Praca hybrydowa zdominowała rynek?

enterthecode.pl 1 rok temu

Ostatnia aktualizacja 10 stycznia, 2023

Praca zdalna, a w tym różne warianty pracy hybrydowej weszły do codzienności wielu firm przed trzema laty za sprawą pandemii. Jeszcze do niedawna wydawało się, iż dyskusje o ich obecności ucięły się na dobre. Takie wrażenie pojawiało się szczególnie wobec faktu zaobserwowania pozytywnego wpływu na efekty pracy i dobrostan pracowników. Z raportu No Fluff Jobs o pracy zdalnej i hybrydowej w IT wynika, iż lepszą oceną cieszy się pełnowymiarowa praca zdalna (4,5 w 5-stopniowej skali) niż praca hybrydowa (3,5 w 5-stopniowej skali).

Praca hybrydowa to aktualnie najczęstszy wariant modelu pracy

Na razie odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się być twierdząca. Najnowszy raport płacowy Hays Poland dostarcza kilka interesujących wniosków na temat nadchodzących trendów na rynku także w kontekście modelu pracy.

Aż 42% przebadanych organizacji zadeklarowało pracę w modelu hybrydowym, przy czym najpopularniejszy wariant obejmuje 2-3 dni pracy stacjonarnej tygodniowo. Co piąta firma pozostawia pracownikom pełną elastyczność związaną z wyborem modelu pracy. Jednocześnie co trzeci pracodawca wymaga pracy stacjonarnej, a tylko 6% firm umożliwia pełną pracę zdalną.

Autorzy badania zwracają uwagę na różne perspektywy. Firmy, które planują zwiększenie udziału pracy stacjonarnej argumentują to chęcią zwiększenia produktywności i zminimalizowania poczucia osamotnienia pracowników. Pracodawcy, którzy chcą zwiększyć udział pracy zdalnej wskazują z kolei na oczekiwania pracowników i próbę zminimalizowania rotacji mogącej wynikać z nieodpowiadającego im aktualnie modelu pracy.

Warto wspomnieć, iż od tego roku zasady pracy zdalnej wraz z obowiązkami, prawami lub ograniczeniami będą miały swoje umocowanie prawne. W zależności od szczegółów ustawy, trendy związane z modelem pracy mogą ulec przekształceniom.

Pracownicy gotowi są zmienić pracodawcę, aby nie wracać do stacjonarnego modelu pracy

Praca stacjonarna jako jedyny model pracy w firmie nie zatrzyma osób, które preferują bardziej elastyczne podejście. Aż 43% badanych deklaruje, iż nie zaakceptuje oferty pracy wyłącznie z biura. Jednocześnie 36% respondentów rozpoczęłoby poszukiwania innej pracy, gdyby obecny pracodawca zdecydował się zrezygnować z hybrydowego lub zdalnego trybu pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której firma zaproponowałaby dodatkowe warunki w postaci wyższego wynagrodzenia, elastycznych godzin pracy lub innych benefitów. Wtedy 43% badanych mogłoby się skłonić do powrotu do biura.

Mimo wszystko wyraźnie widać, iż preferencje dotyczące hybrydowego lub w pełni zdalnego modelu pracy są już silnie zarysowane w trendach rynkowych. Biorąc pod uwagę trudności ze znalezieniem specjalistów o konkretnym profilu umiejętności (techniczne oraz IT/cyfrowe), a także menedżerów, firmy muszą skłonić się do elastyczności w sprawie umożliwiania różnych modeli pracy.

Idź do oryginalnego materiału