Poznaj 5 najbardziej docenianych umiejętności w branży IT

geek.justjoin.it 1 rok temu

Każdy zawód charakteryzuje się inną specyfiką pracy. Na różnych stanowiskach przydatne okażą się inne umiejętności. Bardzo ważne jest, abyś, starając się o pracę, podkreślił kompetencje, które będą doceniane przez pracodawcę. Przeglądając zgłoszenia, rekruter na pewno zwróci uwagę na aspekty, które będą przydatne dla firmy.

Z tego powodu powinieneś dowiedzieć się, które umiejętności są najbardziej poszukiwane przez pracodawców. jeżeli zależy Ci na rozpoczęciu kariery w branży IT – koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie kompetencje są niezbędne, aby odnieść sukces w tym sektorze.

Jak podkreślić umiejętności w CV?

Zanim przejdziemy do konkretnych kompetencji cenionych w branży IT, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób odpowiednio zaprezentować tę sekcję w CV.

Nawet najbardziej trafione cechy nie będą przydatne, jeżeli zgubią się w treści życiorysu. Rekruterzy przeglądają tysiące dokumentów, dlatego nie mają czasu, aby doszukiwać się Twoich najlepszych cech. Musisz im to ułatwić, podsuwając czytelne, interesujące i ważne informacje.

Stwórz listę umiejętności

Aby zwrócić uwagę rekrutera na swoje umiejętności, zadbaj o to, aby były one łatwo zauważalne. Najlepiej, abyś ujął je w formie listy. Taki zabieg gwarantuje, iż przeglądający CV na pewno ich nie przeoczy.

Oto przykład umiejętności podanych w formie listy:

  • komunikatywność,
  • znajomość języka angielskiego,
  • posiadanie prawa jazdy.

Nie przesadzaj z ilością

Mimo iż kwestia umiejętności jest ważnym elementem w CV, pamiętaj, iż nie możesz przesadzić z ich ilością. Zamiast tworzyć listę dwudziestu mało znaczących cech, wypisz pięć do dziesięciu najważniejszych i na nich skup uwagę rekrutera.

Wybierz umiejętności, które pasują do oczekiwań pracodawcy

Dokonaj selekcji i wybierz te umiejętności, które będą miały znaczenie dla pracodawcy. Dopasuj kwalifikacje, które wypiszesz do wymagań stanowiska. Najlepiej, jeżeli opracowując tę kwestię, odpowiesz sobie na pytania: czego oczekuje pracodawca od kandydata oraz co najlepszego możesz zaoferować firmie? jeżeli zwrócisz uwagę na wymagania zawarte w ogłoszeniu o pracę i dostosujesz do nich swoje umiejętności, łatwej wpasujesz się w obraz idealnego kandydata. Omijaj podawanie cech, które nie mają związku ze stanowiskiem.

Podziel umiejętności

Aby wyróżnić tę sekcję i dodać jej atrakcyjności, możesz podzielić ją na dwie części, rozdzielając umiejętności na miękkie i twarde.

  1. Umiejętności miękkie – są to cechy osobowości, które mogą wnieść coś wartościowego do firmy. Opisz swoje mocne strony: co Cię charakteryzuje, co w sobie lubisz.

Przykłady umiejętności miękkich:

  • wysoka motywacja do pracy,
  • cierpliwość,
  • elastyczność,
  • umiejętność planowania,
  • odpowiedzialność,
  • łatwość adaptacji,
  • zdolności organizacyjne,
  • zdolności przywódcze,
  • szybkość w podejmowaniu decyzji,
  • samodzielność,
  • umiejętność współpracy.
  1. Umiejętności twarde – są to np.: znajomość języków obcych, posiadanie prawa jazdy, obsługa programu komputerowego. W tym miejscu wpisz kursy, które ukończyłeś, przebyte szkolenia, zdobyte certyfikaty, medale, odznaczenia czy inne uzyskane nagrody.

Przykłady umiejętności twardych:

  • znajomość SEO,
  • znajomość HTML,
  • obsługa Google Analytics,
  • znajomość prawa pracy,
  • posiadanie prawa jazdy,
  • umiejętność zarządzania mediami społecznościowymi,
  • znajomość języka angielskiego – poziom C1,
  • znajomość pakietu Adobe.

Jeśli chcesz mieć pewność, iż Twój życiorys będzie różnił się od podań innych kandydatów, warto, abyś rozwinął opis swoich umiejętności miękkich w CV. Możesz do każdej cechy dopisać konkretny przykład jego zastosowania w pracy. Tę samą zasadę można zastosować do opisu umiejętności twardych, jednak te warto podeprzeć, używając skali, liczb czy procentów.

Umiejętności, które są przydatne w branży IT

Skoro już wiesz, jak powinna wyglądać sekcja dotycząca umiejętności w curriculum vitae, pora skupić się na tym, jakie kompetencje przydadzą się do pracy w branży IT. Wybraliśmy cechy, które wyróżnią Cię na tle innych kandydatów oraz pomogą Ci uzyskać wymarzoną posadę.

Poznaj 5 najważniejszych umiejętności w branży IT:

  1. Kreatywne podejście do wykonywania zadań – zamiast oklepanego zwrotu „kreatywność”, możesz ująć tę zdolność w ciekawszy sposób. Łatwość generowania oryginalnych rozwiązań to cecha szczególnie przydatna przy nietypowych zamówieniach czy skomplikowanych projektach, w których istotny jest dobry, oryginalny pomysł.
  2. Umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy – branża IT rozwija się w błyskawicznym tempie, stale powstają nowe systemu czy aplikacje. Specjaliści muszą temu sprostać i nadążać za nowościami, by móc w efektywny sposób je wykorzystywać. choćby jeżeli nie znasz wszystkich nowinek technicznych, zapewnij, iż dzięki umiejętności szybkiego przyswajania wiedzy w krótkim czasie nadrobisz te zaległości.
  3. Znajomość frameworków – dzięki tej umiejętności tworzenie aplikacji staje się bardziej efektywne, a sam kod jest wyższej jakości. Przyśpiesza to pracę programisty, gwarantując pracodawcy oszczędność czasu oraz środków.
  4. Umiejętność programowania – jest to jedna z najważniejszych kompetencji wymaganych w branży IT. Aby się wyróżnić, oprócz podstawowych języków, takich jak: Java, Python czy C – warto, abyś znał również te mniej popularne.
  5. Projektowanie UX/UI – w czasach ogromnej konkurencji na rynku sprzedażowym koniecznością jest szczególna dbałość o zadowolenie klienta. Udowodnij, iż jesteś osobą, która posiada umiejętności zapewniające pozytywny odbiór przez użytkownika. Może to przynieść ogromne zyski dla firmy.

Wszystko, o czym za mało mówi się w branży IT.

Prosto na Twoją skrzynkę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz akceptuję jej treść.
Leave this field empty if you’re human:

Dzięki rozsądnemu wyborze umiejętności, które zdecydujesz się ująć w swoim życiorysie, możesz znacząco zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie. Podane przez nas kompetencje czynią Cię idealnym kandydatem na stanowisko w branży IT. Jest to zbiór różnych, unikatowych cech, którymi nie każdy może się pochwalić. Jednocześnie udowadniają one, iż znasz wymagania i wyzwania, które czekają na pracowników tego sektora.

Jeśli posiadasz takie wyjątkowe cechy, nie zapomnij, jak ważne jest ich odpowiednie przedstawienie w życiorysie. Rozwiń opis umiejętności oraz podeprzyj je konkretnymi przykładami ze swojego doświadczenia zawodowego. Zwróć uwagę na formę wizualną. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wypunktowanej listy. Możesz także urozmaicić tę część CV poprzez rozdzielenie umiejętności na miękkie i twarde. Pamiętaj, iż im bardziej przyłożysz się do stworzenia prawidłowego, unikatowego curriculum vitae, tym większa szansa na zatrudnienie w wymarzonej pracy.

Zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com

Idź do oryginalnego materiału