Ostatnia aktualizacja 18 kwietnia, 2023
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje możliwości pracy zdalnej. Elastyczny czas pracy, brak konieczności dojazdu do biura czy możliwość realizacji zleceń z dowolnego miejsca na świecie to tylko niektóre z licznych zalet tego rodzaju zatrudnienia. Praca przez internet “od zaraz” jest dzisiaj niemal na wyciągnięcie ręki. Wiele firm na stałe wprowadziło już zdalny lub przynajmniej hybrydowy model pracy.
Według raportu No Fluff Jobs na temat pracy zdalnej i hybrydowej w IT, 61% specjalistów(ek) IT pracuje w pełni zdalnie przez 5 dni w tygodniu. To wciąż dopiero ponad połowa badanych. Okazuje się jednak, iż w taki sposób pracować chciałoby aż 96% responedntów.
Umiejętności poszukiwane w pracy zdalnej
W pracy zdalnej szczególnie istotne są kompetencje miękkie. Wynika to z tego, iż kontakt ze współpracownikami jest siłą rzeczy ograniczony do elektronicznych komunikatorów i wideorozmów. W takich okolicznościach zachowanie dobrej komunikacji stanowi większe wyzwanie, a organizacja pracy wymaga wypracowania odpowiednich metod. Które umiejętności będą istotne w pracy przez internet?
- Samodyscyplina: Zdalna praca wymaga samodzielności i samodyscypliny, aby efektywnie organizować czas i zrealizować powierzone zadania.
- Komunikatywność: Praca zdalna opiera się głównie na komunikacji online, dlatego biegła znajomość języka pisemnego używanego w codziennej pracy, jak i umiejętność jasnego przekazywania informacji są kluczowe.
- Adaptacyjność: Pracując zdalnie, często będziesz musiał(a) zmierzyć się z nowymi narzędziami czy zmianami w organizacji pracy. Umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków jest ważna.
- Umiejętność pracy w zespole: Chociaż praca zdalna może wydawać się samotna, często będziesz musiał(a) współpracować z innymi członkami zespołu. Wobec tego umiejętność pracy zespołowej jest niezbędna, aby zachować dobre standardy współpracy i efektów.
Praca przez internet od zaraz? Poczekaj, przejrzyj zdalne stanowiska IT
Branża IT jest jednym z sektorów, w których praca zdalna występowała częściej jeszcze przed czasami, w których upowszechniła się w wyniku pandemii. Oto kilka stanowisk zdalnych, na które istnieje duże zapotrzebowanie:
- Programista: Tworzenie oprogramowania, zarówno frontendowego, jak i backendowego, to jedna z najpopularniejszych i najlepiej opłacanych pracy zdalnych.
- UI/UX Designer: Projektowanie i optymalizacja interfejsów użytkownika ma na celu zwiększenie użyteczności i atrakcyjności aplikacji czy stron internetowych. Tego typu pracę można z powodzeniem wykonywać w trybie remote.
- Administrator systemów: Zarządzanie i utrzymanie infrastruktury informatycznej firmy zapewnia jej stabilność i bezpieczeństwo. Zdarza się, iż administrator musi reagować natychmiast na niespodziewaną usterkę. Dlatego też choćby po skończonej pracy może dostać telefon o nagłej potrzebie działania. W tym przypadku zdalna dostępność wydaje się być oczywista.
- Analityk danych: Praca zdalna jest również idealna dla analityków danych, którzy przetwarzają, analizują i wyciągają wnioski z dużych zbiorów danych.
Zarządzanie projektem online – komunikacja i współpraca
Zarządzanie projektami online staje się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza w środowiskach zdalnych. Skuteczne zarządzanie projektem opiera się na dwóch kluczowych aspektach:
- Komunikacja: Efektywne zarządzanie projektem online wymaga jasnej komunikacji pomiędzy wszystkimi członkami zespołu. Wykorzystując narzędzia komunikacji, takie jak e-mail, komunikatory czy wideokonferencje, menedżerowie projektów muszą informować o celach, wyznaczać priorytety i monitorować postęp prac. Transparentność w komunikacji pozwala na uniknięcie nieporozumień i utrzymanie kontroli nad projektem.
- Współpraca: W pracy zdalnej kooperacja między członkami zespołu jest kluczowa dla sukcesu projektu. Dobre praktyki współpracy obejmują wykorzystanie wspólnych dokumentów, udostępnianie zasobów i wiedzy, a także wsparcie innych członków zespołu w trudnych sytuacjach. kooperacja pozwala także na efektywne rozwiązanie problemów, które mogą napotkać podczas realizacji projektu.
W pracy zdalnej warto również korzystać z narzędzi dedykowanych do zarządzania projektami, takich jak Trello, Asana czy Basecamp, które umożliwiają planowanie, śledzenie postępów i komunikację w obrębie zespołu.
Praca przez internet daje wiele możliwości zarówno dla osób szukających pracy, jak i dla firm. Umiejętności poszukiwane w pracy zdalnej, takie jak samodyscyplina, komunikacja czy adaptacyjność, są najważniejsze dla sukcesu w takim środowisku. Zdalne stanowiska IT cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy, a wielu pracowników innych sektorów dąży do przebranżowienia. Nic dziwnego, ponieważ warunki rozwoju, a także wysokość wynagrodzenia nierzadko są bardziej atrakcyjne, niż w innych branżach.