Polityka bezpieczeństwa informacji. Jak uniknąć kłopotów

zgoda.net 5 miesięcy temu

Dane, którymi dysponuje firma mają ogromną wartość. Ich wykorzystywanie to bardzo istotny element codziennej pracy, a jakiekolwiek problemy z nimi związane mogą spowodować poważne konsekwencje i zakłócić prowadzony biznes. Dlatego tak wielką wagę ma opracowanie i wdrożenie skutecznej polityki bezpieczeństwa informacji. Składa się na nią wiele elementów, w tym m.in. zarządzanie dostępami, audyty bezpieczeństwa, aktualizacja systemu antywirusowego, szkolenia i podnoszenie świadomości pracowników, a także podążanie za przepisami i standardami branżowymi. Te wszystkie odpowiedzialne zadania można powierzyć wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu.

Wachlarz informacji wykorzystywanych na co dzień przez przedsiębiorców jest bardzo szeroki. To m.in. wszelkiego rodzaju dane kontaktowe do klientów i kontrahentów, zamówienia, specyfikacje techniczne, treści umów, korespondencja czy informacje finansowe. Żeby nic nie zagrażało biznesowi i pozwalało prowadzić go płynnie, muszą po prostu być dobrze chronione.

Jak zapewnić bezpieczeństwo informacji

Utrata danych albo ich kradzież to czarny scenariusz, który – gdy się ziści – może wpędzić firmę w ogromne kłopoty albo wręcz pogrzebać jej działalność. Pierwszy krok, żeby temu zapobiec, to opracowanie i wdrożenie polityki bezpieczeństwa, czyli zasad, procedur i wytycznych, które odnoszą się do ochrony danych.

Trzeba pamiętać, iż ochrona to nie tylko zaawansowana technologia, która służy podniesieniu poziomu cyberbezpieczeństwa, ale również adekwatnie przygotowana kadra, co można osiągnąć poprzez szkolenie personelu.

Oprogramowanie i szkolenia

Przedsiębiorcom w tym zakresie naprzeciw wychodzi zgoda.net, oferując m.in. oprogramowanie antywirusowe, wykrywające aplikacje szpiegujące, szyfrujące czy pishingowe. Swoim klientom proponuje licencje i subskrypcje na oprogramowanie m.in. Malwarebytes, Bitdefenderz czy z pakietu Microsoft Security, kompleksowo je wdraża albo wymienia w tej chwili stosowany software. W ofercie ma także szkolenia, dla kadry menadżerskiej oraz pracowników niższego szczebla, poświęcone szerokiej tematyce cyberbezpieczeństwa i zagrożeniom, które mogą pojawić się w trakcie codziennej pracy. Zgoda.net szkoli także w zakresie wdrażania unijnych regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego, jak dyrektywa NIS2 i rozporządzenie DORA.

Kontrola dostępu i backup

Żeby firmowe dane nie wpadły w niepowołane ręce, trzeba także wdrożyć mechanizmy kontroli dostępu i ograniczyć go do wyselekcjonowanego, upoważnionego grona. Na co dzień – do służbowych maili, aplikacji czy systemów – używać należy silnych haseł, uwierzytelniania dwuskładnikowego czy zarządzania tożsamością. Jako skuteczne uzupełnienie, zgoda.net proponuje klucz sprzętowy Yubikey, podłączany do komputera czy telefonu w celu potwierdzenia logowania.

Pomimo stosowania szerokiej gamy zabezpieczeń dane mogą zostać zniszczone czy skradzione, więc niezbędne jest regularne wykonywanie kopii zapasowych. Najbezpieczniej jest mieć 3 kopie w 3 różnych lokalizacjach,
czyli korzystać z wariantu backup 3-2-1. Bezpieczeństwo i backup dotyczy zarówno zasobów zgromadzonych na nośnikach w siedzibie firmy (dyski, serwery), jak i przechowywanych w chmurze.

Zgoda.net oferuje klientom kompleksowe wsparcie, obejmujące m.in. audyt bezpieczeństwa, wdrożenie oprogramowania, szkolenia czy przygotowanie backupu.

skontaktuj się z nami
skontaktuj się z nami
Idź do oryginalnego materiału