Ostatnia aktualizacja 14 lutego, 2023
Branża IT to bez wątpienia najbardziej atrakcyjny finansowo i rozwojowo kierunek zawodowy. Nic więc dziwnego, iż wiele osób zastanawia się, czy praca w IT bez doświadczenia jest w ogóle możliwa. Warto jednak pamiętać, iż w tej branży liczą się nie tylko kompetencje powiązane ściśle z programowaniem. Co zrobić, aby mieć szansę na zmianę, choćby jeżeli dotychczas zdobywaliśmy doświadczenie w zupełnie innym obszarze?
Czy brak doświadczenia w branży IT oznacza brak istotnego doświadczenia w ogóle?
Na to pytanie możemy jednoznacznie odpowiedzieć, iż wcale nie. Często nie doceniamy wagi kompetencji, które rozwijaliśmy w innych branżach lub patrzymy na nie zbyt wąsko, nie dostrzegając istotnych powiązań.
W IT liczą się nie tylko kompetencje twarde, powiązane z konkretnymi technologiami. Coraz częściej pracodawcy podkreślają w ogłoszeniach wagę umiejętności miękkich, które są potrzebne na różnorodnych stanowiskach.
W Project Managemencie niezwykle istotne będą wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, w skład których między innymi wchodzą:
- Komunikacja i zdolności motywacyjne oraz perswazyjne;
- Powiązane z powyższym umiejętności rozwiązywania konfliktów i ustanawiania kompromisów;
- Umiejętność planowania i nadawania priorytetów celom;
- Delegowanie i egzekwowanie zadań;
- Zarządzanie czasem.
W kontekście kompetencji miękkich, Analityk w IT powinien cechować się:
- Logiką myślenia;
- Umiejętnością łączenia wniosków z analizy z obszarem biznesowym;
- Wysoko rozwiniętymi kompetencjami komunikacyjnymi;
- Zdolnościami negocjacyjnymi;
- Śledzeniem powiązań pomiędzy danymi, możliwościami a wymaganiami.
To tylko niektóre przykłady kompetencji, które możemy przenieść do IT z zupełnie innych obszarów zawodowych.
Co zrobić, aby ułatwić sobie start w branży IT?
Warto zastanowić się nad kierunkiem przebranżowienia i wypisać wszelkie umiejętności, które już posiadamy, a które mogą być wykorzystane w trakcie nowej ścieżki zawodowej.
Kompetencje twarde, do jakich należą wszelkie umiejętności, które można zmierzyć, można zdobyć w trakcie samodzielnej nauki, szkoleń lub kursów.
Warto sprawdzić, które z nich mają dobre recenzje lub są uznawane za istotne w danej kategorii. Przykładowo, chcąc rozpocząć pracę jako tester oprogramowania, możesz odbyć certyfikację ISTQB. Zdarza się, iż pracodawcy piszą o tym certyfikacie w ogłoszeniach o pracy.
Praca w IT bez doświadczenia – czy na pewno tak na to patrzeć?
Decyzja o przebranżowieniu zwykle nie jest łatwa, szczególnie gdy osiągnęliśmy już konkretny poziom zawodowy w danej dziedzinie. Stoimy wtedy zwykle przed dylematem: inwestować swój czas i zasoby w dalszy rozwój tej kariery, czy zmienić pracę i zacząć od zera?
Z badania Enter The Code z maja 2022 roku o przebranżowieniu do IT wynika, iż największą przeszkodę stojącą na drodze do zmiany pracy stanowi brak czasu w naukę nowych umiejętności (40%).
Podejmując decyzję o zmianie pracy, trzeba brać pod uwagę ewentualność chwilowego „cofnięcia się” po szczeblach kariery. Konieczność rozpoczynania nowej drogi zawodowej od niższego niż wcześniej stanowiska, wiąże się zwykle również z niższym wynagrodzeniem. Ten etap jednak jest przejściowy, a roczne raporty o rynku IT pokazują, iż perspektywy zawodowe w branży są bardzo szerokie. Już na poziomie mid można zarabiać naprawdę dobrze i nie musi się to przez cały czas wiązać z koniecznością programowania. Sprawdź, jakie stawki oferowano w 2022 roku dla specjalistów pracujących w różnych kategoriach.
Stojąc u progu przebranżowienia warto patrzeć na tę sytuację tak, iż mimo wszystko wnosimy już wcześniejsze doświadczenie do nowego miejsca. Wszelkie umiejętności i kompetencje czasami można “przetłumaczyć” na myślenie i język IT, a to doskonały początek do szlifowania innych umiejętności.