezerwacyjny Booking.com. Wykorzystują oni przejęte uprzednio konta obiektów wystawiających się na tej platformie do kontaktowania się z niczego nie podejrzewającymi ofiarami, które uprzednio rezerwowały w nich noclegi. W przesłanych wiadomościach widnieją odnośniki do spreparowanych stron podszywających się pod Booking.com.

CERT Polska ostrzega, iż oszuści wysyłają wiadomości, w treści których namawiają to potwierdzenia rezerwacji pod rygorem jej anulowania. Link zawarty w treści wiadomości prowadzi do fałszywej wersji Booking.com, gdzie wyłudzane są nie tylko dane do logowania, ale też pieniądze. Na jednym z etapów internauci proszeni są o podanie danych swojej karty płatniczej lub dokonanie przelewu.

Przykład fałszywej strony Booking.com. Zwróćcie uwagę na pasek adresu – adres strony i domena powinny z miejsca zwrócić uwagę internautów. Niestety, nie zawsze zwracają. | Źródło: CSIRT NASK

Licho nie śpi, uważajcie

Absolutnie zawsze przed kliknięciem w dany link sprawdzajcie, dokąd prowadzi. Wystarczy najechać nań kursorem myszy, aby w lewym dolnym rogu przeglądarki internetowej pojawił się adres. Zawsze weryfikujcie w pasku adresu, na jakiej witrynie jesteście. o ile nazwa wygląda podejrzanie i po prostu inaczej niż powinna, nie korzystajcie z niej i nie podawajcie na niej żadnych danych. Zawsze włączajcie weryfikację dwuetapową.

Podejrzane strony możecie zgłaszać za pośrednictwem incydent.cert.pl. Warto to robić, aby przestępcy nie oszukali innych, mniej świadomych użytkowników sieci.

Firefox 128 już jest, z jeszcze wygodniejszym tłumaczeniem stron

Źródło: CSIRT NASK

Bookingoszustwapolska
Idź do oryginalnego materiału