Poradnik administratora IT: objaśnienie zakończenia wsparcia technicznego systemu Windows 10

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Za każdym razem, gdy wydawana jest nowa wersja systemu operacyjnego Windows, zegar odliczający zaczyna odliczać datę zakończenia wsparcia technicznego poprzedniej wersji. Windows 11 został wydany w październiku 2021 rokuco oznacza, iż ​​działy IT i użytkownicy mają czas do 14 października 2025 r. na migrację z systemu Windows 10 do Windows 11. Po tym terminie firma Microsoft nie będzie już dostarczać aktualizacji i poprawek zabezpieczeń systemu Windows 10.

Większość urządzeń można zaktualizować automatycznie za pośrednictwem usługi Windows Update, ale działa to tylko wtedy, gdy komputery są aktualizowane. Firma Microsoft publikuje dwie główne aktualizacje rocznie, które są automatycznie instalowane za pośrednictwem witryny Windows Update. Jednak niektóre działy IT decydują się na aktualizację ręczną lub korzystają z tego, co Microsoft nazywa kanałem obsługi długoterminowej, który umożliwia im dłuższe działanie spójnego środowiska systemu systemu operacyjnego.

Organizacje korzystające ze starszego sprzętu lub niekompatybilnego systemu mogą w ogóle nie być w stanie dokonać aktualizacji do systemu Windows 11. Jednak większość działów IT raczej nie będzie miała większych problemów z przejściem z Windows 10 na Windows 11. Ci, którzy potrzebują więcej czasu, mogą przedłużyć wsparcie dla Windows 10 o kolejny rok.

Dlaczego Windows Update komplikuje migrację systemu operacyjnego

Według dyrektora badawczego firmy Gartner, Ranjita Atwala, ponieważ Microsoft publikuje aktualizacje co sześć miesięcy, komputery użytkowników końcowych faktycznie otrzymują nowy system operacyjny Windows dwa razy w roku. „Za każdym razem, gdy pojawia się nowa wersja, przedsiębiorstwa dokonują aktualizacji” – mówi.

Zakończenie wsparcia oznacza, iż ​​po 14 października 2025 r. te regularne aktualizacje systemu Windows 10 nie będą już dostępne. Chociaż, jak to miało miejsce w przeszłości, Microsoft może przez cały czas oferować krytyczne aktualizacje zabezpieczeń, a działy IT mogą, jeżeli chcą przez cały czas korzystać z systemu Windows 10, wykupić przedłużoną umowę wsparcia. Jednak organizacje, które przez cały czas korzystają z systemu Windows 10 po dacie zakończenia wsparcia, mogą narażać swoje IT na niepotrzebne zagrożenia cybernetyczne.

W poście na blogu Lansweeperktóra udostępnia narzędzie do kontrolowania komputerów w sieci w celu ustalenia, z jakiego systemu korzystają, zwraca na to uwagę Microsoft wprowadził bardzo skomplikowany dzięki aktualizacjom odbywającym się dwa razy w roku i licznym innym iteracjom systemu Windows 10.

„Sama liczba wersji i wydań systemu Windows 10 znacznie komplikuje strukturę wsparcia. Utrudniają komukolwiek zrozumienie, kiedy produkt, którego używasz, nie będzie już wspierany” – ostrzega Esben Dochy, starszy techniczny ewangelista produktów w firmie Lansweeper.

Na przykład daty wycofania wersji Home i Pro różnią się od dat wycofania wersji Enterprise, Education i IoT Enterprise systemu Windows 10. Dochy twierdzi, iż niektóre wersje są dostępne jako LTSB (Long Term Servicing Branch ) lub LTSC (Long Term Servicing Channel), które również mają swoje własne daty zakończenia wsparcia.

Czy warto przedłużyć wsparcie dla systemu Windows 10?

Microsoft twierdzi, iż program rozszerzonych aktualizacji zabezpieczeń systemu Windows 10 (ESU) umożliwia klientom otrzymywanie aktualizacji zabezpieczeń dla komputerów PC zarejestrowanych w programie. Organizacje, które zdecydują się przez cały czas korzystać z systemu Windows 10 po październiku 2025 r., mogą zarejestrować swoje komputery w płatnej subskrypcji ESU, w ramach której Microsoft będzie przez cały czas wysyłać krytyczne i ważne aktualizacje zabezpieczeń po zakończeniu wsparcia. Microsoft twierdzi, iż aby móc instalować aktualizacje z programu ESU, urządzenia muszą mieć zainstalowany system Windows 10 w wersji 22H2.

Mogą istnieć pewne działy IT, które nie zostały zorganizowane w zakresie aktualizacji do systemu Windows 11. Atwal uważa jednak, iż większość będzie miała Proces aktualizacji systemu Windows 10 do Windows 11 na swoim miejscu, choćby jeżeli upłynie po dacie zakończenia wsparcia.

„Październik 2025 r. to przez cały czas stosunkowo dobry termin, do którego należy dążyć” – mówi Atwal. „Albo już dokonałeś aktualizacji do systemu Windows 11, albo jesteś w kolejce do aktualizacji w tym momencie”.

Uważa on, iż te działy IT, które do tego czasu nie przeszły w pełni na system Windows 11, mogą potrzebować jedynie kilku miesięcy przedłużonego wsparcia. Jednak choćby jeżeli do ukończenia migracji z systemu Windows 10 do Windows 11 potrzeba tylko kilku miesięcy dodatkowego czasu, działy IT będą musiały zapłacić za cały rok ESU i zarejestrować komputery przed 14 października 2025 r. System operacyjny na tych komputerach może również muszą zostać zaktualizowane, aby zakwalifikować się do programu.

Czy wystąpią jakieś problemy ze zgodnością systemu Windows 10 do 11?

Kiedy działy IT przeniosły swoje komputery PC z systemu Windows 7 na Windows 10, uznano to za duże przedsięwzięcie. Wiele osób pominęło system Windows 8, co oznaczało, iż od razu przerzuciło się na system Windows 10. Niektórzy borykali się z problemami ze zgodnością aplikacji IT. Wiele działów IT połączyło aktualizację z odświeżeniem posiadanych komputerów PC.

Atwal nie przewiduje, iż przejście z systemu Windows 10 na Windows 11 spowoduje wiele problemów związanych z niekompatybilnością systemu w porównaniu z większą zmianą, która miała miejsce podczas przejścia z systemu Windows 7 na Windows 10. Jednakże niektóre firmy mogą odkryć, iż niektóre urządzenia są niezgodne, np. lokalnie podłączonych drukarek oraz inne zewnętrzne urządzenia peryferyjne, takie jak zestawy słuchawkowe USB i urządzenia audio Bluetooth, w przypadku których oprogramowanie sterownika urządzenia mogło nie zostać zaktualizowane i certyfikowane do działania w systemie Windows 11. W przypadku starszych aplikacji mogą również występować problemy, ale zwykle można je rozwiązać, uruchamiając je w „trybie zgodności” ”, który emuluje starszą wersję systemu Windows.

Czy Twoje komputery będą spełniać minimalne wymagania dotyczące systemu Windows 11?

Windows 11 działa tylko na komputerze PC z kompatybilnym 64-bitowym procesorem AMD, Intel lub Qualcomm. Urządzenie musi mieć zainstalowany co najmniej 1 GB pamięci, 64 GB pamięci lokalnej i TPM 2.0 – moduł zaufanej platformy, który zapewnia szyfrowanie sprzętowe. choćby jeżeli jest on zainstalowany, administratorzy komputerów będą musieli upewnić się, iż oprogramowanie sprzętowe komputera (UEFI Bios) ma włączoną funkcję TPM.

W maju 2023 r. Lansweeper podał, iż tylko 67,57 proc Komputery PC miały adekwatny procesor wymagane przez firmę Microsoft do obsługi automatycznej, bezprzewodowej aktualizacji do systemu Windows 11. Chociaż większość komputerów pomyślnie przeszła test pamięci RAM (93,86%), tylko około 74,8% komputerów PC spełniło wymagania dotyczące zaufanego modułu obliczeniowego. Lansweeper podał, iż prawie 9% nie powiodło się, a 16,44% nie Kompatybilny z TPM lub nie miał tej opcji włączonej. Jednak regularny cykl wymiany komputerów PC, który zwykle ma miejsce w informatyce przedsiębiorstw, oznacza, iż ​​większość urządzeń będzie spełniać minimalne wymagania sprzętowe do czasu zakończenia wsparcia, a w przypadku niektórych niekompatybilnych urządzeń może być również możliwe znalezienie obejścia ograniczenia TPM 2.0.

Atwal zauważa, iż ​​istniał znaczna wymiana komputerów PC przez pandemię Covid-19. „Starsze komputery, które były dostępne przed 2017 lub 2018 rokiem, prawdopodobnie zostały zmodernizowane w tym cyklu”. Chociaż system Windows 11 jest certyfikowany do działania wyłącznie na nowszych procesorach z modułem TPM, Atwal uważa, iż ​​odświeżenie komputerów PC, które miało miejsce w większości przedsiębiorstw podczas pandemii, prawdopodobnie oznacza, iż ​​w ramach zasobów IT przedsiębiorstwa pozostało bardzo niewiele, jeżeli w ogóle, niekompatybilnych urządzeń.

Niektóre organizacje mogą mieć komputery przystosowane do systemu Windows 11, ale zdecydowały się zainstalować system Windows 10, ponieważ nie były one gotowe na aktualizację. Mówi, iż w przeszłości działy IT zwykle dostosowywały odświeżenie komputera do aktualizacji systemu operacyjnego. Jednak wprowadzenie w systemie Windows 10 aktualizacji systemu operacyjnego dwa razy w roku oddzieliło cykl odświeżania sprzętu komputerowego od aktualizacji systemu operacyjnego. Oznacza to, iż działy IT mają teraz wybór, ponieważ nie są już ograniczone koniecznością jednoczesnej aktualizacji zarówno sprzętu, jak i systemu operacyjnego. Atwal mówi: „Słyszymy, iż firmy posiadające może dwuletni komputer PC będą aktualizować tylko system operacyjny Windows”.

O jakich problemach z danymi lokalnymi powinni wiedzieć administratorzy komputerów?

Cedric Grantham, specjalista ds. odzyskiwania danych w firmie EaseUS, która oferuje narzędzia ułatwiające migrację danych z jednego komputera na drugi zauważa, iż ​​komputery służbowe mogą stawić czoła szeregowi wyzwań, gdy dział IT musi przeprowadzić ich migrację do nowej wersji systemu Windows. Jego zdaniem jest to spowodowane niewystarczającą wiedzą informatyczną wśród pracowników przedsiębiorstw, co utrudnia przesyłanie danych.

Chociaż organizacje mogą chcieć, aby wszystkie dane były przechowywane centralnie, albo na korporacyjnych serwerach plików i w systemach korporacyjnych, albo w usłudze opartej na chmurze, Grantham twierdzi: „Ilość danych na komputerach firmowych jest duża, zwykle kilkaset gigabajtów lub więcej, a manualne przekazywanie tych danych jest czasochłonne i kosztowne.”

Zdaniem Granthama podczas procesu aktualizacji systemu operacyjnego Windows testy zgodności lub problemy ze sprzętem i oprogramowaniem mogą spowodować niepowodzenie aktualizacji lub utratę danych. „Pełna kopia zapasowa istniejącego systemu i danych jest zatem niezbędnym środkiem ostrożności przed aktualizacją” – mówi.

Czy powinieneś przeprowadzić czystą instalację systemu Windows 11?

Chociaż firma Microsoft oferuje opcję aktualizacji z systemu Windows 10 do systemu Windows 11, czysta instalacja nowego systemu operacyjnego jest często uważana za najlepsze podejście, ponieważ oznacza, iż ​​nieużywane już aplikacje i stare oprogramowanie sterowników urządzeń nie są migrowane do systemu nowo skonfigurowane urządzenie.

Czysta aktualizacja zwykle obejmuje sformatowanie dysku twardego komputera. Lokalnie przechowywanych danych aplikacji nie można przenieść na nowy komputer. Na przykład Grantham wskazuje na tę relację dane i ustawienia – takie jak awatar konta, tapeta ekranu blokady, tło pulpitu, motywy, opcje zasilania, lokalizacja sieciowa itd. – nie można łatwo przenieść.

„Przesyłanie danych z komputera lokalnego na serwer w chmurze jest trudne do wykonania manualnie i istnieje ryzyko wycieku danych, gdy do przesyłania danych wykorzystywane jest oprogramowanie innej firmy” – mówi.

Czysta instalacja oznacza, iż ​​należy ponownie skonfigurować ustawienia konfiguracji systemu na urządzeniu. EaseUS zauważył, iż niewielka liczba jego klientów napotyka problemy, jeżeli wdrożyli lokalne serwery domen Windows, z którymi laptopy i komputery stacjonarne muszą się łączyć, aby uwierzytelnić się w sieci lokalnej (LAN).

Chociaż wiele przedsiębiorstw będzie używać Azure Active Directory do uwierzytelniania użytkowników systemu Windows, Grantham twierdzi, iż użytkownicy korporacyjni korzystający z lokalnych kontrolerów domeny staną przed problemem ponownego ustanowienia kontroli domeny na nowych komputerach z systemem Windows 11.

Czy to koniec aktualizacji Windowsa?

Atwal firmy Gartner uważa, iż ​​Microsoft pozycjonuje Windows 11 jako aktualizacja strategiczna pod względem tego, gdzie chce, aby użytkownicy systemu Windows się udali. Windows 10 skutecznie oddzielił system operacyjny od sprzętu PC. Nowy system operacyjny oferuje nowe funkcje.

Na przykład system Windows 11 obsługuje nowsze specyfikacje Wi-Fi, a producenci komputerów stacjonarnych promują zalety urządzeń wyposażonych w procesory neuronowe (NPU), które mają wbudowaną optymalizację sztucznej inteligencji (AI). Można to połączyć z obsługą lepszej redukcji szumów i efektów wideo, takich jak możliwość płynnego rozmycia tła.

Takie funkcje zwykle działają najlepiej, gdy nowy sprzęt jest używany z najnowszą wersją systemu systemu operacyjnego. Tak więc, chociaż większość zasobów IT organizacji będzie prawdopodobnie gotowa na system Windows 11, tylko urządzenia zbudowane na najnowszym sprzęcie będą mogły korzystać z niektórych aktualizacji funkcjonalności w nowszych wersjach systemu Windows.Source link

Idź do oryginalnego materiału