Praca z ludźmi sama w sobie jest wyzwaniem. Wywiad z Michałem Kordasem

geek.justjoin.it 2 lat temu

Scrum Master ma przede wszystkim ułatwiać pracę devów. Usuwanie przeszkód z dróg programistów jest jednak dość trudnym zadaniem, wymagającym od Scrum Mastera nie tylko umiejętności twardych, ale i miękkich. O to, jak wygląda praca z ludźmi w IT, na czym dokładnie polega i czego wymaga od samego kandydata, zapytaliśmy Michała Kordasa, Principal Business Designera w intive.

W jaki sposób zostałeś Scrum Masterem i Agile Coach’em? Na czym polega Twoja praca, jakie obowiązki masz w firmie na co dzień?

To dość przewrotna historia. W branży IT pracuję już kilkanaście lat, ale moja ścieżka zawodowa układała się w taki sposób, iż kilkakrotnie byłem w roli Product Ownera, Project Managera, a choćby dyrektorskiej. Nigdy jednak nie miałem okazji pracować wyłącznie w roli Scrum Mastera poświęcając na to 100% swojego czasu zawodowego. Bardzo często wykonywałem obowiązki SM-a, w ramach pracy w rolach (szczególnie pracując jako PM), czasem miałem je choćby oficjalnie “zapisane”, ale zawsze musiałem dzielić swój czas pomiędzy tymi rolami i ta część SM-owa była niejako obok.

Nie rozwodząc się już nad konfliktem interesów, który może się między tymi rolami pojawiać. Z biegiem czasu docierało do mnie, iż ten “dodatkowy” zakres obowiązków interesuje i cieszy mnie dużo bardziej oraz, iż moje cechy i mocne strony lepiej współgrają właśnie z rolą Scrum Mastera. Stało się dla mnie jasne, iż coś trzeba z tym zrobić. Tak właśnie zostałem SM-em i Agile Coachem na “full time”.

Moje obowiązki jako Scrum Mastera i Agile Coacha są raczej zgodne z “literą prawa”. Głównie pracuję z Zespołami w projektach, ale znajduję również czas dla naszej firmy. Zespoły wspieram w ich dążeniu do bycia lepszymi oraz w osiąganiu rezultatów i celów w sposób jak najbardziej efektywny. Staramy się szukać wszędzie wartości, prostoty i eliminowania strat (zarówno w produkcie jak i w sposobie pracy).

Dbam o nasze procesy wytwórcze, ale również o sam Zespół, indywidualnie o człowieka, o ich samopoczucie, o komunikację, czy relacje (również z klientami). Natomiast w organizacji, razem z koleżankami i kolegami Scrum Masterami staramy się “krzewić” zwinność (warsztaty, szkolenia, szkółki), pomagać innym rolom jeżeli jest potrzeba oraz wpływać na sposób pracy i postępowania w naszej organizacji na tyle, na ile możemy. No i oczywiście pracujemy też nad swoim warsztatem (np. guildie domenowe).

Idź do oryginalnego materiału