Portfolio programisty – jak nas widzą tak nas piszą ?

devkot.pl 2 lat temu

Portfolio, czyli kolekcja przykładowych prac, projektów, dokumentów potwierdzających kwalifikację oraz umiejętności autora. Jego przygotowanie to spore wyzwanie! Jednocześnie własne portfolio dostarcza możliwości pokazania efektów swoich prac światu oraz dostarcza możliwości pochwalenia się ich efektami.

Portfolio- co nam daje?

Praca nad własnymi projektami to jedno z najciekawszych zadań w życiu programisty. Chyba każdy z nas (kotów programowania) nie raz i nie dwa myślał o tym, jakby to było gdyby udało się nam stworzyć swój własny produkt. Praca przy takim projekcie to sama przyjemność! Dodatkowo satysfakcja wynikająca z tego faktu jest niesamowita! Niestety nie tak łatwo jest to osiągnąć, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie by spróbować. Zanim jednak podejmiesz próbę zawojowania świata, warto zwolnić i zbudować kilka mniejszych projektów dzięki, którym nabierzesz więcej doświadczenia oraz wykorzystasz nowo nabytą wiedzę w praktyce.

Wykorzystanie wiedzy w praktyce

Najważniejszym aspektem tworzenia portfolio jest to, iż praca nad nim daje nam możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Jest to bardzo istotny element nauki. W mojej opinii właśnie, kiedy pracujemy nad własnymi projektami to najlepiej przyswajamy wiedzę. Wynika to z tego, iż sami musimy podejmować wiele decyzji projektowych oraz szukać rozwiązań. Dodatkowo podczas prac nad własnym projektem napotkamy wiele niespodziewanych sytuacji, które będzie trzeba rozwiązać. Możliwe, iż zajmie to trochę czasu, ale dzięki temu na 100% zdobędziesz nowe umiejętności i będziesz potrafił radzić sobie z podobnymi sytuacjami w przyszłości. Zaufaj mi, wiedza zdobyta w ten sposób na 100% zaprocentuje w przyszłości.
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który często wpływa na to, iż decydujemy się na tworzenie nowego projektu do portfolio jest chęć nauki/wykorzystania nowej technologii/rozwiązania/frameworka. Według mnie takie projekty są bardzo ważne, ponieważ pozwalają nam zapoznać się z nowikami technicznymi, a dodatkowo pokazać, iż jesteśmy na bieżąco z danym językiem technologii. Projekty takie można traktować jako swojego rodzaju piaskownicę, w której możemy testować i uczyć się nowych rzeczy. Jest to bardzo ważne, ponieważ w codziennej pracy nie zawsze będziesz wykorzystywać najnowsze technologie. Ba, ośmieliłbym się choćby stwierdzić, iż będzie to dosyć rzadkie zjawisko, ponieważ bardzo często w pracy będziemy zajmować się rozwojem/utrzymanie aplikacji, które zostały opracowane z wykorzystaniem starszych technologii. Warto jednak zaznaczyć, iż nie każdy projekt warto publikować w portfolio. Poniżej wytłumaczę dlaczego.

Co mogę pokazać w programistycznym portfolio?

W swoim programistycznym portfolio możesz pokazać prawie wszystko. ale niekoniecznie jest to dobry pomysł. Według mnie najlepiej w portfolio prezentują się projekty, które pokazują Twoje faktyczne umiejętności, czyli takie które nie zostały skopiowane/przepisane z kursów lub książek. Najlepiej prezentują się te projekty, które sam opracowałeś i właśnie takimi projektami powinieneś się chwalić! One reprezentują Ciebie i Twoją wiedzę oraz umiejętności. Rekruter techniczny w tych projektach szuka właśnie potwierdzenia Twoich umiejętności.

Projekty, które dodasz do swojego portfolio nie koniecznie muszą być duże i złożone. Osobiście w swoim portfolio preferuje ostatnio mniejsze projekty, w których skupiam się na stworzeniu małej aplikacji dzięki której zapoznaje się z tym jak działa dana technologia/biblioteka/wzorzec. Pozwala mi to na przetestowanie, nauczenie się i zrozumienie nowinek technicznych zanim wykorzystam je w codziennej pracy.

Czyli co mogę pokazać w moim portfolio? Na to pytanie tylko Ty możesz odpowiedzieć! Z mojej perspektywy mogę jedynie zasugerować, aby te projekty były bezpośrednio związane z Tobą i Twoimi przemyśleniami. Grasz w szachy? Może warto spróbować napisać ich cyfrową wersję? Lubisz jeździć na rowerze, to może jakąś aplikację, która pozwali Ci zarządzać treningami i ich intensywnością lub wymianą części. Pomysłów jest bardzo dużo i na pewno wymyślisz jakiś projekt, który pozwoli Ci realizować swoją pasję.

W moim przypadku pierwszym projektem był portal społecznościowy, podobny do Twittera. Wraz z kolegą z technikum zaczęliśmy nad nim pracę w szkole. Ba, udało nam się go choćby opublikować i zyskać kilku użytkowników (większość to nasi znajomi). Nie udało nam się co prawda tym projektem zawojować świata internetu, ale był to bardzo dobry krok naprzód. Podczas pracy nad tym projektem wiele się nauczyliśmy, ale jego jakość zostawiała wiele do życzenia, dlatego też postanowiłem nie chwalić się nim w portfolio. Jedynie wspominałem, iż nad czymś takim pracowałem.

Portfolio może być wszystkim

Twoim portfolio może być Twoja własna wizytówkowa strona internetowa/blog/repozytorium na Github/etc. Najważniejsze, aby to było coś co sam utworzysz! Nie wstydź się swojej pracy, którą włożyłeś w swój projekt. Pochwal się również umiejętnościami, których przy okazji pracy nad tym projektem się nauczyłeś. jeżeli jesteś dumny z tego co zrobiłeś to jest to pierwszy sygnał, iż jest to coś czym warto się pochwalić. Z drugiej strony nie ma też co być, zbyt krytycznym wobec siebie. jeżeli szukasz pracy jako Junior Software Developer to nikt nie będzie oczekiwał od Twojego portfolio kodu na poziome seniora. Twoje portfolio ma prezentować poziom Twoich umiejętności i to jest jego jedyne zadanie, dlatego warto je trzymać zaktualizowane.

Najważniejszą cechą dobrego portfolio jest to, iż zawiera przemyślane i skończone projekty, dzięki których pochwalisz się tym, co udało Ci się osiągnąć. Warto również pamiętać o tym, iż wraz z nabywaniem doświadczenia warto też je aktualizować, aby to co chcemy pokazać było zgodne z naszym doświadczeniem i umiejętnościami.

Dobre portfolio – budowanie marki osobistej

Dobre portfolio to także wyśmienite miejsce na budowanie marki osobistej. Często to właśnie profil na GitHub/własna strona internetowa będą pierwszym miejscem, które sprawdzą inne osoby. Warto zadbać o to, aby były one estetyczne oraz odpowiednio dopracowane, ponieważ to co tam umieścimy będzie miało bezpośredni wpływ na budowę marki osobistej. Dobrze zbudowane portfolio wpływa na to jak jesteśmy odbierani. Według mnie najważniejszymi jego elementami są autentyczność oraz przedstawienie swoich rzeczywistych kompetencji. Właśnie na takie cechy zwracają uwagę potencjalni klienci/pracodawcy. Osoba przeglądają portfolio na jego podstawie wyrabia sobie swoje pierwsze wrażenie.

Marka osobista – kanały komunikacji

Oprócz samego portfolio/strony internetowej do budowania marki osobistej można wykorzystać inne kanały komunikacji np. takie jak: media społecznościowe, blog, prasę, kursy, konferencje branżowe itp. Najważniejsze aby komunikacja w różnych kanałach była spójna. Pozwoli to na stworzenie jednolitej i rozpoznawalnej komunikacji.

Ale co w ogóle daje lub może dać nam marka osobista? Jest to swojego rodzaju obietnica, iż to co robimy wykonujemy najlepiej jak potrafimy oraz iż wraz z tym idzie odpowiednia jakość. Im lepszą zbudujemy markę osobistą tym większa szansa, ze klienci sami do nas trafią. Jej rozwój często też wiąże się z rozpoznawalnością na rynku. Wraz ze wzrostem popularności Twojej marki prawdopodobnie wzrośnie też liczba osób zainteresowanych Twoimi usługami. Dlatego też warto chwalić się zakończonymi projektami i starać się zdobywać referencje od klientów. Opinie i referencje bardzo często wpływają na to, iż klient właśnie Tobie zleci projekt swojej aplikacji.

Porfolio - okiem rekrutera technicznego

Jako rekruter techniczny często zaglądam do kodu, który został dołączony do CV kandydata. Uważam, iż dołączanie portfolio jest bardzo dużym plusem. Osoba taka nie boi się przedstawić swoich projektów, więc jest to duży plus.

Dlaczego portfolio jest ważne

Dołączenie portfolio do CV jest bardzo dużym plusem z perspektywy rekrutera technicznego. Jest to zawsze bardzo interesujący element rozmowy technicznej, ponieważ pozwala porozmawiać o czymś co kandydat, w teorii, zna doskonale oraz dodatkowo pozwala zweryfikować, czy projekty przedstawione w portfolia zostały wykonane przez osobę, która podaje się za ich autora. Dodatkowo pozwala to zweryfikować, czy kandydat rozumie kod, który teoretycznie napisał.
Zdarzyło mi się, iż na podstawie projektów przedstawionych przez kandydata poprowadziłem rozmowę z myślą, iż rokuje on dobrze się na stanowisko wyżej niż aplikował. W związku z tym kandydat usłyszał bardziej złożone pytania i o dziwo wypadł bardzo pozytywnie. Dodatkowo na pytania dotyczące jego wcześniej przygotowanych projektów odpowiadał błyskawicznie i wyczerpująco, co tylko potwierdziło jego kwalifikacje.

Podsumowanie

Budowanie programistycznego portfolio ma bardzo dużo pozytywnych aspektów. W mojej opinii, jedną z najważniejszych cech jest to, iż pracując nad projektami do portfolio, przekuwasz wiedzę w praktykę. Kolejną istotną jego cechą jest to, iż jest to miejsce, które często może być pierwszym punktem kontaktu dla potencjalnego klienta/pracodawcy. Dobrze przygotowane portfolio może zaowocować tym, iż dostaniemy lepszą ofertę pracy, lub choćby stanowisko wyżej!

W mojej opinii warto poświęcić swój czas na rozwój portfolio, ponieważ jak nas widzą tak nas piszą. Dzięki temu będziesz mógł przedstawić się potencjalnym klientom/kandydatom już przed pierwszą rozmową. Na samym początku będziesz w stanie pokazać im swoje mocne strony oraz dlaczego akurat Ciebie powinni wybrać.

Do zobaczenia w kolejnych postach!

Stay tuned.

Jeśli chciałbyś zacząć swoją karierę w IT zachęcam do przeczytania mojego pierwszego posta na ten temat: Jak rozpocząć swoją programistyczną karierę

Idź do oryginalnego materiału