Podręcznik dla MŚP z zakresu ESG wydany w ramach projektu „Future leaders of ESG in the business sector”

pracodawcagodnyzaufania.pl 4 miesięcy temu

Ograniczona edukacja na temat zrównoważonego rozwoju to przez cały czas bolączka polskiego biznesu, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego w partnerstwie z irlandzką spółką Edu Smart Training Centre Limited zrealizowała projekt dofinansowany ze środków UE „Future leaders of ESG in the business sector”.

W ramach projektu powstał m.in. Podręcznik dla MŚP z zakresu ESG, w którym znajdują się nie tylko definicje, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki dla małych i średnich przedsiębiorstw przygotowane przez ekspertów ds. ESG z największych polskich i międzynarodowych firm.

Najważniejszy cel projektu – przybliżenie tematyki ESG i podniesienie kompetencji zawodowych pracowników firm i instytucji objętych obowiązkiem raportowania ESG

– Wdrożenie ESG dla MŚP to ogromne wyzwanie – tego nikt nie ukrywa. Przede wszystkim dlatego, iż jest to nowość, eksperci mówią „ekspercko” przez co zabiegani przedsiębiorcy nie mają praktycznie możliwości czy czasu w zgłębienie tematu. Dotyczy to szczególnie mniejszych firm, nie zatrudniających specjalistów od ESG. Dlatego postanowiliśmy zrealizować projekt „Future leaders of ESG in the business sector” i stworzyć praktyczne narzędzia, które mogą pomóc innym zdobyć wiedzę na temat ESG i przekonać się, iż nie jest to wcale takie trudne – tłumaczy Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, ekspertka Instytutu ESG.

Najważniejszym celem projektu jest przybliżenie tematyki ESG i podniesienie kompetencji zawodowych pracowników firm i instytucji, które zostały lub zostaną w kolejnych latach objęte obowiązkiem raportowania ESG zgodnie z nowymi przepisami i dyrektywą CSRD. Warto też pamiętać, iż obowiązek ten dotknie pośrednio również wiele firm sektora MŚP, które jeżeli znajdują się w łańcuchach dostaw firm wprost objętych raportowaniem, również pośrednio będą musiały wdrażać praktyki odpowiedzialnego biznesu i prezentować odpowiednie dane. Celem jest także stworzenie nowych narzędzi i katalogu kompetencji „Lidera ESG” – rozwój kompetencji z zakresu zrównoważonego zarządzania w organizacji – warsztaty i narzędzia dla menedżerów, szczególności z sektora MŚP i właścicieli firm.

Pragniemy stworzyć taki program, który pozwoli wykształcić lidera ESG

– Naszym zadaniem w tym projekcie jest przede wszystkim popularyzacja terminologii ESG i CSRD, która w bardzo przystępny i prosty sposób sankcjonuje nasze wszystkie prawa i obowiązki wynikające z przepisów unijnych. Pragniemy stworzyć taki program, który pozwoli wykształcić lidera ESG. Naszym celem jest danie mu kompetencji – tłumaczyła prezes Aleksandra Marcinkowska.

Kluczowym elementem projektu jest Podręcznik dla MŚP z zakresu ESG, w którym znajdują się praktyczne wskazówki dla MŚP przygotowane przez ekspertów ds. ESG z największych polskich i międzynarodowych firm m.in. DHL, BNP Paribas czy PGE Polska Grupa Energetyczna. W podręczniku znajduje się także słownik najważniejszych pojęć i wzór raportu pozafinansowego. W ramach projektu powstały także liczne artykuły, podcasty, program szkolenia Lidera ESG czy kompendium wiedzy.

W ramach projektu powstały następujące rezultaty – do pobrania pod linkiem: https://fundacjaxbw.pl/future-leaders-of-esg-in-the-business-sector/

  1. Kwestionariusz ankiety badającej potrzeby sektora MMŚP w zakresie ESG
  2. Kwestionariusz badania pogłębionego (IDI) i grupy focusowej (FG)
  3. 6 artykułów na platformę EPALE dot. ESG
  4. Innowacyjny program szkolenia Lidera ESG
  5. 14 case study
  6. 4 podcasty z zakresu ESG
  7. 10 wzorów dokumentów
  8. 30 kart pracy
  9. Kompendium wiedzy – przepisy i regulacje unijne dotyczące ESG z komentarzami
  10. Wzór raportu pozafinansowego
  11. Podręcznik dla MŚP z zakresu ESG
Wszystkie dokumenty powstały w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Future leaders of ESG in the business sector” nr 2022-2-PL01-KA210-VET-000094045. Projekt jest realizowany przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, w partnerstwie z irlandzką spółką EDU SMART TRANING CENTRE LIMITED.
Idź do oryginalnego materiału